1. STATUT PRZEDSZKOLA
2. KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA
3. PROGRAM WYCHOWAWCZY
4. ROCZNY PLAN PRACY
5. PROGRAM ADAPTACYJNY
6. REGULAMIN REKRUTACJI
7. AUTORSKI PROGRAM ZAJĘĆ TEATRALNYCH
8. AUTORSKI PROGRAM KÓŁKA PLASTYCZNEGO
9. PROGRAM NAUCZANIA JĘZYKA ANGIELSKIEGO
10. PROGRAM NAUCZANIA RELIGII
11. PROGRAMY
REALIZOWANE W
ROKU SZKOLNYM 2016/2017
12. POLITYKA OCHRONY DZIECI
12. POLITYKA OCHRONY DZIECI
1. STATUT PRZEDSZKOLA
STATUT PRZEDSZKOLA W BANIACH
Opracowany w oparciu o:
- Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późniejszymi zmianami) i rozporządzeń wykonawczych do tej Ustawy.
- Rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 21 maja 2001r. „ w sprawie ramowych statutów przedszkola oraz publicznych szkół” (& 1.1.1)
-Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 lutego 2007r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624, z późniejszymi zmianami.
ROZDZIAŁ I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
& 1
1. Przedszkole w Baniach , zwane dalej „przedszkolem” jest przedszkolem publicznym , w rozumieniu Ustawy o systemie oświaty. Przedszkole jest jednostką budżetową, której działalność jest finansowana przez Gminę Banie .
2. Siedziba przedszkola znajduje się w Baniach przy ul. Pocztowej 3 i stanowi nieruchomość zabudowaną w trwały zarząd na czas nieokreślony od właściciela Gminy Banie z dniem ustaleniem 16 maja 2008r.
3. Organem prowadzącym przedszkole jest Gmina Banie.
4. Nadzór pedagogiczny nad przedszkolem sprawuje Zachodniopomorski Kurator Oświaty. Ustalona nazwa jest używana przez przedszkole w pełnym brzmieniu: Przedszkole w Baniach.
5. Ustalona nazwa jest używana przez przedszkole w pełnym brzmieniu: Przedszkole w Baniach.
6. Przedszkole posługuje się pieczęcią według poniższego wzoru:
Przedszkole w Baniach
ul. Pocztowa 3, 74-110 Banie
tel. 91 4166 331
Regon 001003176 NIP: 858 154 09 71
& 2
Przedszkole działa na podstawie:
1. Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późniejszymi zmianami) i rozporządzeń wykonawczych do tej Ustawy.
2. Aktu założycielskiego.
3. Niniejszego statutu.
& 3
1. Przedszkole funkcjonuje cały rok.
2. Przerwa wakacyjna ustalana jest przez organ prowadzący na wniosek dyrektora i rady rodziców, wykorzystywana jest na prowadzenie prac modernizacyjnych, remontowych oraz porządkowo-gospodarczych.
3. Przedszkole pracuje w godzinach od 6.30 do 16.00 , w dni robocze od poniedziałku do piątku.
4. Czas pracy przedszkola wynosin9,5 godzinny dziennie, w tym 5 godzin przeznaczonych na realizację podstawy programowej.
5.W okresie obniżonej frekwencji dzieci (ferie zimowe, wiosenne ,dyżur wakacyjny, epidemia grypy, tzw. długie weekendy) przedszkole może prowadzić zajęcia w grupach łączonych .
6.Grupy mogą być łączone przy liczbie wychowanków poniżej dziesięciu w każdej z nich z zachowaniem zasady łączenia grup zbliżonych wiekiem.
7. Rok szkolny w przedszkolu rozpoczyna się dniem 1 września każdego roku, a kończy z dniem 31 sierpnia następnego roku.
& 4
1. Przedszkole jest jednostką budżetową, której działalność finansowana jest przez:
a)Gminę Banie
b)Radę rodziców w formie opłat za pobyt dziecka w przedszkolu.
2. Przedszkole może otrzymywać darowizny , które ewidencjonowane są zgodnie z przepisami o gospodarce finansowej w jednostkach budżetowych
& 5
1 .Świadczenia udzielane przez przedszkole są nieodpłatne w zakresie realizacji podstawy wychowania przedszkolnego, określonej przez MEN.
2. Wysokość opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu ponad czas przeznaczony na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego ustala się zgodnie z uchwałą Rady Gminy Banie.
3. Przedszkole zapewnia odpłatne wyżywienie dla dzieci i pracowników przedszkola. Opłatę za żywienie ustala się w wysokości kosztów produktów wykorzystywanych do przygotowania posiłków. Dziecko może korzystać w przedszkolu z 3 posiłków (śniadanie, obiad, podwieczorek)
4. Zasady odpłatności za korzystanie z wyżywienia i wysokości stawki żywieniowej ustala organ prowadzący.
5. W przypadku nieobecności dziecka zwrotowi podlega dzienna stawka żywieniowa za każdy dzień nieobecności, z wyłączeniem pierwszego dnia nieobecności dziecka.
6. Opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu pobierane są z góry najpóźniej do 15 dnia każdego miesiąca na podstawie wystawionego przez przedszkole wykazu wyliczenia, obejmującego opłatę za wyżywienie i za korzystanie w miesiącu godzin płatnych świadczeń przedszkola.
W przypadku nieterminowych wpłat naliczane będą ustawowe odsetki za każdy dzień zwłoki.
7. Szczegółową organizację pracy przedszkola określa ramowy rozkład dnia ustalany przez dyrektora przedszkola na wniosek rady pedagogicznej z uwzględnieniem zasad higieny
pracy (m.in. odpowiednia liczba dzieci w oddziale) oraz oczekiwań rodziców
Ramowy rozkład dnia zawiera:
a) swobodnie, przy niewielkim udziale nauczyciela),
b) co najmniej 1/5 czasu, a w przypadku młodszych dzieci
C) co najmniej 1/4 czasu - zajęcia na świeżym powietrzu (dzieci spędzają ten czas w ogrodzie przedszkolnym, na boisku, w parku itp.
Organizowane są tam m.in. gry i zabawy ruchowe, zajęcia sportowe, obserwacje przyrodnicze, prace gospodarcze, porządkowe i ogrodnicze),
d) najwyżej 1/5 czasu - zajęcia dydaktyczne (różnego typu zajęcia dydaktyczne, realizowane według wybranego programu wychowania przedszkolnego),
e) 2/5 czasu zajęcia wg uznania nauczyciela (nauczyciel może dowolnie zagospodarować ten czas, uwzględniając możliwości, zainteresowania, wiek dzieci, intensywność zajęć, w tej puli czasu mieszczą się jednak czynności opiekuńcze, samoobsługowe, organizacyjne i inne).
Na podstawie ramowego rozkładu dnia nauczyciel (nauczyciele), któremu powierzono opiekę nad oddziałem ustala dla tego oddziału szczegółowy rozkład dnia z uwzględnieniem:
- rodzajów aktywności proponowanych przez nauczyciela z uwzględnieniem
potrzeb, zainteresowań oraz swobodnej działalności dzieci - godziny odpoczynku i relaksu w zależności od pogody,
- godziny posiłków,
- w miarę możliwości codzienne zabawy na powietrzu.
Ramowy rozkład dnia może ulegać zmianom w zależności od potrzeb i możliwości dzieci oraz wymogów organizacyjnych.
8. Przedszkole na życzenie rodziców może organizować naukę religii.
9 . Warunki i sposób wykonywania przez przedszkole zadania o którym mowa w &5 pkt 7 określają odrębne przepisy.
10 .Dzieci na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) mogą uczestniczyć w zajęciach dodatkowych ( gimnastyka ogólnorozwojowa, zajęcia muzyczne, języki obce, itp.)
11. Rodzaj zajęć dodatkowych, ich częstotliwość i forma organizacyjna uwzględniają w szczególności potrzeby i możliwości rozwojowe dzieci oraz zależą od wyboru rodziców. Zajęcia te finansowane w całości przez rodziców.
12. Czas zajęć prowadzonych dodatkowo, w szczególności zajęć umuzykalniających nauki języka obcego, nauka religii i zajęć rewalidacyjnych jest dostosowany do możliwość rozwojowych dzieci i wynosi około 15 minut dla dzieci 3-4 letnich i około 30 minut dla dzieci 5-6 letnich.
13. Organizacja i terminy zajęć dodatkowych ustalane są przez dyrektora placówki.
14. Sposób dokumentowania tych zajęć określają odrębne przepisy.
ROZDZIAŁ II
CELE I ZADANIA PRZEDSZKOLA
& 6
1. Przedszkole realizuje cele i zadania określone w Ustawie o Systemie Oświaty oraz przepisach wydanych na jej podstawie, a w szczególności podstawie programowej wychowania przedszkolnego, koncentrując się na:
a)wspomaganiu i ukierunkowaniu rozwoju dziecka z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwoju w relacjach ze środowiskiem społeczno –kulturalnym i przyrodniczy
b) udzielaniu dzieci pomocy psychologiczno-pedagogicznej i logopedycznej,
c) umożliwianiu dzieciom podtrzymywania poczucia tożsamości narodowej, etnicznej, językowej i religijnej,
d) sprawowaniu opieki nad dziećmi odpowiednio do ich potrzeb oraz możliwości przedszkola, organizowaniu opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi
e) współdziałaniu z rodziną poprzez wspomaganie rodziny w wychowaniu dzieci, rozpoznawaniu możliwości rozwojowych dziecka, w miarę potrzeby podjęciu wczesnej interwencji specjalistów oraz przygotowaniu dziecka do nauki
f) budowaniu systemu wartości, w tym wychowywaniu dzieci tak, żeby lepiej orientowały się w tym, co dobre i co złe,
g) kształtowaniu u dzieci odporności emocjonalnej koniecznej do racjonalnego
h) radzenia sobie w nowych i trudnych sytuacjach, w tym także do łagodnego znoszenia stresów i porażek,
i) stwarzania warunków sprzyjających wspólnej i zgodnej zabawie oraz nauce dzieci o zróżnicowanych możliwościach fizycznych i intelektualnych
j) budowaniu dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych,
k) wprowadzeniu dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez muzykę, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne
l) zapewnienie dzieciom lepszych szans edukacyjnych poprzez wspieranie ich ciekawości, aktywności i samodzielności, a także kształtowanie tych wiadomości i umiejętności, które są ważne w edukacji szkolnej.
2. Wynikające z powyższych celów zadania przedszkole realizuje w ramach następujących obszarów edukacyjnych:
- Poznawanie i rozumienie świata i siebie.
- Nabywanie umiejętności poprzez działanie.
- Odnajdywanie swojego miejsca w grupie rówieśniczej, wspólnocie.
- Budowanie systemu wartości.
- Kształtowanie umiejętności społecznych, a zwłaszcza porozumiewania się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie z zabawie i w sytuacjach zadaniowych,
- Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higieniczny i kulturalnych. - Wdrażanie dzieci do utrzymywania ładu i porządku
- Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci,
- Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych
- Wychowanie przez sztukę – dziecko widzem i aktorem ,muzyka i śpiew, pląsy i taniec, różne formy plastyczne.
- Wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenie zainteresowań technicznych,
- Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń,
- Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt,
- Wspomaganie rozwoju intelektualnego wraz w edukacją matematyczną,
- Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
Działania wychowawcze i edukacyjne nauczycieli koncentrują się
w szczególności na:
a) zapewnieniu opieki i wspomaganiu rozwoju dziecka w przyjaznym, bezpiecznym i zdrowym środowisku,
b) uwzględnianiu indywidualnych potrzeb dziecka, trosce o zapewnienie równych szans, wzmacnianiu wiary we własne siły i możliwości osiągania sukcesu,
c) stwarzaniu warunków do rozwijania samodzielności, dążenia do osiągania celów, podejmowania odpowiedzialności za siebie i za najbliższe otoczenie,
d) rozwijanie wrażliwości moralnej,
e) kształtowaniu umiejętności obserwacji, ułatwianiu rozumienia zjawisk zachodzących w otoczeniu dziecka – w otoczeniu przyrodniczym, społecznym, kulturowym i technicznym,
f) rozbudzanie ciekawości poznawczej, zachęcaniu do aktywności badawczej i wyrażaniu własnych myśli i przeżyć,
g) rozwijaniu wrażliwości estetycznej, tworzeniu warunków do rozwoju wyobraźni, fantazji oraz ekspresji plastycznej, muzycznej , ruchowej,
h) zapewnieniu warunków do harmonijnego rozwoju fizycznego, bezpiecznego postępowania i zachowań prozdrowotnych.
3. Przedszkole zapewnia opiekę, wychowanie i uczenie się w atmosferze akceptacji i bezpieczeństwa oraz tworzy warunki umożliwiające dzieciom osiągnięcia dojrzałości szkolnej.
& 7
1. Celem wychowania przedszkolnego zgodnie z podstawą programową jest wspomaganie i ukierunkowanie rozwoju dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi w relacjach ze środowiskiem społeczno-kulturowym i przyrodniczym.
2. Praca wychowawczo-dydaktyczna i opiekuńcza prowadzona jest na podstawie programu wychowania przedszkolnego.
3. Szczegółowe zadania przedszkola i sposób ich realizacji ustalany jest w programie rozwoju placówki, rocznym planie pracy przedszkola oraz planach pracy poszczególnych oddziałów przedszkolnych.
4. Godzina zajęć w przedszkolu trwa 60 minut.
5. Czas trwania zajęć dydaktyczno-wychowawczych z dziećmi powinien być dostosowany do możliwości rozwojowych dzieci i wynosić od 15 do 30 minut
6. Realizacja podstawy programowej wynosi 5 godzin dziennie.
& 8
1. Przedszkole sprawuje opiekę nad dziećmi dostosowując metody i sposoby oddziaływań do wieku dziecka i jego możliwości rozwojowych, potrzeb środowiskowych z uwzględnieniem istniejących warunków lokalowych, a w szczególności:
a) zapewnia bezpośrednią i stałą opiekę nad dziećmi w czasie pobytu w przedszkolu oraz w trakcie zajęć poza terenem przedszkola,
b) zapewnia dzieciom pełne poczucie bezpieczeństwa, zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym,
c) stosuje w swoich działaniach obowiązujące przepisy bhp i ppoż.,
d) współpracuje z rejonową poradnią psychologiczno-pedagogiczną i poradniami specjalistycznymi zapewniając w miarę potrzeb konsultację i pomoc.
2. Przedszkole zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu dzieci w przedszkolu poprzez:
a) Równomierne rozłożenie zajęć w poszczególnych dniach tygodnia odpowiednio do potrzeb wychowanków w zakresie ochrony, zdrowia, opieki i wychowania oraz oczekiwań rodziców,
b) Zapewnienia odpowiedniego wyposażenia w stoliki, krzesła i inny sprzęt przedszkolny dostosowany do wzrostu dzieci,
c) Wietrzenia pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia edukacyjne oraz zapewnienia w salach temperatury co najmniej +18ºC,
d) Możliwość zawieszenia zajęć za zgodą organu prowadzącego, jeśli temperatura zewnętrzna mierzona o godzinie 21.00 w dwóch kolejnych dniach, poprzedzających zawieszenie zajęć, wynosi -15ºC, lub jest niższa, a także w przypadku wystąpienia na danym terenie zdarzeń, które mogą zagrozić zdrowiu dzieci
e) Stosowania zgodnie z obowiązującymi normami właściwego oświetlenia, wentylacji, ogrzewania, powierzchni użytkowej (2,4 m² na 1 dziecko),
f) Utrzymania w pełnej sprawności technicznej i higienicznej pomieszczeń przedszkola i urządzeń sanitarnych,
g) Ogrodzenie terenu wokół przedszkola,
h) Szlaki komunikacyjne wychodzące poza teren przedszkola, powinny posiadać zabezpieczenie uniemożliwiające wyjście bezpośrednio na jezdnię,
i) Wyposażenie przedszkola w obowiązujący sprzęt, urządzenia ochrony przeciwpożarowej,
j) Przestrzeganie przez pracowników przedszkola zasad dobrej praktyki higienicznej i dobrej praktyki produkcyjnej,
k) Przeprowadzenie kontroli całego obiektu i terenu wokół niego pod kątem bezpieczeństwa, jeśli przerwa w działalności przedszkola trwa co najmniej dwa tygodnie.
& 9
1. W ramach posiadanych możliwości Przedszkole organizuje i udziela wychowankom oraz nauczycielom pomocy psychologiczno-pedagogicznej poprzez:
a) diagnozowanie środowiska wychowanków,
b) rozpoznawanie potencjalnych możliwości oraz indywidualnych potrzeb dziecka i umożliwianie ich zaspokojenia,
c) rozpoznawaniu przyczyn w wychowaniu i nauczaniu dziecka,
d) organizowaniu różnorodnych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
e) wspieranie dziecka uzdolnionego,
f) podejmowanie działań profilaktyczno-wychowawczych wynikających z programu wychowawczo-dydaktycznego przedszkola i wspieraniu nauczycieli w tym zakresie,
g) prowadzenie edukacji prozdrowotnej i promocji zdrowia wśród wychowanków, nauczycieli, rodziców,
h) wspieranie nauczycieli dzieci w działaniach wyrównujących szanse edukacyjne dzieci,
i) udzielanie nauczycielom pomocy w dostosowaniu wymagań edukacyjnych, wynikających z realizowanych przez nich programów nauczania, do indywidualnych potrzeb dziecka, u którego stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom,
j) wspieranie rodziców i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych,
k) umożliwianie rozwijania umiejętności wychowawczych rodziców i nauczycieli,
l) podejmowanie działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych.
2. W przedszkolu może być organizowane wczesne wspomaganie rozwoju dziecka mające na celu stymulowanie psychofizycznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole, prowadzone bezpośrednio z dzieckiem oraz jego rodziną.
a) Wczesne wspomaganie może być organizowane w przedszkolach i szkołach podstawowych, w tym specjalnych, oraz w ośrodkach o których mowa w art.2 pkt.5, a także w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym poradniach specjalistycznych, mogą być tworzone zespoły wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w celu pobudzania psychoruchowego i społecznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole, prowadzonego bezpośrednio z dzieckiem i jego rodziną. Zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju organizuje się w wymiarze 4-8 godzin w miesiącu, w zależności od możliwości psychofizycznych i potrzeb dziecka.
b) Do pracy z dzieckiem powołuje się zespół wczesnego wspomagani rozwoju. Jest on powołany przez Dyrektora Przedszkola, ośrodka lub poradni.
W skład zespołu wchodzą osoby posiadające przygotowanie do pracy z małymi dziećmi o zaburzonym rozwoju psychoruchowym:
- Pedagog posiadający kwalifikacje odpowiednie do rodzaju niepełnosprawności dziecka, w szczególności oligofrenopedagog, tyflopedagog lub surdopedagog
- Psycholog
- Logopeda
- inni specjaliści – w zależności od potrzeb dziecka i jego rodziny
c) Pracę zespołu koordynuje Dyrektor przedszkola, albo upoważniony przez niego nauczyciel.
d)Szczegółowe przepisy dotyczące organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci – nie ujęte w Statucie Przedszkola w Baniach reguluje Rozp. MEN z dnia 3 lutego 2009 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci (Dz.U. z dnia 12 lutego 2009 r.)
3. Zadania o których mowa w ust.1 są realizowane we współpracy z :
a) rodzicami,
b) nauczycielami i innymi pracownikami przedszkola,
c) poradniami psychologiczno-pedagogicznymi i innymi poradniami specjalistycznymi,
d) innymi przedszkolami
e) podmiotami działającymi na rzez rodziny, dzieci i młodzieży.
4. Korzystanie z pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest dobrowolne i bezpłatne.
5. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w przedszkolu może być udzielana na wniosek:
a) rodziców,
b) nauczyciela, w szczególności wychowawcy i nauczyciela prowadzącego zajęcia specjalistyczne,
c) pedagoga
d) psychologa
e) poradni psychologiczno-pedagogicznej lub innej poradni specjalistycznej.
6.Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest organizowana w przedszkolu w formie:
- zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych oraz o innych zajęć o charakterze terapeutycznym,
- porad, konsultacji i warsztatów dla rodziców i nauczycieli,
- zajęć psychoedukacyjnych dla rodziców.
7. Objęcie dziecka zajęciami dydaktyczno-wyrównawczymi, specjalistycznymi, zajęciami psychoedukacyjnymi wymaga zgody rodziców.
8. Planowanie i koordynowanie udzielania dziecku pomocy psychologiczno- pedagogicznej należy do obowiązków zespołu tworzonego przez dyrektora przedszkola składającego się z nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych oraz specjalistów prowadzących zajęcia z dzieckiem.
a) Zespól tworzony jest dla dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, orzeczenie o potrzebie indywidualnego obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania lub opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej – niezwłocznie po otrzymaniu orzeczenia lub opinii,
b) Zespół tworzony jest dla dziecka, w stosunku do którego stwierdzono, że ze względu na potrzeby rozwojowe lub edukacyjne wymaga objęcia pomocą psychologiczno-pedagogiczną niezwłocznie po przekazaniu przez nauczyciela, w grupy wychowawczej lub specjalistę informacji o potrzebie objęcia dziecka taką pomocą.
c) Pracę zespołu koordynuje osoba wyznaczona przez Dyrektora, jedno osoba może koordynować pracę kilku zespołów.
d) Zadania i sposób działania zespołu pomocy psychologiczno-pedagogicznej określają przepisy szczególne.
9. Nauczyciele, wychowawcy grup wychowawczych oraz specjaliści prowadzą działania mające na celu rozpoznanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dzieci oraz rozpoznanie ich zainteresowań i uzdolnień ,a także zaplanowanie wsparcia związanego z rozwijaniem zainteresowań i uzdolnień dzieci.
10. Działania, o których mowa w pkt.9 , obejmują obserwację pedagogiczną zakończoną analizą i oceną gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole.
11. W razie stwierdzenia, Że dziecko ze względu na potrzeby rozwojowe lub edukacyjne wymaga objęcia pomocą psychologiczno-pedagogiczną nauczyciel, wychowawca grupy wychowawczej lub specjalista informuje o tym niezwłocznie dyrektora.
12. Zadaniem pedagoga i psychologa w zakresie pomocy psychologiczno- pedagogicznej jest :
a) prowadzenie badań i działań diagnostycznych dotyczących poszczególnych dzieci, w tym diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych, a także wspieranie mocnych stron dziecka,
b) minimalizowanie skutków zaburzeń rozwojowych, zapobieganie zaburzeniom zachowania oraz realizacja różnych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
c) prowadzenie terapii indywidualnej i grupowej.
13. Zadaniem logopedy w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest:
a) prowadzenie badań wstępnych w celu ustalenia stanu mowy, w tym mowy głośnej i pisma,
b) diagnozowanie logopedyczne oraz odpowiednio do jego wyników, udzielanie pomocy logopedycznej poszczególnym dzieciom z trudnościami w uczeniu się , we współpracy z nauczycielami prowadzącymi zajęcia z tym dzieckiem,
c) prowadzenie terapii logopedycznej indywidualnej i grupowej dla dzieci,
d) podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej,
e)współpraca z najbliższym środowiskiem dziecka.
& 10
1.Dyrektor powierza każdy oddział opiece:
a) jednego nauczyciela przypadku 5-godzinnego czasu pracy oddziału,
b) dwóch nauczycieli w przypadku powyżej 5-godzinnego czasu pracy.
2.Liczbę nauczycieli w poszczególnych oddziałach co roku zatwierdza organ prowadzący.
3. W miarę możliwości organizacyjnych oraz zapewnienia ciągłości pracy wychowawczej i jej skuteczności, nauczyciele prowadzą swój oddział przez wszystkie lata pobytu dziecka w przedszkolu.
ROZDZIAŁ III
ORGANY PRZEDSZKOLA
& 11
1.Organami przedszkola są:
a) dyrektor przedszkola
b) rada pedagogiczna
c) rada rodziców.
2. Rada pedagogiczna i rada rodziców uchwalają regulaminy swojej działalności, które nie mogą być sprzeczne z przepisami prawa i niniejszym statutem.
& 12
Dyrektor przedszkola
1.Dyrektor przedszkola jest wyłaniany w drodze konkursu lub mianowany przez organ prowadzący.
2. Dyrektor przedszkola kieruje bieżącą działalnością przedszkola, reprezentuje ją na zewnątrz. Jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w przedszkolu nauczycieli i pracowników obsługi i administracji.
3. Dyrektor zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w przedszkolu, a także bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez przedszkole poza obiektem do niego należącym.
4.Zadania dyrektora są następujące:
1) kierowanie bieżącą l placówki i reprezentowanie jej na zewnątrz,
2) sprawowanie nadzoru pedagogicznego,
3)opracowywanie mierzenia jakości pracy placówki, z uwzględnieniem lokalnych potrzeb, ustalanie sposobu jej wykonania, dokumentowania oraz wykorzystywania wyników,
4)planowania, organizowanie i przeprowadzenie mierzenia jakości pracy placówki,
5 )przekazywanie raportu o jakości pracy placówki radzie pedagogicznej i radzie rodziców
6) opracowywanie programu rozwoju placówki wspólnie z radą pedagogiczną z wykorzystaniem wyników mierzenia jakości pracy placówki,
7) gromadzenie informacji o pracy nauczycieli w celu dokonywania oceny ich pracy, według zasad określonych w odrębnych przepisach,
8) ustalenie ramowego rozkładu dnia na wniosek rady pedagogicznej, z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy oraz oczekiwań rodziców (prawnych opiekunów)
9) przygotowanie arkusza organizacji przedszkola i przedstawienie go do zatwierdzenia organowi prowadzącemu,
10 )przewodniczenie radzie pedagogicznej i realizacja jej uchwał, w ramach jej kompetencji stanowiących,
11) wstrzymanie uchwał rady pedagogicznej niezgodnych z przepisami prawa i powiadomienie o tym stosowne organy,
12 ) dysponowanie środkami finansowymi przedszkola i ponoszenie odpowiedzialności za ich prawidłowe wykorzystanie,
13) planowanie i odpowiedzialność za realizowanie planu finansowego przedszkola zgodnie z odpowiednimi przepisami,
14) organizowanie administracyjnej, finansowej i gospodarczej obsługi przedszkola,
15) zarządzanie powierzonym majątkiem,
16) współpraca z rodzicami , organem prowadzącym oraz instytucjami nadzorującymi i kontrolującymi,
17) kierowanie polityką kadrową przedszkola, zatrudnianie i zwalnianie nauczycieli oraz innych pracowników przedszkola,
18) przyznawanie nagród, udzielanie kar pracownikom zgodnie z wnioskiem zaopiniowanym przez radę pedagogiczną,
19) podejmowanie decyzji o przyjęciu lub usunięciu dziecka z przedszkola w czasie roku szkolnego po zaopiniowaniu przez radę pedagogiczną,
20) zapewnienie pracownikom właściwych warunków pracy zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy, bhp i ppoż.,
21) stworzenie dzieciom optymalnych warunków do rozwoju,
22)koordynacja współdziałania organów przedszkola, zapewnienie im swobodnego działania zgodnie z prawem oraz wymiany informacji między nimi,
23)współdziałanie z organizacjami związkowymi wskazanymi przez pracowników,
24) administrowanie Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych zgodnie z obowiązującym regulaminem,
25) prowadzenie dokumentacji kancelaryjno-archiwalnej i finansowej zgodnie z obowiązującymi przepisami,
26) wykonywanie innych zadań wynikających z przepisów szczególnych.,
27) sprawowanie kontroli zarządczej dla zapewnienia realizacji celów zadań przedszkola w sposób zgodny z prawem, efektywny, oszczędny i terminowy, zgodnie z odrębnymi przepisami.
5. W wykonywaniu swoich zadań dyrektor przedszkola współdziała z radą pedagogiczną i radą rodziców ,a w szczególności:
a) zapewnia bieżący przepływ informacji pomiędzy poszczególnymi organami przedszkola,
b) w przypadku wyrażenia sprzecznych opinii organizuje spotkania negocjacyjne zainteresowanych organów przedszkola.
6.Dyrektor przedszkola ponosi odpowiedzialność za właściwe prowadzenie przechowywanie dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz za wydawanie przez przedszkole dokumentów zgodnych z posiadaną dokumentacją.
& 13
RADA PEDAGOGICZNA
1. Rada pedagogiczna jest kolegialnym organem przedszkola w zakresie realizacji jego statutowych zadań dotyczących wychowania, kształcenia i opieki.
2. W skład rady pedagogicznej wchodzą wszyscy nauczyciele pracujący w przedszkolu.
3. Przewodniczącym rady pedagogicznej jest dyrektor przedszkola.
4. Przewodniczący prowadzi i przygotowuje zebrania rady pedagogicznej oraz jest odpowiedzialny za zawiadomienie wszystkich jej członków o terminie i porządku zebrania zgodnie z regulaminem rady.
5. Rada pedagogiczna działa na podstawie uchwalonego przez siebie regulaminu.
6. Do kompetencji stanowiących rady pedagogicznej należy w szczególności:
* przygotowanie projektu statutu przedszkola oraz przedstawienie propozycji jego zmian,
* zatwierdzenie planów pracy przedszkola,
*opracowanie programu rozwoju placówki,
*podejmowanie uchwał w sprawie innowacji, eksperymentów pedagogicznych w przedszkolu,
* uchwalanie regulaminu pracy rady pedagogicznej, regulaminu pracy, statutu
* ustalanie tygodniowego rozkładu zajęć w grupach,
* ustalenie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli.
7.Rada pedagogiczna opiniuje:
* przyjęcie lub skreślenie dziecka z listy w trakcie roku szkolnego,
* projekt planu finansowego przedszkola,
* wnioski dyrektora o nagrody, odznaczenia i wyróżnienia dla nauczycieli,
* organizację pracy placówki,
* propozycje dyrektora przedszkola w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktyczno-wychowawczych i opiekuńczych.,
* wnioski o przyjęcie do przedszkola dziecka niepełnosprawnego
* przedłużenie powierzenia stanowiska dyrektora przedszkola na kolejny okres,
* propozycje kandydata na stanowisko zastępcy dyrektora,
*pracę dyrektora na wniosek organu prowadzącego lub sprawującego nadzór pedagogiczny,
*podjęcie w przedszkolu działalności przez stowarzyszenia i organizacje, w celu wspierania działalności Statutowej
*opiniuje sprawy wynikające z odrębnych przepisów pedagogicznych oraz inne istotne sprawy dla przedszkola.
8.Rada pedagogiczna zbiera się na obowiązkowych zebraniach zgodnie z harmonogramem.
9. Zebrania mogą być zwoływane na wniosek organu sprawującego nadzór pedagogiczny lub z inicjatywy organu prowadzącego albo co najmniej 1/3 członków rady pedagogicznej.
10. W zebraniach rady pedagogicznej mogą uczestniczyć z głosem doradczym osoby zapraszane przez jej przewodniczącego za zgodą lub na wniosek rady pedagogicznej.
11. Uchwały rady pedagogicznej podejmowane są zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy liczby jej członków.
12.Zebrania rady pedagogicznej są protokołowane.
13.Nauczycieli obowiązuje zachowanie tajemnicy służbowej dotyczącej uchwał, wniosków i spostrzeżeń z posiedzenia rady. Informacje dotyczące bezpośrednio dziecka mogą być udzielane tylko rodzicom lub prawnym opiekunom dziecka.
14. Dyrektor może wstrzymać wykonanie uchwały rady pedagogicznej jeśli jest ona niezgodna z prawem i niezwłocznie powiadamia o tym organ prowadzący i sprawujący nadzór pedagogiczny.
15.Zasady pracy rady pedagogicznej określa regulamin jej działalności, o którym mowa w
&14 pkt 5.
16. Rada pedagogiczna może wystąpić do organu prowadzącego z wnioskiem o odwołanie nauczyciela ze stanowiska dyrektora oraz Kuratora Oświaty o zbadanie i ocenę działalności przedszkola, dyrektora lub innego nauczyciela zatrudnionego w placówce.
& 14
RADA RODZICÓW
1.Do zapewnienia zorganizowanego współdziałania rodziców w realizacji zadań przedszkola, wybiera się radę rodziców stanowiącą reprezentację rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola.
2. W posiedzeniach rady rodziców może brać udział z głosem doradczym dyrektor przedszkola i rada pedagogiczna.
3.Zasady doboru członków i zasady rady są ustanowione przez ogół rodziców.
4.Rada rodziców uchwala swój regulamin, który nie może być sprzeczny ze statutem placówki.
5. Do ustawowych kompetencji rady rodziców należy prawo występowania z wnioskami do:
a) rady pedagogicznej,
b) dyrektora przedszkola i opiniami dotyczącymi wszystkich spraw przedszkola.
6.Rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł.
Zasady ich wydatkowania określa regulamin rady rodziców.
7.Tryb wyboru członków rady rodziców
a) kadencja rady rodziców trwa trzy lata. Dopuszcza się możliwość corocznej zmiany 1/3 składu rady,
b) przewodniczący rady rodziców jest wybierany w tajnym glosowaniu.
8.Rada rodziców przy obecności co najmniej połowy jej członków w głosowaniu tajnym wybiera dwóch przedstawicieli do komisji konkursowej wyłaniającej dyrektora przedszkola.
&15
Zasady współdziałania organów przedszkola.
1.Koordynatorem współdziałania poszczególnych organów jest dyrektor przedszkola, który zapewnia każdemu z organów możliwość swobodnego działania i podejmowania decyzji w ramach swoich kompetencji i umożliwia bieżącą wymianę informacji.
& 16
Rozstrzyganie sporów pomiędzy organami przedszkola:
1) Ewentualne spory między organami przedszkola rozwiązywane są w drodze negocjacji są protokołowane i przekazywane do wiadomości dyrektorowi przedszkola;
2) W przypadku sporu dyrektor –rada pedagogiczna negocjacje w imieniu rady pedagogicznej prowadzi nauczyciel upoważniony, przez co najmniej ¾ rady pedagogicznej;
3) W przypadku braku osiągnięcia porozumienia w drodze negocjacji dyrektor przedszkola o istniejącym sporze powiadamia organ prowadzący lub organ sprawujący nadzór pedagogiczny w zależności od kompetencji, który podejmie decyzje rozstrzygające kwestie sporne. Decyzja organu jest ostateczna.
4) Postanowień ust.2-1,2,3 nie stosuje się do postępowań uregulowanych odrębnymi przepisami, w szczególności w sprawach:
1) odpowiedzialności dyscyplinarnej,
2) odpowiedzialności porządkowej,
3) sporów ze stosunku pracy w zakresie objętym właściwością sądów pracy.
ROZDZIAŁ IV
ORGANIZACJA PRZEDSZKOLA
& 17
1.Podstawową jednostką organizacyjną przedszkola jest oddział złożony z dzieci zgrupowanych wg zbliżonego wieku, z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań, uzdolnień, możliwości umysłowych.
2. Liczba dzieci w oddziale nie może przekraczać 25.
3. W oddziałach integracyjnych liczba wychowanków wynosi od 15 do 20, w tym 3-5 dzieci niepełnosprawnych.
4. Szczegółową organizację wychowania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacyji przedszkola opracowany przez dyrektora najpóźniej do 15 maja i zatwierdzony przez organ prowadzący do dnia 30 maja danego roku, po uzyskaniu opinii organu sprawującego nadzór
pedagogiczny.
5.W arkuszu organizacji przedszkola zamieszcza się w szczególności:
a) liczbę dzieci i czas pracy poszczególnych oddziałów,
b) liczbę pracowników łącznie z liczbą stanowisk kierowniczych,
c) ogólną liczbę godzin pracy finansowanych ze środków przydzielonych przez organ prowadzący,
d) czas realizacji podstawy programowej w danym roku szkolnym
e) liczbę godzin pracy dla poszczególnych pracowników oraz przydział godzin ponadwymiarowych stałych dla nauczycieli,
f)wykaz zajęć edukacyjnych z podziałem na grupy
g) )rodzaj dodatkowych zajęć dla dzieci,
h)liczbę nauczycieli oraz informację o ich kwalifikacjach,
i )liczbę nauczycieli ubiegających się o wyższy stopień awansu zawodowego.
6. Ramowy rozkład dnia ustalany jest przez dyrektora przedszkola na wniosek Rady Pedagogicznej na podstawie zatwierdzonego arkusza organizacji. Uwzględnia on wymagania zdrowotne, higieniczne i jest dostosowany do założeń programowych oraz oczekiwań rodziców.
7. Na podstawie ramowego rozkładu dnia nauczyciele, którym powierzono opiekę nad danym oddziałem , ustalają dla tego oddziału szczegółowy rozkład dnia, z uwzględnieniem potrzeb i zainteresowań dzieci.
8. Liczba miejsc organizacyjnych w przedszkolu wynosi 90.
9. W przedszkolu łącznie jest 5 oddziałów:
a) 2 oddziały dzieci młodszych,
b) 3 oddziały dzieci objętych rocznym obowiązkowym przygotowaniem przedszkolnym.
10. Liczba oddziałów zbliżonych wiekowo w zależności od potrzeb i możliwości
organizacyjnych placówki może ulegać zmianie.
11. Do realizacji celów statutowych przedszkola posiada:
a) sale zajęć dla poszczególnych oddziałów ( I,II,III, IV, V)
b) zaplecze sanitarne
c) szatnie dla dzieci i personelu
d) pomieszczenia administracyjno -gospodarcze
e) kuchnię,
f) plac zabaw wraz z wyposażeniem.
12.Dzieci mają możliwość codziennego korzystania z ogrodu przedszkolnego z odpowiednio dobranymi urządzeniami dostosowanymi do wieku dzieci.
13.Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych organizowany jest jak najdłuższy pobyt dzieci w ogrodzie.
14. Przedszkole w miarę możliwości zapewnia odpowiednie wyposażenie i oprzyrządowanie dla wychowanków.
15.Przedszkole może organizować dla wychowanków różnorodne formy krajoznawstwa i turystyki. Organizację i program wycieczek oraz imprez dostosowuje się do wieku, zainteresowań i potrzeb dzieci, ich stanu zdrowia oraz sprawności fizycznej.
& 18
1.Dzieci powinny być przyprowadzane i odbierane z przedszkola osobiście przez rodziców (prawnych opiekunów), bądź inne osoby (pełnoletnie) upoważnione przez rodziców. Osoba odbierająca dziecko nie może być pod wpływem alkoholu.
2. Pisemne upoważnienie powinno zawierać nr i serię dowodu osobistego osoby wskazanej przez rodziców.
3. Dziecko może być odebrane przez osobę upoważnioną tylko za okazaniem dokumentu tożsamości.
4. Rodzice ( prawni opiekunowie przejmują odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odbieranego z przedszkola przez upoważnioną przez nich osobę,
5.Dzieci mogą być przyprowadzane do przedszkola od godziny 6:30 do 8:15.
6.Ze względów organizacyjnych oraz konieczności przygotowania odpowiedniej liczby posiłków, wskazane jest, aby późniejsze przyprowadzenie dziecka do przedszkola było zgłoszone wcześniej osobiście bądź telefonicznie.
7. Odbieranie dzieci z przedszkola trwa do godziny 16:00.
& 19
1.Przedszkole przeprowadza rekrutacje w oparciu o zasadę powszechnej dostępności.
2.Podstawą zgłoszenia dziecka do przedszkola jest „Karta zgłoszenia dziecka” złożona w przedszkolu.
3.O przyjęciu dziecka do przedszkola decyduje dyrektor w przypadku, gdy liczba dzieci zgłoszonych do przedszkola nie przekracza liczby miejsc.
4.W przypadku , gdy liczba dzieci zgłoszonych do przedszkola przekracza liczbę miejsc, o przyjęciu decyduje komisja powołana przez organ prowadzący na wniosek dyrektora.
5.W skład komisji wchodzą:
a) dyrektor przedszkola,
b) przedstawiciel Rady Pedagogicznej
c) przedstawiciel Rady Rodziców,
d) przedstawiciel Rady Gminy,
e) Przedstawiciel Ośrodka Pomocy Społecznej
6. W pierwszej kolejności do przedszkola przyjmowane są:
a) dzieci objęte rocznym obowiązkowym przygotowaniem przedszkolnym, oraz dzieci posiadające prawo do odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego.
b) dzieci matek lub ojców samotnie wychowujących dzieci , matek lub ojców, wobec których orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, bądź całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji, na podstawie odrębnych przepisów, a także z
rodzin zastępczych;
c) dzieci już uczęszczające do danego przedszkola;
d) dzieci obojga rodziców pracujących;
e) dzieci z rodzin wielodzietnych ( 3 i więcej dzieci).
7.Rekrutację dzieci prowadzi się, co rok wg następującego harmonogramu:
1). Od dnia 1 marca wywieszenie w przedszkolu w Baniach oraz miejscowościach w obrębie Gminy Banie informacji dla rodziców o zasadach rekrutacji.
2) Od 15 marca do 15 kwietnia wydawanie i przyjmowanie „Kart Zgłoszenia dziecka do Przedszkola w Baniach”. Dostarczanie przez rodziców/opiekunów niezbędnych dokumentów (załączniki).
3) Od 15 kwietnia do 25 kwietnia – weryfikacja podań, praca komisji rekrutacyjnej w przedszkolu, przygotowanie list dzieci. Decyzje komisji są protokołowane.
4) Od 25 kwietnia wywieszenie list dzieci przyjętych do przedszkola na tablicy ogłoszeń.
5) Zgłoszenie się rodzica/opiekuna do dyrektora przedszkola. Podpisanie porozumienia zawartego między rodzicami, a przedszkolem dotyczącej warunków uczęszczania dziecka do przedszkola.
6).Szczegółowe zasady rekrutacji dzieci do przedszkola określa Regulamin Rekrutacji dzieci do Przedszkola w Baniach.
7) O przyjęciu dziecka do przedszkola w ciągu roku szkolnego decyduje dyrektor Przedszkola.
8) .Dyrektor przedszkola zawiera z rodzicami (prawnymi opiekunami) umowę cywilną związaną z pobytem dziecka w przedszkolu.
& 20
1.Dyrektor w porozumieniu z radą pedagogiczną może podjąć decyzję
o skreśleniu dziecka z listy uczęszczających do przedszkola w następujących przypadkach:
a) zaleganiu z odpłatnością za przedszkole powyżej 2 okresów płatniczych .
Dyrektor Przedszkola nie może skreślić z listy wychowanków dziecka odbywającego roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne.
b) nieobecności dziecka ponad jeden miesiąc i niezgłaszanie tego faktu do przedszkola,
c) nieprzestrzeganie przez rodziców postanowień niniejszego statutu.
2.Rodzice maja prawo do odwołania się od decyzji w sprawie skreślenia dziecka z listy do dyrektora przedszkola w terminie 14 dni od daty powiadomienia.
ROZDZIAŁ V
WYCHOWANKOWIE PRZEDSZKOLA
&21
1.Do przedszkola uczęszczają dzieci od 3 do 6 lat. Dzieci 6-letnie i 5-letnie objęte są rocznym obowiązkowym przygotowanie przedszkolnym.
2.W szczególności uzasadnionych przypadkach do przedszkola może uczęszczać dziecko, które ukończyło2,5 rok.
3.Dziecko w wieku powyżej 6 lat, któremu odroczono realizację obowiązku szkolnego, może uczęszczać do przedszkola nie dłużej niż do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym kończy 10 lat.
4.Do przedszkola przyjmowane są dzieci niepełnosprawne pod warunkiem przedstawienia przez rodziców orzeczenia kwalifikacyjnego poradni psychologiczno-pedagogicznej.
5. Dziecko w przedszkolu ma wszystkie prawa wynikające z Konwencji Praw Dziecka, przyjętej przez Zgromadzenie Narodowe ONZ, a w szczególności do:
a) właściwie zorganizowanego procesu opiekuńczo-wychowawczo-dydaktycznego zgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej,
b) szacunku do wszystkich jego potrzeb, życzliwego i podmiotowego traktowania,
c) ochrony przed wszelkimi formami wyrażania przemocy fizycznej bądź psychicznej,
d)poszanowania jego godności osobistej,
e) akceptacji takim, jakie jest,
f) spokoju i samotności gdy tego potrzebuje , indywidualnego procesu i własnego tempa rozwoju,
g) partnerskie rozmowy na każdy temat,
h) zabawy i wyboru towarzyszy zabawy,
i) aktywnego kształtowania kontaktów społecznych,
j) badania i eksperymentowania ,
k) konsekwencji własnego zachowania organizowanego względami bezpieczeństwa
l) różnorodnego, bogatego w bodźce i poddającego się procesom twórczym otoczenia,
ł) zdrowego jedzenia.
6. Przedszkole stosuje w swoich działaniach obowiązujące przepisy BHP i przeciw pożarowe.
7. W przedszkolu nie mogą być stosowane wobec wychowanków żadne zabiegi lekarskie bez pisemnej zgody rodziców.
8.Przedszkole wydaje rodzicom dziecka objętego wychowaniem przedszkolnym informację o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej. Informację wydaje się w terminie do końca kwietnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko ma obowiązek albo może rozpocząć naukę w szkole podstawowej. Informację o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole wydaje się na podstawie dokumentacji, prowadzonych obserwacji pedagogicznych dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym w przedszkolu. Informacji udziela się na drukach wg wzoru
podanych przez MEN w załączniku nr 3 do rozporządzenia z 28 maja 2010r.
9. Dzieci 6-cio letnie i 5-cio letnie realizujące obowiązek przedszkolny, mieszkające w odległości powyżej 3 km od przedszkola, mają prawo do bezpłatnego transportu zapewnionego przez Urząd Gminy.
10. Obowiązki dziecka w przedszkolu przedstawiają się następująco:
a) przestrzeganie ustalonych norm i zasad obowiązujących w grupie,
b) sprzątanie po zabawie,
c) przestrzeganie zasad bezpieczeństwa,
d) pełnienie ról społecznych, zgodnie z zasadami przyjętymi w grupie,
e) dbanie o czystość osobistą i porządek w najbliższym otoczeniu.
ROZDZIAŁ VI
RODZICE
Do podstawowych obowiązków rodziców należy:
a) przestrzeganie niniejszego statutu,
b) zaopatrzenie dziecka w niezbędne przybory, przedmioty i pomoce,
c) respektowanie uchwał rady pedagogicznej, podjętych w ramach ich kompetencji,
d) przyprowadzanie i odbieranie dziecka z przedszkola przez rodziców, lub upoważnioną przez rodziców osobę zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo,
e) terminowe uiszczanie odpłatności za pobyt dziecka w przedszkolu,
f) Informowanie o przyczynach nieobecności dziecka w przedszkolu, niezwłocznie zawiadamianie o zatruciach pokarmowych i chorobach zakaźnych.
& 23
1.Rodzice i nauczyciele zobowiązani są współpracować ze sobą w celu skutecznego oddziaływania wychowawczego na dziecko i określenia drogi jego indywidualnego rozwoju.
2.Rodzice mają prawo do:
a) zapoznania się z programem oraz zadaniami wynikającymi z programu rozwoju placówki i planów pracy w danym oddziale,
b) uzyskiwania na bieżąco rzetelnej informacji na temat swojego dziecka
c) uzyskiwania porad i wskazówek od nauczycieli, pedagoga i psychologa oraz innych specjalistów w rozpoznawaniu przyczyn trudności wychowawczych oraz doboru metod udzielania dziecku pomocy,
d) wyrażania i przekazywania nauczycielowi oraz dyrektorowi wniosków z obserwacji pracy przedszkola
e) wyrażania i przekazywania opinii na temat pracy przedszkola organowi prowadzącemu i nadzorującemu pracę pedagogiczną poprzez redę rodziców.
&24
Rodzice za szczególne zaangażowanie we wspieraniu pracy przedszkola mogą otrzymać na zakończenie roku szkolnego list pochwalny dyrektora.
&25
Spotkania z rodzicami w celu wymiany informacji oraz dyskusji na tematy wychowawcze organizowane są w przedszkolu trzy razy w roku szkolnym lub częściej na wniosek rodziców lub nauczycieli.
&26
1.Formy współpracy przedszkola z rodzicami:
a) zebrania grupowe,
b) konsultacje i rozmowy indywidualne z dyrektorem, nauczycielem, psychologiem i innym specjalistą,
c) kąciki dla rodziców,
d) zajęcia otwarte.
ROZDZIAŁ VII
NAUCZYCIELE I INNI PRACOWNICY PRZEDSZKOLA
& 27
W przedszkolu zatrudnia się dyrektora, nauczycieli wychowania przedszkolnego, nauczycieli specjalistów, oraz pracowników administracji i obsługi z odpowiednimi kwalifikacjami.
Liczbę pracowników, na wniosek dyrektora, ustala organ prowadzący przedszkole, w zależności od ilości dzieci, potrzeb i wymogów organizacyjnych placówki.
Zasady zatrudniania, zwalniania i wynagradzania pracowników, o których mowa w ust.1, określają odrębne przepisy.
Każdy pracownik przedszkola jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo i zdrowie dzieci.
Wszyscy pracownicy placówki zobowiązani są do zachowania tajemnicy służbowej w zakresie dotyczącym spraw wychowanków i wybranych aspektów działalności placówki.
Wszyscy pracownicy winni dbać o dobre imię placówki, strzec jej mienia i szanować dobro społeczne.
Wszyscy pracownicy przedszkola zobowiązani są do:
1.Wykonywania wszelkich czynności poleconych przez dyrektora przedszkola, które wynikają z potrzeb placówki,
2.Troszczenia się o mienie placówki.
3.Nieujawniania opinii w sprawach przedszkola osobom nieupoważnionym i niezatrudnionym w przedszkolu, z wyjątkiem władz oświatowych i upoważnionych czynników społecznych,
4.Przestrzegania dyscypliny służbowej polegającej na:
a )Realizowaniu pełnych godzin pracy wyznaczonych w harmonogramie, niespóźnianiu się do pracy, nieopuszczaniu stanowiska pracy przed wyznaczonym czasem, b)Codziennym podpisywaniu listy obecności, c)Usprawiedliwianiu u dyrektora przedszkola nieobecności w ciągu trzech dni,
d)Wykonywaniu pracy sumiennie i skrupulatnie,
e)Zgłaszaniu zaistniałych szkód i zagrożeń,
f)Czystym, nienagannym i odpowiednim ubiorze na terenie przedszkola
g)Poddawaniu się okresowym badaniom lekarskim, stanowiącym podstawę do przyjęcia i wykonywania pracy.
Nauczyciel podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych, na zasadach określonych przepisami prawa.
Organ prowadzący przedszkole i dyrektor są obowiązani z urzędu występować w obronie nauczyciela, gdy ustalone dla nauczyciela uprawnienia zostaną naruszone.
Przed nawiązaniem stosunku pracy, nauczyciel jest zobowiązany przedstawić dyrektorowi placówki informację z Krajowego Rejestru Karnego, celem potwierdzenia spełnienia warunku o niekaralności.
Nauczyciele mianowani i dyplomowani podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za uchybienia godności zawodu nauczyciela lub pełnionych przez nauczycieli obowiązków. Za uchybienia przeciwko porządkowi pracy, w rozumieniu art. 108 Kodeksu Pracy, wymierzane są kary porządkowe, zgodnie z KP.
1.W przedszkolu zatrudnieni są nauczyciele z przygotowaniem pedagogicznym do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym.
2. Zasady wynagradzania i zatrudniania nauczycieli i innych pracowników określają odrębne przepisy.
3. Każdemu pracownikowi powierza się określony zakres obowiązków.
4. Do zakresu zadań nauczycieli należy:
a) planowanie i prowadzenie pracy dydaktyczno-wychowawczej zgodnie z obowiązującym programem , ponoszenie odpowiedzialności za jej jakość,
b) wspieranie rozwoju psychofizycznego dziecka, jego zdolności i zainteresowań,
c) prowadzenie obserwacji pedagogicznych mających na celu poznanie i zabezpieczenie potrzeb rozwojowych dzieci oraz dokumentowanie tych obserwacji,
d) stosowanie twórczych nowoczesnych metod nauczania i wychowania,
e) odpowiedzialność za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu w przedszkolu i poza jego terenem w czasie wycieczek i spacerów, itp.,
f) współpraca ze specjalistami świadczącymi kwalifikowana pomoc psychologiczno-pedagogiczną, logopedyczną, zdrowotną itp.
g) planowanie własnego rozwoju zawodowego, systematyczne podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych poprzez aktywne uczestnictwo w różnych formach doskonalenia zawodowego,
h) dbałość o warsztaty pracy poprzez gromadzenie pomocy naukowych oraz troska o estetykę pomieszczeń,
i) eliminowanie przyczyn niepowodzeń dzieci,
j) współdziałanie z rodzicami (prawnymi opiekunami) w sprawach wychowania i nauczania dzieci z uwzględnieniem prawa rodziców (prawnych opiekunów) do znajomości zadań wynikających w szczególności z programu wychowania przedszkolnego realizowanego w danym oddziale i uzyskiwania informacji dotyczących dziecka, jego zachowania i rozwoju,
k) prowadzenie dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej zgodnie z obowiązującymi przepisami,
l) realizacja zaleceń dyrektora i osób kontrolujących,
ł) czynny udział w pracach rady pedagogicznej, realizacja jej postanowień i uchwał,
m) inicjowanie i organizowanie imprez o charakterze dydaktycznym, wychowawczym, kulturalnym lub rekreacyjno-sportowym,
n) realizacja wszystkich zadań zleconych przez dyrektora przedszkola, wynikających z bieżącej działalności placówki.
o) prowadzenia na bieżąco dokumentacji pedagogicznej zgodnie z odrębnymi przepisami:
- dziennik zajęć
- plany pracy wychowawczo-dydaktycznej,
- arkusze obserwacji i diagnozy,
- konspekty w przypadku nauczycieli rozpoczynających pracę w zawodzie
- dokumentację dotyczącą awansu zawodowego nauczyciela
- dokumentację współpracy z rodzicami
& 28
1.Nauczyciel otacza indywidualną opieką każdego ze swoich wychowanków i utrzymuje kontakt z ich rodzicami w celu:
a)poznaniu i ustaleniu potrzeb rozwojowych ich dzieci,
b)ustaleniu form pomocy w działaniach wychowawczych wobec dzieci,
c)włączenia ich w działalność przedszkola.
&29
1.Nauczyciel ma prawo korzystać w swojej pracy z pomocy merytorycznej i metodycznej ze strony dyrektora, rady pedagogicznej, wyspecjalizowanych placówek i instytucji naukowo-oświatowych.
2. Nauczyciel ma prawo do:
a) podnoszenia swoich kwalifikacji,
b)zdobywaniu kolejnych stopni awansu zawodowego,
c)wyboru programu wychowania przedszkolnego, programu nauczania oraz podejmowania nowatorskich rozwiązań programowych, organizacyjnych lub metodycznych, indywidualnie lub zespołowo po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, rady rodziców i po dopuszczeniu przez dyrektora placówki.
3.Nauczyciel jest odpowiedzialny za życie, zdrowie i bezpieczeństwo powierzonych jego opiece dzieci poprzez:
a)skrupulatne przestrzeganie i stosowanie przepisów i zarządzeń odnośnie BHP i p/poż, a także odbywanie wymaganych szkoleń z tego zakresu, b)przestrzeganie ustalonych godzin rozpoczynania i kończenia zajęć, c)sprawdzenie listy obecności dzieci na zajęciach, odnotowanie obecności i nieobecności dzieci w dzienniku zajęć, d)ciągłą obecność przy dzieciach, Nauczyciel może opuścić miejsce pracy po przekazaniu grupy drugiemu nauczycielowi, oraz niezbędnych informacji, e)niezwłoczne przerwanie zajęć i wyprowadzenie dzieci z zagrożonych miejsc, jeśli stan zagrożenia powstanie lub ujawni się w czasie zajęć, f)nierozpoczynanie zajęć, jeżeli w pomieszczeniach lub innych miejscach, w których mogą być prowadzone zajęcia, stan znajdującego się wyposażenia stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa.
g) nauczyciel ma obowiązek wejść do sali jako pierwszy, by sprawdzić, czy warunki do przeprowadzenia zajęć z dziećmi nie zagrażają bezpieczeństwu dzieci i nauczycielowi. Jeżeli stwierdzi zaistniałe usterki, ma obowiązek zgłosić je dyrektorowi przedszkola. Do czasu naprawienia usterek, nauczyciel ma prawo odmówić prowadzenia zajęć w danym miejscu,
h) w sytuacji nagłej nauczyciel może opuścić oddział, ale pod warunkiem, że zapewni dzieciom opiekę innej upoważnionej osoby.
i) Obowiązkiem nauczyciela jest:
- natychmiastowe reagowanie na zaistniałą sytuację,
- udzielenie odpowiedniej pomocy.
j) zapoznanie się z przepisami ruchu drogowego i ich przestrzeganie podczas spacerów i wycieczek z dziećmi,
k)zgłaszanie do dyrektora oraz wpisywanie do zeszytu wyjścia poza teren przedszkola,
l)posiadanie wiedzy oraz praktycznych umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej.
4.W przedszkolu tworzy się funkcję koordynatora do spraw bezpieczeństwa.
5.Koordynatora ds. bezpieczeństwa powołuje dyrektor przedszkola spośród członków rady pedagogicznej.
6.Do zadań koordynatora w szczególności należy:
1.Przyjmowanie od nauczycieli i rodziców informacji i uwag dotyczących bezpieczeństwa.
2.Integrowanie działań we zakresie bezpieczeństwa wszystkich podmiotów.
& 30
1.W przedszkolu utworzone są stanowiska pracowników administracyjno-obsługowych:
- księgowej,
-intendentki,
-pomocy biurowej,
- kucharki,
-pomocy kuchennej,
- woźnej oddziałowej,
- pomocy nauczyciela
- konserwatora.
Podstawowym zadaniem pracowników administracji i obsługi jest zapewnienie sprawnego działania przedszkola jako instytucji, utrzymanie obiektu i jego otoczenia w ładzie i czystości.
Pracownicy administracji i obsługi współpracują z nauczycielami w zakresie opieki i wychowania dzieci. Szczegółowy zakres obowiązków tych pracowników ustala dyrektor przedszkola.
2.Stosunek pracy pracowników administracji i obsługi regulują odrębne przepisy.
ROZDZIAŁ VIII
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
&31
Statut obowiązuje w równym stopniu wszystkich członków społeczności przedszkolnej- dzieci, nauczycieli, rodziców, pracowników obsługi i administracji.
& 32
1. Zmiany w niniejszym statucie uchwalane są przez radę pedagogiczną.
2.Kurator oświaty może uchylić statut przedszkola albo niektóre jego stanowienia, jeżeli są sprzeczne z prawem. Od decyzji Kuratora Oświaty przysługuje odwołanie do MEN.
& 33
Dla zapewnienia znajomości statutu wszystkich zainteresowanych ustala się:
a) Wywieszenie statutu na tablicy ogłoszeń.
b) Udostępnianie zainteresowanych statutu przez dyrektora przedszkola.
& 34
Regulaminy działalności uchwalone przez organy działające w przedszkolu nie mogą być sprzeczne z postanowieniami niniejszego statutu.
&35
Przedszkole prowadzi i przechowuje dokumentację zgodnie z odrębnymi przepisami.
& 36
Zasady gospodarki finansowej i materiałowej przedszkola określają odrębne przepisy.
& 37
Organem kompetentnym do nowelizacji statutu przedszkola jest Rada Pedagogiczna Przedszkola. Z wnioskiem o zmianę lub uchwalenie nowego statutu mogą wystąpić Dyrektor, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców. Zmiany w statucie są zatwierdzone poprzez uchwały Rady pedagogicznej. Wszelki zmiany w zapisach statutu Rada Pedagogiczna dokonuje drogą głosowania. W głosowaniu obowiązuje zwykła większość głosów przy obecności, co najmniej połowy uprawnionych do głosowania. Nowelizacje w zapisach statutu dołącza się do statutu w postaci treści uchwał. Wprowadzenie 5 zmian do statutu skutkuje opracowaniem nowego, jednolitego tekstu statutu.
& 38
Statut wchodzi w życie z dniem uchwalenia.
Statut niniejszy został uchwalony na posiedzeniu Rady Pedagogicznej Przedszkola w Bniach w dniu 17 września 2012 r.
Dyrektor Przedszkola
Rada Rodziców
Rada Pedagogiczna
2. KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA
W BANIACH
NA LATA 2015-2020
„Wszystkiego, co naprawdę powinienem wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu - o tym jak żyć, co robić, jak postępować, współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat...”
Robert Fulghum
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 października 2009 r. w sprawie
nadzoru pedagogicznego (Dz.U. z 2009 r. Nr 168 poz. 1324 ze zm.),
Konwencja o prawach dziecka przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów
Zjednoczonych (Dz.U. z 1991 r. Nr 120 poz. 526 ze zm.).
Wizja dziecka w naszym przedszkolu:
Dziecko jest:
ciekawe świata
radosne ufne w stosunku do nauczycieli
aktywnie uczestniczące w życiu przedszkola
kulturalne i tolerancyjne
uczciwe i prawdomówne
twórcze i samodzielne w działalności zabawowej i edukacyjnej
odpowiedzialne i obowiązkowe
świadome zagrożeń
Dziecko ma prawo do :
życia i rozwoju
swobody myśli, sumienia i wyznania
serdecznej miłości i ciepła
spokoju i samotności, gdy tego chce
snu lub odpoczynku, gdy jest zmęczone
indywidualnego procesu rozwoju i własnego tempa tego rozwoju
pomocy i ochrony przed przemocą
pomocy ze strony dorosłych
nauki, informacji, badania i eksperymentowania
doświadczenia konsekwencji swego zachowania
zdrowego żywienia
wypowiedzi i aktywnej dyskusji z dorosłymi i dziećmi
zabawy i wyboru towarzyszy zabawy
wspólnoty i solidarności w grupie
System wartości:
Twórczość- dziecko wyzwoli swoją ekspresję w pracach artystycznych; odbiera twórczość innych i potrafi ja odczuwać, zinterpretować i rozwijać, jest oryginalny w swoich działaniach.
Wytrwałość – podjęte działania doprowadza do końca, jest wytrwały w swoich postanowieniach.
Doskonałość– dąży do rozwijania swoich umiejętności i sprawności, jest poszukujący i twórczy.
Szczęście – praca daje mu radość i satysfakcję, tworzy z pasją i zapałem.
Odwaga – swoje prace prezentuje w sposób jasny i pewny; nie boi się sięgać po nowe wyzwania; pokonuje trudności i wyciąga z nich wnioski.
Piękno- dziecko dostrzega wartości w sztuce ( literatura, plastyka, muzyka, taniec ) i w sporcie; opisuje i przeżywa wartości tkwiące w przyrodzie i technice.
Nasza misja:
W naszym przedszkolu dziecko:
Znajduje możliwość indywidualnego rozwoju
Rozwija aktywność twórczą
Rozwija zainteresowania muzyką, kulturą sztuką
Obcuje ze sztuką
Zdobywa wiedzę i umiejętności dzięki aktywnym metodom pracy
Kreatywnie wyraża własne myśli, doświadczenia i wrażenia odbierane z rzeczywistości
Poznaje swoje prawa i obowiązki
Czuje się bezpiecznie w życzliwej atmosferze
Model absolwenta przedszkola
Nasz absolwent, to dziecko, które:
akceptuje siebie takim jakim jest
ma poczucie własnej wartości
zna swoje mocne i słabe strony
jest otwarte, życzliwe, prawdomówne i tolerancyjne
posiada aktywną ciekawość, jest kreatywne
umie okazywać i wyrażać własne emocje, uczucia i potrzeby
stara się być odpowiedzialne, obowiązkowe i punktualne
dostrzega, rozumie i akceptuje potrzeby innych
wie, że jest członkiem rodziny i grupy społecznej
dba o jakość wykonywanych zadań
odważnie radzi sobie w sytuacjach trudnych
lubi i szanuje ludzi, zwierzęta i otaczającą rzeczywistość
Nasz absolwent posiada umiejętności:
asertywnego zachowania,
kształtowania własnego „Ja” w harmonii ze środowiskiem,
komunikowania się z innymi,
współdziałania w zespole,
spokojnego rozładowywania napięć emocjonalnych,
naturalnej chęci do nauki oraz do tworzenia i współtworzenia wiedzy,
samodzielnego zdobywania wiedzy,
swobodnego, spontanicznego i twórczego działania w plastyce, muzyce , ruchu,
recytacji, zabawy w teatr, organizacji teatrzyków i inscenizowania utworów literackich,
działania na liczbach i swobodnego wypowiadania się,
logicznego myślenia i koncentracji na określonym zadaniu,
wykorzystywania swojej wiedzy o otaczającym świecie,
wykorzystywania przypadkowych odkryć, wnioskowania,
dbania o swoje zdrowie i bezpieczeństwo.
Codzienne planowanie pracy pedagogicznej uwzględnia:
- nasze cele wychowania i nauczania
- działania zorientowane na dziecko
- aktualne pory roku
- potrzeby środowiska lokalnego
- święta i uroczystości
- tradycje przedszkola
W całokształcie naszej pracy na pierwszym miejscu stawiamy dziecko – jego dobro, zgodnie z teorią Thomasa Gordona. Dlatego też kierunkiem naszych działań jest wychowanie bez porażek.
Model wychowania bez porażek zakłada przede wszystkim zrozumienie teorii stosunków międzyludzkich, tego, co rozgrywa się w konkretnej relacji międzyosobowej.
Ogólne założenia tej teorii są proste:
1. Dorośli muszą przestać traktować swoich wychowanków jako szczególne istoty i zacząć widzieć w nich osoby.
2. Muszą pogodzić się z tym, że zachowania dzieci w zasadzie kształtują się według tego, co rozgrywa się w układzie np. rodzic – dziecko, nauczyciel – uczeń.
3. Muszą zrozumieć kilka podstawowych zasad komunikacji międzyludzkiej.
Zostały one ujęte następująco:
Zasada niekonsekwencji Wśród dorosłych panuje przekonanie dotyczące konsekwencji postępowania. Jeśli dziś nie akceptuję jakiegoś zachowania dziecka, to jutro również nie wolno mi go akceptować. T. Gordon obala ten mit twierdząc, że rodzice, nauczyciele są tylko ludźmi i też podlegają zmianom nastrojów, nie zawsze doznają tych samych uczuć wobec wszystkich swoich wychowanków, reagują także na oddziaływanie otoczenia. Przyjęcie tej zasady pozwala wychowawcom na wyzbycie się poczucia winy i dyskomfortu psychicznego.
Zasada posiadania problemu Wielu rodziców, pedagogów popełnia ogromny błąd usiłując rozwiązywać problemy swoich wychowanków za nich. Zadaniem dorosłych powinno być motywowanie dzieci do działania, lecz w taki sposób, aby one same chciały radzić sobie w sytuacjach trudnych. Wszystkie dzieci w swoim życiu staną na pewno wobec najprzeróżniejszych problemów. Niewielu dorosłych zdaje sobie sprawę z tego, że mają one nieprzeczuwalne i przeważnie nie odkryte zdolności pokonywania trudności. Gdy rodzice, nauczyciele zaopatrują swych wychowanków w ,,przetestowane” rozwiązania, dzieci pozostają od nich zależne. Nie rozwijają własnych umiejętności rozwiązywania problemów. Będą zawsze szukały wsparcia u rodziców, wychowawców, przyjaciół. Przejmując problemy dziecka, podejmujemy także pełną odpowiedzialność za dobre ich rozwiązanie, dając niejako gwarancję sukcesu. Dla wielu taka sytuacja stanowi ogromne obciążenie i nie rzadko staje się zadaniem niemożliwym do wykonania. Tym, którzy zaakceptowali zasadę ,,nie przejmowania problemów dzieci” łatwiej jest wspierać ich wysiłki w dążeniu do samodzielnego rozwiązywania własnych problemów.
PRZEDSZKOLE INTERESUJE SIĘ LOSAMI SWOICH ABSOLWENTÓW
poprzez różne formy działalności – współpraca ze szkołą, z rodzicami, ze środowiskiem lokalnym;
CELE I ZADANIA:
I. Efekty działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej
1. Przedszkole osiąga cele zgodne z polityką oświatową państwa.
2. Przedszkole doskonali efekty swojej pracy.
II. Procesy zachodzące w przedszkolu
1. Procesy zachodzące w przedszkolu służą realizacji przyjętej w przedszkolu koncepcji pracy.
2. W Przedszkolu dba się o prawidłowy przebieg i doskonalenie procesów edukacyjnych.
III. Funkcjonowanie przedszkola w środowisku lokalnym
1. Przedszkole jest integralnym elementem środowiska, w którym działa.
2. Przedszkole współpracuje ze środowiskiem na rzecz rozwoju własnego i lokalnego.
3. Przedszkole racjonalnie wykorzystuje warunki, w których działa.
IV. Zarządzanie personelem
1. Zarządzanie zapewnia funkcjonowanie przedszkola zgodnie z przyjętą koncepcją jego rozwoju.
2. Warunki lokalowe i wyposażenie umożliwiają realizowanie przyjętych programów i projektów, sprzyjają zabawie, doświadczaniu i wypoczynkowi.
KRYTERIA SUKCESU I OCZEKIWANE EFEKTY:
1. Wzrost bezpieczeństwa psychicznego i fizycznego dzieci.
2. Wzrost efektywności pracy nauczycieli, dobra współpraca w zespole.
3. Zwiększenie integracji rodziny z przedszkolem.
4. Zadowolenie rodziców z oferty edukacyjnej przedszkola, dobra opinia o działalności przedszkola.
5. Zacieśnienie współpracy z instytucjami wspomagającymi przedszkole.
6. Upowszechnienie wiedzy o działalności przedszkola w środowisku.
7. Prowadzenie skutecznej polityki kadrowej.
8. Wzrost motywacji i zadowolenia personelu z dobrze spełnionego obowiązku.
9. Stałe wzbogacanie bazy przedszkola o nowoczesne pomoce dydaktyczne, multimedia.
METODY PRACY
Aby zrealizować obowiązujące treści programowe, wykorzystujemy elementy metod aktywnych, problemowych i twórczych oraz metody tradycyjne. Wszystkie metody pracy z dzieckiem uwzględniają podstawową formę jego aktywności, tj. zabawę. Organizacja pracy nauczyciela z wykorzystaniem wymienionych elementów metod uwzględniać będzie wielostronny rozwój dziecka.
Do metod tych należą m. in.:
• Metoda prof. E. Gruszczyk – Kolczyńskiej – dziecięca matematyka – zabawy matematyczne mające na celu zapewnienie dziecku sukcesów w nauce matematyki,
• Ruch Rozwijający Weroniki Sherborne – zabawy ruchowe uczące świadomości własnego ciała i otaczającej przestrzeni, nawiązanie kontaktu z innymi za pomocą dotyku i ruchu,
• Opowieść ruchowa,
• Metoda Batti Strauss
• Gimnastyka ekspresyjna R. Labana,
• Praca szkolna K.Orffa,
• Gimnastyka rytmiczna A. i M. Kniessów,
• Pedagogika zabawy wg Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA – zabawy i zajęcia ze wszystkich obszarów edukacyjnych,
• Kinezjologia edukacyjna Dennisona – program ćwiczeń ruchowych, graficznych,
relaksacyjnych, aktywizujących proces uczenia się,
• Metoda Dobrego Startu – metody przygotowująca do nauki czytania i pisania:
- Alfabet Piosenek,
- Śpiewane Litery,
- Wierszyki do Rysowania,
• Relaksacja,
• Techniki parateatralne,
• Bajkoterapia,
• Zabawy paluszkowe,
• Drama,
• Pantomima,
• Burza mózgów – metoda aktywizująca, pobudzająca do aktywnego myślenia i działania.
ADAPTACJA NOWYCH DZIECI
Większość dzieci po ukończeniu trzeciego roku życia, a także dzieci starsze, które dotychczas wychowywały się pod opieką najbliższych, zaczynają uczęszczać do przedszkola.
Małe dziecko jest mocno uzależnione emocjonalnie od najbliższych mu osób, dlatego nie może obejść się bez ich wsparcia i pomocy. Moment przekroczenia przez dziecko progu przedszkola jest nadzwyczaj trudnym przeżyciem, dlatego konieczne jest wspieranie go przez rodzinę i nauczycieli. Z tego względu tak ważny jest proces adaptacyjny dziecka w nowym środowisku. Przedszkole jako środowisko wychowawcze i edukacyjne, wpływające na wszechstronny rozwój dziecka oraz umożliwiające przygotowanie dziecka do podjęcia nauki w szkole, powinno stworzyć jak najbardziej korzystne warunki do przekroczenia progu przedszkolnego. Może je zapewnić poprzez ścisłe działanie z domem rodzinnym dziecka. Zarówno dzieci, jak i ich rodzice odczuwają niepokój związany z pobytem w przedszkolu. Szczególnie trudne momenty przeżywają rodzice, gdy pojawią się pierwsze problemy z przystosowaniem do warunków i wymagań przedszkola.
Trudności przystosowawcze dziecka do przedszkola:
Bliska więź dziecka z rodzicami,
Brak samodzielności w zakresie czynności samoobsługowych,
Nadopiekuńczość rodziców,
Wyręczanie dziecka ze wszystkich obowiązków,
Liberalne wychowanie,
Małe poczucie bezpieczeństwa.
Cele adaptacji:
Skrócenie czasu adaptacji dziecka w przedszkolu,
Ułatwienie dzieciom przekroczenia progu dom – przedszkole,
Nawiązanie kontaktu z rodzicami w celu ułatwienia dalszej współpracy,
Uświadomienie rodzicom potrzeb emocjonalnych dzieci,
Poznanie się, integracja rodziców między sobą,
Zachęcenie do przychodzenia do przedszkola
Wytworzenie pogodnej i miłej atmosfery akceptacji i bezpieczeństwa w grupie
Oswojenie dzieci z nowym otoczeniem – stworzenie możliwości do nawiązywania bliskich kontaktów z rówieśnikami, personelem grupy oraz rodzicami innych dzieci
Przełamanie obaw przed przyjściem do przedszkola i rozstaniem z rodzicami
Wyrabianie więzi emocjonalnej ze środowiskiem przedszkolnym oraz wzmacnianie więzi uczuciowej z rodziną
Wspomaganie dziecka w procesie przystosowania do życia w warunkach przedszkolnych
Wyrabianie orientacji czasowej w rozkładzie dnia w przedszkolu, przyswajanie wiedzy o przeznaczeniu i sposobie korzystania z różnych pomieszczeń
Kształtowanie poczucia przynależności do grupy przedszkolnej
Przygotowanie rodziców do udzielania dziecku wsparcia psychicznego i pomocy w procesie adaptacji
Obniżenie lęku rodziców, związanego z koniecznością oddania dziecka pod opiekę personelu przedszkola.
Pomoc dziecku w adaptacji:
Wcześniejsze przyzwyczajanie dziecka do przebywania w nowym miejscu pod opieką wychowawców przedszkola, zabawy integracyjne w przedszkolu z rówieśnikami,
Uczenie dziecka w domu czynności samoobsługowych,
Oswajanie dziecka z informacją, że w przedszkolu będzie spędzało czas w towarzystwie innych dzieci i nauczycieli,
Cykl wizyt w przedszkolu – wspólne zabawy, spacery (Dni adaptacyjne),
Zapewnienie dziecka, że będzie odebrane w umówionym terminie,
Spokojne rozstanie z dzieckiem, zawarcie umów,
Zabawy z dzieckiem w przedszkole w domu – przedstawienie atrakcyjności nowego miejsca pobytu,
Akceptacja płaczu dziecka przez rodziców – jako naturalnej, zdrowej reakcji na nową sytuację (nie należy dziecka zawstydzać),
Umożliwienie w początkowych miesiącach przyniesienia przez dziecko ulubionej maskotki lub innego przedmiotu z domu do przedszkola,
Udział dzieci wraz z rodzicami w uroczystościach przedszkolnych organizowanych na terenie przedszkola: piknik, uroczystość z okazji Dnia Dziecka.
Dla rodziców:
Zapoznanie z literaturą dotyczącą adaptacji i rozwoju emocjonalno – społecznego dzieci w wieku przedszkolnym, wypożyczanie książki Reginy Dąbrowskiej pt.” Będę przedszkolakiem.”
Przygotowanie ankiet dla rodziców,
Przygotowanie arkusza obserwacji dziecka (obserwacja w różnych sytuacjach na terenie przedszkola),
Zagadnienie zostało omówione w Programie Adaptacyjnym Przedszkola .
DZIAŁANIA PODNOSZĄCE JAKOŚC PRZEDSZKOLA
FORMY NAGRADZANIA ZACHOWAŃ ZGODNYCH Z REGULAMINEM NORM I ZASAD OBOWIĄZUJĄCYCH W GRUPIE
• Nagradzanie pochwałą i uznaniem,
• Darzenie dziecka szczególnym zaufaniem, zwiększając zakres jego samodzielności,
• Nagradzanie przez sprawianie przyjemności dziecku przez nauczyciela lub kolegów w kontaktach indywidualnych lub na forum całej grupy,
• Przywilej wykonywania prostych czynności wykazanych przez nauczyciela,
• Atrakcyjna zabawa w grupie według pomysłu dziecka,
• Znaczek z wesołą minką.
ŚRODKI ZARADCZE W PRZYPADKU NIESTOSOWANIA SIĘ DO USTALONYCH ZASAD:
• Tłumaczenie i wyjaśnianie,
• Ukazywanie następstw postępowania, tłumaczenie dziecku, aby skłonić go do autorefleksji,
• Wyrażenie przez nauczyciela swojego smutku i niezadowolenia z powodu zachowania dziecka,
• Propozycje aktywności mającej na celu rozładowanie negatywnych emocji,
• Czasowe odebranie przyznanego przywileju,
• Odsunięcie od zabawy- polecenie wykonania zadania mającego na celu wyciszenie złych emocji,
• Znaczek ze smutną minką,
• Kącik przemyśleń, krzesełko emocji, mata do wytupywania złości.
WSPÓŁPRACA ZE STUDENTAMI
Placówka jest otwarta na współpracę z uczelniami kształcącymi kadrę pedagogiczną. Praktyki pedagogiczne w przedszkolu odbywają studenci pedagogiki ogólnej, zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Czas odbywania praktyk przynosi korzyści zarówno studentom, jak i ich opiekunom. Są oni zawsze mile widziani, inspirują do działania w innym wymiarze. Wpływa to korzystnie na samoocenę nauczycieli i buduje pozytywny wizerunek przedszkola w środowisku lokalnym.
WSPÓŁPRACA ZESPOŁU PEDAGOGICZNEGO
Rada Pedagogiczna pracuje w zespołach zadaniowych. Są one tworzone na każdy rok szkolny wg umiejętności i predyspozycji poszczególnych nauczycieli. Zwykle nauczyciele młodsi stażem pracują z nauczycielami doświadczonymi w celu poszerzania i doskonalenia zdobytych umiejętności.
Zespoły zadaniowe tworzą m.in.:
Roczny Program Rozwoju Placówki
Program Wychowawczy
Program Adaptacyjny
Program Profilaktyki
Ankiety
Arkusze diagnostyczne
Raporty z diagnoz
Poszczególne zespoły zadaniowe monitorują procesy zachodzące w przedszkolu i udoskonalają je z wykorzystaniem nowoczesnej wiedzy i własnych doświadczeń. Nauczyciele i dyrektor dbają o sprawność systemu i właściwe wykorzystanie zasobów. Ponadto nauczyciele współpracują ze sobą na co dzień, prowadzą zajęcia koleżeńskie, dzielą się wiedzą i doświadczeniem w ramach WDN. Opiekunowie stażu i nauczyciele stażyści podejmują działania zaplanowane w podpisanych kontraktach.
ORGANIZACJA ZAJĘĆ DODATKOWYCH
Oferty osób chętnych do prowadzenia zajęć dodatkowych są przyjmowane przez dyrektora przedszkola przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Dyrektor sprawdza kwalifikacje oferentów i zapoznaje z ofertami nauczycieli na posiedzeniu Rady Pedagogicznej organizacyjnej. Następnie oferty są przedstawiane rodzicom na rozpoczęciu roku szkolnego. Rodzice mają możliwość wyrażenia swoich opinii na temat zajęć dodatkowych.
Rodzice wyrażają pisemną zgodę na udział ich dzieci w zajęciach z języka angielskiego i religii.
Zajęcia finansowane przez Organ Prowadzący przedszkole to:
• Religia
• Język angielski
• Zajęcia plastyczne
•
WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI
Rodzice w przedszkolu traktowani są jako partnerzy w procesie wychowania. Zadaniem wszystkich pracowników placówki jest dbałość o pozytywne relacje z rodzicami wychowanków.
Celem współpracy przedszkola z rodzicami jest:
• Ujednolicenie oddziaływań wychowawczo-edukacyjnych przedszkola i środowiska rodzinnego,
• Wszechstronny rozwój dziecka,
• Nawiązanie dobrego kontaktu z rodzicami,
• Zapoznanie rodziców z realizowanymi w przedszkolu planami i programami pracy wychowawczo – edukacyjnej,
• Przekazanie informacji o stanie gotowości szkolnej dziecka, aby rodzice mogli je w osiąganiu tej gotowości odpowiednio do potrzeb, wspomagać,
• Przekazywanie porad i wskazówek od nauczycieli (wspieranie) w rozpoznawaniu przyczyn trudności wychowawczych oraz doborze metod udzielania dziecku pomocy,
• Wzmacnianie więzi rodzinnych i relacji międzypokoleniowych,
• Włączenie rodziców dzieci do życia grupy przedszkolnej i przedszkola,
• Podnoszenie świadomości edukacyjnej rodziców poprzez pedagogizację,
• Ukazanie przedszkola jako placówki aktywnej, realizującej oczekiwania rodziców,
• Promowanie placówki w środowisku lokalnym.
Formy współpracy z rodzicami:
Spotkania rodziców i dzieci – wspólne zabawy, gry, tańce, pląsy itp.
Zbieranie informacji o zachowaniu się dzieci w domu – dominujące zachowania, zaciekawienia, hobby, uczulenia, alergie, samoobsługa
– wypracowanie ankiety dla rodziców nowo przyjętych dzieci.
Rozmowy indywidualne z rodzicami, poprzez które rodzice systematycznie, na bieżąco informowani są o zachowaniu dzieci w przedszkolu, ich osiągnięciach, powodzeniach, próbach.
Pogadanki przygotowane przez specjalistów.
Popularyzacja literatury pedagogicznej – proponowanie pozycji książkowych znajdujących się w przedszkolu i umożliwienie ich wypożyczenia.
Spotkania dla nowych rodziców prowadzone przez dyrektora przedszkola i wychowawców, informujące o celach pracy, zadaniach i organizacji placówki
Zebrania grupowe.
Prowadzenie gazetki Aktualności
Zajęcia otwarte prowadzone przez nauczycielki i mające na celu zorientowanie rodziców z możliwościami rozwojowymi dziecka.
Dni otwarte dla nowych dzieci i ich rodziców – zapoznanie z programem adaptacyjnym.
Współpraca z rodzicami w zakresie organizacji wspólnych uroczystości.
Włączanie rodziców w zagospodarowanie, aranżację wnętrz przedszkola, głównie sal oraz ogrodu przedszkolnego.
Współpraca Rady Rodziców na rzecz wszystkich dzieci i rozwoju przedszkola.
WSPÓŁPRACA Z INNYMI INSTYTUCJAMI
W pracy dydaktycznej, opiekuńczej i wychowawczej poszukuje się nowych możliwości działań we współpracy ze środowiskiem lokalnym.
Współpraca z:
• Urzędem Gminy -udział władz samorządowych w ważniejszych wydarzeniach przedszkola
• Posterunkiem Policji (pogadanki na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, bezpiecznego spędzania ferii zimowych i wakacji i innych zagadnień),
• Szkołami Podstawowymi w Swobnicy, Lubanowie, Zespole Szkół w Baniach,
• Nadleśnictwem Myślibórz, Leśnictwem Swobnica,
• Oddziałami przedszkolnymi
• Gminną Biblioteką Publiczną,
• Międzynarodowym Centrum Kultury Turystyki i Sportu,
• Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej,
• Powiatową Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną w Gryfinie,
• Strażą Pożarną,
• Klubem Emeryta „Róża”,
• Prasą lokalną.,
• Kołem Łowieckim „Drop”,
• Społecznym Opiekunem Zwierząt,
• Ze sponsorami,
• Kuratorami Sądowymi,
• Agencjami Artystycznymi ( teatry, filharmonie),
• Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Iskierka„ ,
• Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej „Tęcza”.
• Fundacja „Dzieci niczyje”.
Celem współpracy z instytucjami jest:
1. Rozbudzanie zainteresowań i rozwijanie zdolności dzieci,
2. Satysfakcja z wykonanej pracy w postaci podziękowań, wyróżnień i nagród,
3. Kształtowanie postaw społecznie pożądanych,
4. Kształtowanie nawyku dbania o bezpieczeństwo swoje i innych dzieci,
5. Urozmaicenie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej,
6. Poszerzenie kontaktów zawodowych, które mogą zaowocować dalszą współpracą na rzecz dzieci.
Dokładne działania dot. współpracy ze środowiskiem lokalnym planowane będą co roku przez nauczycielki poszczególnych grup.
PROMOCJA PLACÓWKI
Działania promocyjne obejmują:
• Prezentowanie życzliwej postawy wobec klientów placówki przez wszystkich pracowników przedszkola,
• Dbałość o dobrą opinię przedszkola w środowisku lokalnym,
• Prowadzenie kroniki przedszkola i strony internetowej,
• Organizację uroczystości przedszkolnych,
• Artykuły prasowe w gazecie lokalnej dotyczące istotnych wydarzeń z życia przedszkola,
• Prezentację wydarzeń mających miejsce w przedszkolu na stronie internetowej gminy,
• Dbałość o estetykę otoczenia wewnątrz i na zewnątrz budynku,
• Upowszechnianie informacji o przedszkolu ( gazetka informacyjna).
DALSZE ZAMIERZENIA I DZIAŁANIA:
W zakresie bazy:
• Unowocześnianie i wzbogacanie bazy przedszkola niezbędnej do realizacji wyznaczanych zadań,
• Uzupełnienie i wymiana instrumentów muzycznych
• Zakup zestawu do prezentacji multimedialnych
• Wymiana wykładzin podłogowych ( w miarę zużycia)
• Zakup mebli przedszkolnych
• Modernizacja placu zabaw (w miarę posiadanych środków)
• Sztalugi malarskie
• Bramki piłkarskie
• Koszykówka na plac zabaw
• Doposażenie w zabawki edukacyjne, gry dydaktyczne
• Doposażenie poszczególnych stałych i ruchomych kącików zabaw.
• Bieżące remonty (górny i dolny korytarz, sala nr 1, korytarz kuchenny)
• Dostosowanie placówki do wymagań przeciwpożarowych zgodnie z zaleceniami po kontroli
W zakresie dostrzegania potrzeb dzieci i rodziców:
• Skuteczne organizowanie pomocy psychologiczno – pedagogicznej
• Spotkania ze specjalistami: psychologiem, pediatrą, logopedą,
• Systematyczne modernizowanie, malowanie pomieszczeń przedszkola.
W zakresie wspierania nauczycieli w kreowaniu własnej osobowości zawodowej:
Inicjowanie rozwoju zawodowego nauczyciela
• podnoszenie kwalifikacji zawodowych nauczycieli (studia podypl., kursy)
• stawianie nauczycielom wymagań w zakresie doskonalenia zawodowego (szkolenia, warsztaty)
• objęcie systematyczną opieką nauczycieli z krótkim stażem pracy (umożliwienie otwarcia ścieżki awansu zawodowego)
• przeprowadzenie ocen pracy nauczycieli dyplomowanych
• gromadzenie nowoczesnej literatury, czasopism
Doskonalenie umiejętności nauczycieli
• doskonalenie pracy z dziećmi ,poszukiwanie nowych, ciekawych form pracy z dziećmi
• systematyczne wzbogacanie wiedzy z zakresu rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym
• gromadzenie pomocy dydaktycznych potrzebnych do zajęć
• realizacja treści wynikających z podstawy programowej
• prowadzenie oraz obserwacja zajęć koleżeńskich
Szkolenia nauczycieli w obszarach wymagających intensyfikacji pracy oraz w zakresie poszerzenia oferty edukacyjnej przedszkola:
• umiejętność diagnozowania rozwoju dziecka ,rozpoznawania potrzeb i
indywidualizacji pracy-zastosowanie teorii inteligencji wielorakich w odkrywaniu zdolności dzieci
• utrwalenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy
• stosowanie aktywnych metod pracy
• opracowywania programów własnych
•i inne wynikające z planów doskonalenia zawodowego
W zakresie współpracy ze środowiskiem i promocji przedszkola:
• Organizacja pikniku rodzinnego.
• Udział w akcjach charytatywnych
• Udział w akcjach pomocy dla schroniska dla zwierząt
• Zapraszanie ważnych osób do przedszkola: muzyk, sportowiec, malarz, poeta, rzeźbiarz itp.
• Pogłębienie współpracy z biblioteką.
• Kontynuowanie i rozszerzanie współpracy z innymi placówkami w celu promowania placówki i wymiany doświadczeń na temat pracy z dzieckiem.
• Współpracowanie z nauczycielami innych placówek oświatowych w celu wymiany doświadczeń i poszukiwaniu nowych metod pracy.
Diagnozowanie rozwoju dzieci
Diagnozowanie potrzeb rozwojowych dzieci wieku przedszkolnego jest obowiązkiem nauczyciela w każdej grupie wiekowej.
Celem diagnozy jest: określenie mocnych i słabych stron w rozwoju dziecka oraz opracowanie zindywidualizowanych programów stymulujących, terapeutycznych stosownie do potencjału rozwojowego dziecka, harmonizowanie sfer rozwojowych
Diagnoza dzieci ma na celu zgromadzenie informacji o poziomie rozwoju dzieci, aby pomóc;- rodzicom w poznaniu stanu gotowości swojego dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej, aby mogli je w osiąganiu tej gotowości, odpowiednio do potrzeb wspomagać, a nauczycielowi
przedszkola przy opracowaniu indywidualnego programu wspomagania i korygowania rozwoju dziecka, który będzie realizowany w roku poprzedzającym rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej.
Działania podnoszące jakość pracy przedszkola
Diagnozowanie osiągnięć dzieci
Badanie osiągnięć dzieci odbywać się będzie poprzez:
prezentację dokonań i wytworów dzieci (występy, wystawy)
arkusze obserwacji
kroniki ,strony internetowe
rozmowy
Sposoby monitorowania osiągnięć nauczycieli
Nauczyciele będą stosować ewaluację pracy własnej ,oraz będą oceniani przez dyrektora i rodziców. Badania osiągnięć nauczycieli odbywać się będą na podstawie:
obserwacji zajęć
obserwacji prezentowanych przez dzieci umiejętności ,postaw
rozmów z nauczycielami, rodzicami
ankiet
arkuszy oceny pracy nauczyciela i jego samooceny
innych dokumentów
Wyniki badania osiągnięć dzieci ,nauczycieli, jak również ocena jakości pracy przedszkola omawiane będą na posiedzeniach rady pedagogicznej w styczniu i czerwcu każdego roku.
ANALIZOWANIE I MODYFIKOWANIE
1. Każdy pracownik pedagogiczny otrzymuje egzemplarz Koncepcji Pracy.
2. Zmiany w tekście będą nanoszone w obecności i przy udziale całego zespołu pedagogicznego.
3. Podczas rad pedagogicznych podejmowana będzie dyskusja dotycząca analizowania i modyfikowania koncepcji.
4. Rodzice zostaną zapoznani z koncepcją na zebraniach grupowych, informacja w holu przedszkola oraz na stronie www.
5. Informacje o akceptacji Koncepcji Pracy pozyskamy poprzez podanie do
wiadomości jej założeń i zachęcanie rodziców do zgłaszania ewentualnych uwag.
OPIS EWALUACJI – KONCEPCJI PRACY NA LATA 2015-2020
Monitorowanie, ewaluacja i programowanie rozwoju:
Metodami monitorowania realizacji koncepcji będą:
badania statystyczne,
badanie dokumentacji przedszkolnej i dodatkowej,
ankiety i wywiady dla nauczycieli,
ankiety adresowane do rodziców,
ankiety adresowane do nauczycieli,
obserwacje wychowanków,
przegląd bazy przedszkolnej.
Ewaluacja Koncepcji odbywać się będzie dwa razy w roku na posiedzeniach Rady Pedagogicznej analityczno-oceniającej. Z uwagi na to, iż koncepcja ma horyzont strategiczny, będzie realizowana w ciągu 5 lat, ocena stopnia realizacji poszczególnych zadań będzie miała charakter cząstkowy. Całościowa ewaluacja odbędzie się po zakończeniu realizacji koncepcji. Dopuszcza się, a nawet wręcz zakłada, że w miarę zmian w otoczeniu, wymienione zadania szczegółowe, przypisane konkretnym celom, będą modyfikowane i formułowane na nowo, adekwatnie do zachodzących zmian wewnątrz organizacji (przedszkola) oraz w otoczeniu. Dzięki takiemu podejściu koncepcja pedagogiczna pracy przedszkola będzie miała charakter dynamiczny.
Priorytety na lata 2015-2020:
1. Aktualizacja i doskonalenie systemu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
2. Promocja zdrowia i świadomości ekologicznej.
3. Budowanie skutecznego systemu współpracy z rodzicami w celu ujednolicenia oddziaływań wychowawczych.
4. Lepsza organizacja pracy zespołowej.
5. Stworzenie nowych procedur usprawniających pracę przedszkola.
6. Inspirowanie kadry pedagogicznej do tworzenia nowatorskiego i twórczego stylu pracy, poszerzanie jej kompetencji
3. PROGRAM WYCHOWAWCZY
PRZEDSZKOLA
W BANIACH
„Pomóżmy dzieciom, aby każdy z nich stał się tym,
kim stać się może”
(Janusz Korczak)
Spis treści
Podstawa prawna.............................................................................................................
I.Wstęp…………………………………………………………………………………..
II. Cele wychowania przedszkolnego……………………………………………………
III. Cele programu wychowawczego….............................................................................
1. Cel główny…………………………………………………………………………....
2. Cele szczegółowe…………………………………………………………………......
3. Kryteria sukcesu (spodziewane efekty)…..…………………………………..............
IV. Wartości wychowawcze – formy realizacji……………………………………….....
V. Warunki realizacji……………………………………………………………….......
VI. System motywacji…………………………………………………………………..
VII. Ewaluacja………………………………………………………………………….......
VIII. Propozycje literatury uczącej dzieci wartości…………………………..…………
Bibliografia ……………………………………………………………………………... .
PODSTAWA PRAWNA
1. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka.
3. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r.,
nr 256, poz. 2572 z póz. zm.).
4. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie
podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w
poszczególnych typach szkół, Dz. U. z 2009 r., nr 4, poz. 17.
5. Rozporządzenie ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 czerwca 2009 r. w sprawie
dopuszczania do użytku w szkole programów wychowania przedszkolnego i
programów nauczania oraz dopuszczania do użytku szkolnego podręczników, Dz. U. s 2009 r., nr 89, poz. 730.
6. Statut Przedszkola w Baniach.
I. WSTĘP
Dzieci dorastają w trzech kręgach, z których najważniejszym jest dom rodzinny,
kolejnym – najbliższe otoczenie (sąsiedztwo, przedszkole), ostatnim zaś – społeczeństwo i jego kultura. Można zatem stwierdzić, że rodzina i przedszkole są środowiskiem decydującym o tym, w jakiej formie dokona się późniejsze wejście człowieka w społeczeństwo. Należy pamiętać, że nikt nie zastąpi rodziców w ich roli głównych wychowawców, ale przedszkole powinno ich w tym wspierać. Dlatego też program wychowawczy ma na celu między innymi ujednolicenie oddziaływań wychowawczych w przedszkolu i w domu, aby nasze dzieci w przyszłości tworzyły społeczeństwo tolerancyjne i empatyczne o głęboko zakorzenionych strukturach moralnych. Nasz program ma na celu poprawę jakości pracy edukacyjnej, uwzględniając potrzeby całej społeczności przedszkolnej: dzieci, pracowników, rodziców oraz środowiska.
Wraz z wiekiem dziecko uświadamia sobie, że jest częścią pewnej społeczności
mającej swoją tożsamość, symbole i historię. Zadaniem programu wychowawczego naszego
przedszkola jest określenie wartości, jakie chcemy wpajać naszym wychowankom. Program opiera się na ukształtowaniu odpowiednich postaw wobec ludzi, otoczenia i symboli.
Celem wspólnych oddziaływań wychowawczych nauczycieli i rodziców jest
zapewnienie każdemu dziecku:
• radosnego i szczęśliwego dzieciństwa,
• bezpieczeństwa,
• poczucia własnej godności.
Wychowanie to uczenie dzieci czerpania przyjemności z tego, co dobre (Platon)
Zadania programu wychowawczego można opisać określeniem R. Cambella, który wychowane nazywa pełną miłości dyscypliną. Sama dyscyplina kojarzy się bowiem przedewszystkim z karami, natomiast wychowanie to kształtowanie umysłu i serca dziecka tak, aby stało się ono dobrym i twórczym członkiem społeczeństwa; wychowywać – to pomagać w poszukiwaniu i odkrywaniu wartości.
To wielkie nieporozumienie sądzić, że dyscyplina jest sposobem na ukształtowanie
człowieka postępującego szlachetnie i osiągającego sukces. W rzeczywistości zdyscyplinowane dziecko może zachowywać się właściwie, ale na tym koniec. A wychowanie musi sięgać głębiej, dokonywać się poprzez rozwijanie różnych umiejętności i siły charakteru (Denis Chapman Weston)
II. CELE WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO
Cele wychowania przedszkolnego, w myśl obowiązującej podstawy prawnej, opierają
się między innymi na:
• monitorowaniu i stymulowaniu rozwoju fizycznego, intelektualnego, emocjonalnego i
społecznego;
• kształtowaniu postaw moralnych, poczucia sensu i wartości życia, tożsamości narodowej,
wartości uniwersalnych i uczeniu rozróżniania dobra od zła;
• propagowaniu wzorców, norm i zachowań społecznie akceptowalnych;
• pomocy w rozwiązywaniu problemów rozwojowych w taki sposób, aby dzieci nie odczuwały przykrości z powodu swoich słabych stron;
• przeciwdziałaniu zagrożeniom dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci;
• podejmowaniu współpracy z rodziną w celu ujednolicenia oddziaływań wychowawczych.
Program wychowawczy jest niezbędnym dokumentem wspierającym zarówno nauczycieli, jak i rodziców w optymalnym osiąganiu celów wychowawczych, opiekuńczych oraz dydaktycznych, kierując procesy wychowawcze na właściwe tory, przy uwzględnieniu potrzeb oraz możliwości całej społeczności przedszkolnej. "Wychowanie zanim zostanie wcielone w życie, musi być myślą, sposobem widzenia rzeczy" (Giuseppe Pellegrino)
III. CELE PROGRAMU WYCHOWAWCZEGO
Celem programu jest świadome wprowadzanie dziecka w system pożądanych zachowań, zapewnienie warunków do pełnego rozwoju osobowego każdego wychowanka, poprawa jakości pracy wychowawczej, uwzględnienie potrzeb społeczności przedszkolnej: dzieci, rodziców, środowiska oraz pracowników. Program zawiera cele, które ukierunkowują działalność nauczyciela oraz wspomagają kształtowanie prawidłowych postaw funkcjonowania dzieci w grupie w oparciu o wzmocnienia pozytywne. Program wychowawczy jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego i zawarty jest w następujących obszarach:
• Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych
• Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych. Wdrażanie dzieci do utrzymywania ładu i porządku
• Wspomaganie rozwoju mowy dzieci
• Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci
• Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych
• Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
• Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne
Podstawa programowa
* Budowanie systemu wartości, w tym wychowanie dzieci tak, żeby lepiej orientowały się w tym, co jest dobre, a co złe.
* Kształtowanie u dzieci odporności emocjonalnej koniecznej do racjonalnego radzenia sobie w nowych i trudnych sytuacjach, w tym także łagodnego znoszenia stresów i porażek.
* Rozwijanie umiejętności społecznych dzieci, które są niezbędne w poprawnych relacjach z dziećmi i dorosłymi.
* Stwarzanie warunków sprzyjających wspólnej i zgodnej zabawie oraz nauce dzieci o zróżnicowanych możliwościach fizycznych i intelektualnych.
* Budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych.
* Kształtowanie u dzieci poczucia przynależności społecznej (do rodziny, grupy rówieśniczej i wspólnoty narodowej) oraz postawy patriotycznej.
Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
1. Obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby zrozumieć to, co mówią i czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy.
2. Przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych.
3. W miarę samodzielnie radzi sobie w sytuacjach życiowych i próbuje przewidywać skutki swoich zachowań.
4. Wie, że nie należy chwalić się bogactwem i dokuczać dzieciom, które wychowują się w trudniejszych warunkach, a także, że nie należy wyszydzać i szykanować innych.
5. Umie się przedstawić: podaje swoje imię, nazwisko i adres zamieszkania; wie, komu można podawać takie informacje.
Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych.
Wdrażanie dzieci do utrzymywania ładu i porządku.
Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
1. Umie poprawnie umyć się i wytrzeć oraz umyć zęby.
2. Właściwie zachowuje się przy stole podczas posiłków, nakrywa do stołu i sprząta po sobie.
3. Samodzielnie korzysta z toalety.
4. Samodzielnie ubiera i rozbiera się, dba o osobiste rzeczy i nie naraża ich na zgubienie lub kradzież.
5. Utrzymuje porządek w swoim otoczeniu.
Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
1. Mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji.
2. Uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi.
3. W zrozumiały sposób mówi o swoich potrzebach i decyzjach.
Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci.
Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
1. Dba o swoje zdrowie; zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia.
2. Uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.
Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.
Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
1. Wie, jak trzeba się zachować w sytuacji zagrożenia i gdzie można otrzymać pomoc, umie o nią poprosić.
2. Orientuje się w bezpiecznym poruszaniu się po drogach i korzystaniu ze środków transportu.
3. Zna zagrożenia płynące ze świata ludzi, roślin oraz zwierząt i unika ich.
4. Próbuje samodzielnie i bezpiecznie organizować sobie czas wolny w przedszkolu i w domu; ma rozeznanie, gdzie można się bezpiecznie bawić.
Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
1. Potrafi wymienić zmiany zachodzące w życiu roślin i zwierząt w kolejnych porach
roku; wie, w jaki sposób człowiek może je chronić i pomóc im, np. przetrwać zimę.
Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne.
Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
1. Wymienia imiona i nazwiska osób bliskich, wie, gdzie pracują, czym się zajmują.
2. Zna nazwę miejscowości, w której mieszka, zna ważniejsze instytucje i orientuje się w rolach społecznych pełnionych przez ważne osoby, np. policjanta, strażaka.
3. Wie, jakiej jest narodowości, że mieszka w Polsce, a stolicą Polski jest Warszawa.
4. Nazywa godło i flagę państwową, zna polski hymn i wie, że Polska należy do Unii
Europejskiej.
5. Wie, że wszyscy ludzie mają równe prawa.
III.1. CEL GŁÓWNY
Nadrzędnym celem Programu Wychowawczego Przedszkola jest stwarzanie
warunków do pełnego rozwoju osobowego każdego z naszych wychowanków, zgodnego z
ich wrodzonym potencjałem i możliwościami w relacjach ze środowiskiem społeczno –
kulturowym i przyrodniczym . Hołdując zasadzie , że nauczenie dziecka wartośc i jest
najważniejszym zadaniem wychowawczym dla rodziców i nauczycieli , ponieważ
„nauczenie wartości to najważniejsza rzecz, jaką możemy zrobić dla szczęścia dziecka”
(Linda i Richard Eyre) za cel nadrzędny stawiamy wychowanie dziecka wrażliwego,
o wysokiej kulturze osobistej, przygotowanego do życia, zgodnego z ogólnie przyjętymi normami społeczno – moralnymi.
III.2. CELE SZCZEGÓŁOWE
* tworzenie więzi uczuciowej z rodziną i środowiskiem, w którym dziecko wzrasta;
* tworzenie warunków do kształtowania zachowań sprzyjających zdrowiu
psychofizycznemu;
* kształtowanie postaw moralnych: kultura osobista, tolerancja, życzliwość,
uprzejmość, takt, prawdomówność, sprawiedliwość, odpowiedzialność;
* poznawanie, przeżywanie o akceptacja takich zachowań, jak: dobro, piękno,
indywidualność, tolerancja, empatia, koleżeństwo;
* rozwijanie umiejętności rozróżniania dobra od zła;
* uświadomienie zagrożeń otaczającego świata;
* przygotowanie do właściwego pełnienia ról społecznych;
* rozwijanie umiejętności polubownego rozwiązywania spraw konfliktowych i
dochodzenia do kompromisu; ponoszenie konsekwencji swoich czynów,
* uświadomienie dzieciom ich praw i obowiązków,
* rozumienie potrzeby poszanowania drugiego człowieka, jego odmienności
i indywidualności,
* ukształtowanie poczucia odpowiedzialności za siebie i innych.
III.3. KRYTERIA SUKCESU (spodziewane efekty)
Dziecko:
1. Dostrzega i rozumie potrzeby innych, akceptuje ich odrębność i indywidualność, jest
tolerancyjne.
2. Rozumie i przestrzega zasady zgodnego współżycia w grupie.
3. Potrafi kulturalnie zwracać się do innych, używa zwrotów grzecznościowych.
4. Ma poczucie własnej wartości, wiary we własne siły, możliwości i umiejętności.
5. Potrafi nazywać, wyrażać i kontrolować swoje emocje.
6. Szanuje wolność innych, cudze zdanie.
7. Rozumie potrzebę poszanowania cudzej własności.
8. Wyraża swoje uczucia, potrzeby i oczekiwania, a także dostrzega je u innych.
9. Rozumie znaczenie dialogu w rozwiązywaniu sporów, potrafi argumentować swoje
racje, oceny i odczucia.
10. Zna i kultywuje tradycje lokalne, regionalne i narodowe.
11. Ma świadomość przynależności narodowej: rozpoznaje godło i barwy narodowe,
rozumie pojęcie ojczyzna.
12. Rozumie konieczność przestrzegania zasad zgodnego współżycia ze światem
przyrody, przejawia postawy proekologiczne.
13. Rozumie potrzebę stosowania profilaktyki prozdrowotnej.
14. Zauważa sytuacje bezpieczeństwu własnemu i innych, potrafi unikać zagrożeń.
15. Umie funkcjonować w środowisku zgodnie z przyjętym powszechnie kanonem norm
społecznych.
16. Zna swoje prawa i obowiązki.
17. Zna i ceni wartości moralne, takie jak: prawda, dobroć, piękno, sprawiedliwość,
uczciwość, życzliwość, szacunek, wyrozumiałość.
18. Rozumie swoje prawo do pomocy ze strony dorosłych w trudnych sytuacjach.
19. Ma poczucie obowiązkowości, odpowiedzialności i wytrwałości decydujące o
doprowadzaniu do końca rozpoczętej pracy.
20. Potrafi cieszyć się z własnych sukcesów, docenia sukcesy innych, umie z godnością
przyjmować porażki.
21. Interesuje się otaczającym światem, poszukuje odpowiedzi na nurtujące go pytania.
IV. WARTOŚCI WYCHOWAWCZE – FORMY REALIZACJI
* Wartość: KULTURA BYCIA
Zasada: Bądź kulturalny
Normy postępowania:
1. Używaj form grzecznościowych: „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”.
2. Pamiętaj o witaniu i żegnaniu się – odpowiednio używaj wyrażeń: „dzień dobry”, „do widzenia”, „cześć”.
3. Stosuj zasadę „Dziewczynka ma pierwszeństwo”.
4. Okazuj szacunek dorosłym (starszym osobom).
5. Słuchaj, gdy ktoś mówi, nie przerywaj.
6. Nie niszcz (zabawek, przedmiotów, pracy innych).
7. Prawidłowo posługuj się sztućcami.
8. Po skończonym posiłku wytrzyj usta, podziękuj i zasuń krzesełko.
Formy realizacji:
• dostarczanie dzieciom właściwych wzorców zachowania, m. in. poprzez
postępowanie nauczyciela, teatrzyki, pogadanki, bajki, teksty literackie itp.;
• organizowanie uroczystości, np. z okazji Dnia Babci i dziadka, Dnia Matki;
• scenki sytuacyjne kształtujące pozytywne postawy społeczne, uświadamiające
potrzebę stosowania zwrotów grzecznościowych;
• wykorzystywanie różnorodnych sytuacji dnia codziennego, również zajęć z całą grupą, do zwracania uwagi na swój sposób bycia, komunikowania się z innymi, zwracania się do innych.
* Wartość: ZDROWIE
Zasada: Dbaj o zdrowie swoje i innych.
Normy postępowania:
1. Nie krzycz, mów umiarkowanym głosem.
2. Bierz udział w zabawach ruchowych, spacerach i wycieczkach (przebywaj często na świeżym powietrzu).
3. Ubieraj się stosownie do pogody i pory roku.
4. Pokonuj uprzedzenia do niektórych potraw poprzez ich próbowanie.
5. Myj ręce przed posiłkami i po wyjściu z ubikacji.
6. Zasłaniaj usta przy kichaniu i kasłaniu.
7. Prawidłowo wydmuchuj nos.
Formy realizacji:
• wycieczki oraz spacery do pobliskiego parku i wokół przedszkola;
• pogadanki zachęcające dzieci do czynnego wypoczynku, do ograniczania czasu
spędzanego przez telewizorem;
• organizowanie teatrzyków o tematyce prozdrowotnej;
• nauka wierszy i piosenek;
• ćwiczenia poranne i gimnastyczne;
• przenoszenie (przy sprzyjającej pogodzie) zabaw ruchowych do ogrodu.
* Wartość: BEZPIECZEŃSTWO
Zasada: Dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych
Normy postępowania:
1. Akceptujemy cię takiego, jakim jesteś.
2. Dziel się swoimi wątpliwościami.
3. Dostrzegaj sytuacje zagrażające bezpieczeństwu twojemu i innych.
4. Powiedz, czego się boisz.
5. Mów o swoich uczuciach (odczuciach).
6. Informuj dorosłych o swoich dolegliwościach (skaleczenie, złe samopoczucie).
7. Zawsze będziesz wysłuchany.
8. Nie oddalaj się od grupy z miejsca zabawy.
9. Przestrzegaj zasad ruchu drogowego dla pieszych.
10.Pamiętaj swój adres zamieszkania.
11.Nie zbliżaj się do nieznanych zwierząt.
12. Nie biegaj po przedszkolu.
13. Nie popychaj kolegów.
14. Zachowaj ostrożność w kontaktach z obcymi.
15. Nie baw sie w miejscach niedozwolonych.
16. Korzystaj z narzędzi i przyborów (np. nożyczek, łopatki) zgodnie z zasadami ich użytkowania.
17. Nie manipuluj urządzeniami elektrycznymi bez nadzoru dorosłych.
Formy realizacji:
• dostarczanie wzorców właściwego zachowania;
• spotkania z osobami, które dbają o bezpieczeństwo ludzi i udzielają pomocy, np. z policjantem, strażakiem, dzięki którym dzieci dowiadują się, jak należy zachować się w sytuacjach zagrożeń;
• poznanie niektórych możliwości radzenia sobie w sytuacjach zagrażających własnemu niebezpieczeństwu;
• ustalenie zasad warunkujących bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu w przedszkolu; zawieranie umów dotyczących zasad zachowania bezpieczeństwa w czasie pobytu w przedszkolu, spacerów i wycieczek, prowadzące do zrozumienia konieczności przestrzegania umów oraz uczące dostrzegania i unikania zagrożeń;
• prowadzenie zajęć i zabaw kształtujących rozumienie zasad kodeksu drogowego dla pieszych;
• praca z wykorzystaniem ilustracji i historyjek obrazkowych pomagająca dzieciom zrozumieć przyczyny i skutki przedstawionych sytuacji, kształtująca umiejętność dokonywania oceny zdarzeń pod kątem bezpieczeństwa i przewidywania konsekwencji określonych zachowań;
• wykorzystanie utworów literackich rozwijających dziecięcą wyobraźnię, pozwalających na ocenę postępowania bohaterów, umożliwiających identyfikowanie się z postaciami stanowiącymi wzór do naśladowania;
• wyjścia poza teren przedszkola (spacery, wycieczki);
• zabawy organizowane i swobodne na terenie ogrodu przedszkolnego.
* Wartość: WSPÓŁŻYCIE WE WSPÓLNOCIE / KONTAKTY RÓWIEŚNICZE
Zasada: Kontroluj swoje zachowanie / Bądź koleżeński
Normy postępowania:
1. Wyrażaj swoje emocje w sposób zrozumiały i akceptowany przez innych.
2. Zwróć się z problemem do nauczyciela.
3. Nie obrażaj się.
4. Nie wyrządzaj krzywdy innym.
5. Nie wyśmiewaj się z kolegi / koleżanki.
6. Baw się tak, abyś nie przeszkadzał innym.
7. Pamiętaj o konsekwencjach swojego działania.
8. Słuchaj, co mówią inni, spokojnie oczekuj na swoją kolej.
9. Pomagaj młodszym, słabszym, mniej sprawnym.
10.Dziel się z innymi tym, co masz.
11.Ciesz się z własnych sukcesów, doceniaj sukcesy innych.
12. Z godnością przyjmuj porażki.
Formy realizacji:
• uwrażliwianie na potrzeby innych;
• zachęcanie i pomaganie wychowankom we wszelkich działaniach na rzecz innych, organizowanie zbiórek na rzecz potrzebujących – biednych i chorych dzieci oraz zwierząt ze schronisk;
• dostarczanie wzorców właściwego zachowania poprzez teksty literackie, bajki, inscenizacje itp.;
• ustalanie i wdrażanie do respektowania zasad i reguł zgodnego współżycia w grupie;
• prace zespołowe uczące współpracy i współdziałania w planowaniu i realizowaniu wspólnie wytyczonego celu;
• udział w konkursach (plastycznych, muzycznych, recytatorskich) przedszkolnych międzyprzedszkolnych;
• zabawy tematyczne stwarzające okazje do nawiązywania do kontaktów, odtwarzania ról społecznych, wzmacniania pozytywnych zachowań;
• zabawy dydaktyczne utrwalające wiadomości o środowisku społecznym i wskazując obowiązujące w nim zasady postępowania;
• ustalenie form nagradzania i karania zachowań respektujących / nieprzestrzegających ustalonych przez dzieci norm i zasad zachowań.
* Wartość: ŁAD, PORZĄDEK, ESTETYKA OTOCZENIA
Zasada: Dbaj o ład, porządek i estetykę otoczenia.
Normy postępowania:
1. Po skończonej zabawie odkładaj zabawki, przybory na miejsce.
2. Śmieci wyrzucaj do kosza.
3. Prace plastyczne odkładaj do teczki.
4. Dbaj o estetykę swojego wyglądu.
5. Ubranie i buty zostawiaj w szatni ułożone.
6. Korzystaj w wycieraczki.
7. Piasek z butów wytrzepuj do kosza.
Formy realizacji:
• ustalanie i wdrażanie do respektowania zasad i reguł utrzymania porządku w sali
przedszkolnej oraz w ogrodzie;
• przekaz literacki dostarczający prawidłowych wzorców postępowania, wpływający
na świadomość i rozumienie znaczenia utrzymywania porządku w bliższym i
dalszym otoczeniu;
• konsekwencja w doprowadzaniu do końca prac porządkowych po skończonej
zabawie, pracy plastyczno – technicznej;
• metoda zadaniowa (powierzanie konkretnych zadań wychowankom), praktyczne
wykonywanie czynności.
* Wartość: CUDZA WŁASNOŚĆ
Zasada: Szanuj cudzą własność.
Normy postępowania:
1. Jeśli chcesz wziąć do ręki, pożyczyć cudzą rzecz, zapytaj o zgodę właściciela.
2. Nie niszcz cudzej własności.
3. Oddaj pożyczoną rzecz właścicielowi.
Formy realizacji:
• uwrażliwianie na potrzebę bezwzględnego szanowania cudzej własności.
* Wartość: ŚRODOWISKO NATURALNE
Zasada: Szanuj środowisko naturalne
Normy postępowania:
1. Nie hałasuj w lesie.
2. Nie śmieć.
3. Nie niszcz grzybów trujących.
4. Nie łam drzew.
5. Nie depcz trawników.
6. Nie zanieczyszczaj zbiorników wodnych.
7. Nie zrywaj roślin chronionych.
8. Segreguj odpady
9. Oszczędzaj wodę.
10.Oszczędzaj prąd.
11.Oszczędzaj papier.
Formy realizacji:
• przykład osobowy nauczyciela i osób znaczących w życiu dziecka;
• prowadzenie zajęć i zabaw kształtujących proekologiczny styl życia;
• spacery i wycieczki rozbudzające emocjonalny stosunek do przyrody poprzez
• ukazanie jej znaczenia dla życia człowieka, wdrażające do zachowania ostrożności wobec zwierząt i ptaków żyjących na wolności, stwarzające okazję do przypominania o zakazie dotykania i jedzenia nieznanych roślin;
• umożliwienie dzieciom udziału w pracach hodowlanych, doświadczeniach, eksperymentach;
• filmy edukacyjne pomagające zrozumieć konieczność ochrony przyrody;
• dostarczanie dzieciom właściwych wzorców zachowania, m. in. poprzez postępowanie nauczyciela, teatrzyki, pogadanki, bajki, teksty literackie itp.;
• udział w projektach oraz akacjach na rzecz ochrony środowiska.
* Wartość: RODZINA
Zasada: Poznaj tradycje swojej rodziny
Normy postępowania:
1. Poznaj swoje nazwisko.
2. Poznaj dokładny adres zamieszkania.
3. Poznaj imiona członków swojej rodziny.
4. Szanuj swoich rodziców i dziadków.
5. Bądź troskliwy w razie choroby domowników.
6. Wykonuj stałe obowiązki.
7. Wykonuj polecenia dorosłych.
8. Kultywuj tradycje swojej rodziny.
9. Rozmawiaj z rodzicami, dziadkami o ich pracy.
10.Pamiętaj o uroczystościach rodzinnych.
11.Bierz aktywny udział w obchodach świąt rodzinnych (np. Dzień Matki, Dzień Babci i Dziadka).
Formy realizacji:
• pobudzanie ciekawości do interesowania się tradycjami swojej rodziny;
• wzmacnianie więzi poprzez udział rodziców i dziadków w uroczystościach oraz imprezach organizowanych w przedszkolu (np. uroczystości okolicznościowe, wycieczki, piknik).
* Wartość: OJCZYZNA
Zasada: Bądź małym patriotą
Normy postępowania:
1. Poznaj i szanuj symbole narodowe: godło, barwy, hymn.
2. Bierz udział w obchodach świąt ogólnopaństwowych.
3. Poznaj pomniki polskiej historii (m. in. Wawel, Zamek Królewski).
4. Bądź dumny z kraju, w którym mieszkasz.
5. Szanuj język ojczysty i tradycje narodowe.
6. Poznaj piękno swojego miasta.
Formy realizacji:
• uświadamianie dzieciom ich przynależności narodowej (podczas zajęć i przy nadarzających się okolicznościach);
• spacery i wycieczki, odwiedzanie miejsc pamięci narodowej i zabytków;
• czytanie dzieciom utworów literackich w połączeniu z oglądaniem ilustracji umacniające i rozwijające przywiązanie do kraju rodzinnego, wzbogacające kulturę języka;
• baśnie i legendy zapoznające dzieci z przeszłością ojczyzny, przekazujące dzieciom nieprzemijające idee patriotyzmu, jak również duchowe wartości kultury narodowej;
• oglądanie filmów, albumów i fotografii pokazujących dzieciom najciekawsze miejsca regionu, w którym żyją oraz zapoznające z typowymi krajobrazami i folklorami Polski;
• kąciki regionalne będące okazją do gromadzenia eksponatów, wytworów sztuki
ludowej, fotografii, okazów przyrodniczych z regionu;
• kultywowanie w przedszkolu tradycji świątecznych, np. malowanie pisanek,
śpiewanie kolęd.
* Wartość: WARTOŚCI MORALNE
Zasada: Kieruj się wartościami, nie krzywdź innych.
Normy postępowania:
1. Odnoś się do innych z szacunkiem.
2. Dbaj o język, używaj zwrotów grzecznościowych oraz form językowych wyrażających szacunek, między innymi trybu warunkowego, aby twój język, jako twoja wizytówka, określał cię jako człowieka kulturalnego.
3. Szanuj cudzą godność, odrębność, prywatność. Nie rań uczuć innych. Nie sprawiaj im przykrości.
4. Umiej prosić o pomoc, ale też bądź gotowy na odmowę pomocy. Odmowę przyjmuj spokojnie, akceptując prawo drugiej osoby do nieudzielania ci pomocy. Za okazaną pomoc bądź wdzięczny i wyrażaj tę wdzięczność odpowiednimi słowami.
5. Akceptuj odmienność innych ludzi, niepełnosprawność, bądź tolerancyjny.
6. Staraj się dotrzymywać danego słowa. Bądź wytrwały w dotrzymywaniu danego sobie słowa.
7. Mów prawdę.
8. Nie zaglądaj pod nieobecność właścicieli i bez ich zgody do ich szuflad, toreb, notesów itd.
9. Odpowiedzialnie wypełniaj swoje obowiązki.
10. Miej odwagę przyznać sie do winy.
11. Wiedz, że w niektórych sytuacjach brak odwagi jest czymś zupełnie innym niż tchórzostwo.
12. Unikaj przemocy, nie bądź agresywny.
Formy realizacji:
• pogadanki, uświadamiające dzieciom potrzebę kierowania się w życiu szacunkiem, dbałością o język, grzecznością w słowach, grzecznością w gestach i zachowaniu;
• organizowanie zajęć wychowawczo – dydaktycznych poświęconych ludziom różnych ras i narodów;
• zabawy prowadzone metodą pedagogiki zabawy oddziaływujące na sferę emocjonalną dziecka, sprzyjające wyzwalaniu pozytywnych uczuć, wzmacniające poczucie akceptacji;
• scenki dramowe pozwalające na odgrywanie określonych sytuacji;
• słuchanie utworów literackich stwarzające okazję do poznawania różnych sytuacji, formułowania ocen i wyciągania wniosków;
• uświadamianie dzieciom, że jest wiele sposobów radzenia sobie z własną złością;
• przykład osobowy osób znaczących w życiu dziecka.
V. WARUNKI REALIZACJI
Programem wychowawczym objęte są dzieci przedszkolne. Zadania wychowawcze realizowane będą w sposób ciągły przez wszystkich nauczycieli poprzez odpowiedni dobór metod i form pracy, literaturę , pomoce dydaktyczne oraz stosowanie środków wychowawczych wzmacniających pozytywne zachowania dzieci. Nauczyciele będą współpracować z rodziną dziecka w celu ujednolicenia oddziaływań wychowawczych.
Dzieci zaangażują się we wspólne tworzenie i przestrzeganie Kodeksu przedszkolaka.
Pracownicy niepedagogiczni będą wspierać działania nauczycieli.
Program obejmuje funkcjonowanie dziecka grupie w zakresie podstawowych dziedzin życia
przedszkolnego:
• samoobsługi i czynności higienicznych,
• zabaw samorzutnych,
• zajęć i zabaw zorganizowanych, uroczystości,
• spożywania posiłków,
• spacerów, wycieczek, zabaw na powietrzu.
W naszym Przedszkolu
DZIECKO:
1. Poznaje swoje prawa i obowiązki.
2. Czuje się bezpieczne.
3. Rozwija się twórczo i jest samodzielne.
4. Ma możliwość indywidualnego rozwoju i osiąga sukces.
5. Uczy się dostrzegać swoje mocne strony.
6. Buduje pozytywny obraz samego siebie.
7. Jest świadome swojej przynależności narodowej.
8. Uczy się dostrzegać potrzeby innych ludzi.
9. Osiąga gotowość szkolną.
W naszym Przedszkolu
RODZICE:
1. Uzyskują pomoc pedagogiczną.
2. Otrzymują obiektywną ocenę postępów i niepowodzeń dziecka.
3. Mogą mówić otwarcie o swoich spostrzeżeniach na temat pracy przedszkola.
4. Bezpośrednio rozmawiać z nauczycielem o trudnych sprawach wychowawczych.
5. Mogą czynnie uczestniczyć w życiu przedszkola.
6. Czynnie wspierają przedszkole w jego działaniach.
7. Chętnie współpracują z nauczycielami, oferują wszechstronna pomoc
8. Biorą udział w zebraniach , spotkaniach indywidualnych oraz zajęciach grupowych
W naszym Przedszkolu
NAUCZYCIELE:
1. Aktywnie realizują zadania przedszkola określone w dokumentach wewnętrznych placówki.
2. Współpracują z rodzicami i środowiskiem lokalnym.
3. Doskonalą swoją wiedzę i uzyskują nowe doświadczenia.
4. Wykorzystują twórcze i aktywne metody pracy.
5. Uzyskują wyższe stopnie awansu zawodowego.
6. Monitorują efektywność własnej pracy.
7. Dzielą się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami.
8. Prowadzą obserwację pedagogiczną i diagnozują rozwój dziecka.
9. Dobierają metody wychowawcze i dydaktyczne, które wspomagają indywidualny rozwój dziecka.
10. Proponują rodzicom różnorodne formy współpracy.
11. W relacjach z dziećmi potrafią być cierpliwi, mili, wyrozumiali, serdeczni, ale i konsekwentni. Dotrzymują umów, przyrzeczeń i tajemnic. Pamiętają, że dziecko częściej reaguje na pochwałę niż na karę.
12. W relacjach z rodzicami pełnią rolę inspirującą i integrującą proces wychowawczy; pogłębiają wiedzę rodziców poprzez informowanie o osiągnięciach i ewentualnych niepowodzeniach dziecka oraz wzbogacanie wiedzy pedagogicznej rodziców, zbierają niezbędne informacje dotyczące warunków życia dziecka, jego zainteresowań.
W naszym Przedszkolu
PRACOWNICY OBSŁUGI:
1. Współdziałają w nauczycielem.
2. Dbają o bezpieczeństwo dzieci.
3. Są odpowiedzialni, kulturalni.
4. W kontaktach interpersonalnych są życzliwi i taktowni.
5. Znają swoje obowiązki i sumiennie się z nich wywiązują.
6. Nie angażują się w kontakty nauczyciela z rodzicami.
Wszyscy, zarówno rodzice, jak i cały personel przedszkola powinni kierować się
zasadą, że jest coś, co w istotny sposób odróżnia nauczanie wartości od edukacji w innych
dziedzinach, mianowicie: najważniejszym elementem tej nauki jest przykład dorosłych. Nie teoria, lecz zachowania dorosłych, czyli ich system wartości w działaniu, najdobitniej
przemawiają do dzieci. Trzeba być bardzo uważnym, by praktykowane przez nas w
codziennym życiu wartości, które dzieci dostrzegają i nieomylnie interpretują, były spójne z tymi, które głosimy i których chcemy dzieci nauczyć. A niewątpliwie „nauczenie dziecka
wartości jest najważniejszym zadaniem wychowawczym dla rodziców i nauczycieli”, bowiem „mocny system wartości moralnych i umiejętność kierowania się nim w życiu to
najważniejszy kapitał, w jaki powinniśmy wyposażyć dziecko”, ponieważ „wartości moralne stoją na straży życia i jego jakości, skłaniają nas do zachowań, które są dobre dla wszystkich i nikogo nie krzywdzą” [Irena Koźmińska i Elżbieta Olszewska]
VI. SYSTEM MOTYWACJI
Bardzo skutecznym środkiem wychowania są pochwały i nagrody. Mają one właściwości
zachęcające i pobudzające do wysiłku każdego człowieka, szczególnie dziecko.
Nagradzamy za:
- podporządkowanie się umowom, zasadom wspólnie ustalonym;
- bezinteresowną pomoc słabszym;
- za wysiłek włożony w wykonanie pracy, zadania z uwzględnieniem możliwości
dziecka;
- za bardzo dobre wypełnianie przyjętych na siebie obowiązków (np. dyżury).
Formy nagród:
• pochwała indywidualna,
• pochwała wobec grupy,
• pochwała w postaci specjalnego znaczka, nalepki, medalu
• pochwała przed rodzicami,
• pochwała w postaci różnych emblematów uznania (serduszka, minki itp.),
• dostęp do atrakcyjnej zabawki, zajęcia, zabawy
możliwość decydowania o wyborze zabawy organizowanej z całą grupą;
nagroda rzeczowa, upominek.
Po ustaleniu norm postępowania wskazane jest ustalenie określonych konsekwencji za brak
podporządkowania się przyjętym normom, umowom i zasadom.
Środki zaradcze stosujemy za:
- nieprzestrzeganie ustalonych zasad i norm współżycia w grupie i w przedszkolu;
- stwarzanie sytuacji zagrażających bezpieczeństwu własnemu i innych;
- agresywne zachowanie skierowane na dorosłych, dzieci i przedmioty;
- przeszkadzanie innym w zabawie;
- celowe niewywiązywanie się z podjętych obowiązków;
- niszczenie cudzej własności oraz wytworów prac innych dzieci.
Formy środków zaradczych w przypadku niestosowania się do ustalonych wspólnych zasad:
• słowne upomnienie, czyli rozmowa (przypomnienie obowiązujących zasad),
• poinformowanie rodziców o przewinieniu,
• upomnienie wobec grupy, wyrażanie przez nauczyciela swojego smutku i zawodu z powodu zachowania dziecka, poinformowanie rodziców o przewinieniu dziecka, wspólne ustalenie działań wychowawczych dziecka,
• propozycje aktywności mającej na celu rozładowanie negatywnych emocji,
• ukazywanie następstw zachowania, aby skłonić do autorefleksji,
• odsunięcie na krótki czas od zabawy, czasowe odebranie przyznanego przywileju,
np. utrata funkcji dyżurnego (spokojna i rzetelna informacja dotycząca czynu, a nie
uderzająca w charakter dziecka).
Budowanie systemu motywacji opiera się na stosowaniu nagrody zaraz po wystąpieniu
zachowania pożądanego, przechodzeniu od nagradzania ciągłego do sporadycznego,
nagradzania nie tylko efektów, ale też prób wykonania czynności. Dziecko częściej reaguje
na pochwałę niż na karę, dlatego też program wychowawczy przedszkola oparty jest na
wzmocnieniach pozytywnych, nauczyciele jednak powinni unikać nadmiaru nagród,
zachowując konsekwencję w stosowaniu wzmocnień. Wychowawcy opracowując wspólnie z dziećmi „Kodeks postępowania” z jednej strony wspierają je i motywują do przestrzegania
norm i zasad, z drugiej – konsekwentnie egzekwują go. Dziecko bowiem potrzebuje
precyzyjnego i wyraźnego określenia, co jest dozwolone, a czego nie wolno.
VII. EWALUACJA
Program poddany zostanie ewaluacji. Ewaluacja uwzględniać powinna opinię wychowanków, rodziców, nauczycieli, pracowników przedszkola, wytwory dzieci.
Sposoby ewaluacji:
* ankiety (skierowane do realizatorów programu);
* analiza dokumentów (zapisy w dziennikach, plany miesięczne w poszczególnych grupach, arkusze obserwacji dziecka, hospitacje diagnozujące, sprawozdania z realizacji programu, ocena realizacji programu na końcowo rocznym spotkaniu Rady Pedagogicznej);
* analiza dokumentacji współpracy z rodzicami (protokoły zebrań z rodzicami, informacje zwrotne od rodziców);
* analiza twórczości dziecięcej (słownej, muzycznej, plastycznej, teatralnej);
* rozmowy z dziećmi, rodzicami, wychowawcami grup;
* ocena grupy przez nauczyciela,
* prezentacje dokonań dzieci w formie wystawki prac;
* materiał reportażowy (kronika przedszkola, strona - blogspot )
IX. PROPOZYCJE LITERATURY UCZĄCEJ DZIECI WARTOŚCI
Dziecko jest jak walizka – to z niej wyjmiesz, co do niej włożysz [przysłowie]
I. Szacunek
Utwory literackie, w których znajdują się przykłady szacunku lub braku szacunku:
1. H. Ch. Andersen, „Brzydkie kaczątko".
2. J. Brzechwa, „Kwoka”.
3. J. Canfield, M. V. Hansen, „Balsam dla duszy dziecka”.
4. A. Lindgren, „Rasmus i włóczęga”, „Dzieci z Bullerbyn”.
5. T. i J. O’Neal, „Szacunek – ja na niego zasługuję i innym go okazuję!”, z serii „Skrzat od
dobrych rad”.
6. B. Ostrowicka, „Ale ja tak chcę”.
7. M. Velthuijs, „Żabka i obcy”.
8. A. – C. Westly, „Sekret taty i ciężarówka”.
II. Uczciwość
Utwory literackie, w których znajdują się przykłady uczciwości lub braku uczciwości:
1. J. Brzechwa, „Kłamczucha”, „Pchła Szachrajka”, „Szelmostwa Lisa Witalisa”.
2. E. Kastner, „Mania czy Ania”.
3. C. Collodi, „Pinokio”.
4. A. Lindgren, „Pippi Pończoszonka”.
5. Z. Rogoszówna, „Dzieci Pana Majstra”.
III. Odpowiedzialność
Utwory literackie, w których znajdują się przykłady odpowiedzialności lub jej braku:
1. P. Bourgeois, B. Clark, „Franklin mały zapominalski”.
2. J. Canfield, M. V. Hansen, „Balsam dla duszy dziecka”.
3. C. Collodi, „Pinokio”.
4. W. Cztwrtek, „O gajowym Chrobotku”.
5. G. Delahaye, seria o Martynce.
6. Janosch, Dzień dobry, Świnko”.
7. A. Lindgren, „Pippi Pończoszanka”.
8. N. Most, A. Rudolph, „Co wolno, a czego nie wolno”.
9. M. Musierowicz, „Znajomi z zerówki”.
IV. Odwaga
Utwory literackie, w których znajdują się przykłady odwagi lub jej braku:
1. A. Onichimowska, „Najwyższa góra świata”.
2. H. Amery, „Mity greckie dla najmłodszych”.
3. H. Ch. Andersen, „Nowe szaty cesarza”.
4. E. Knight, „Lassie, wróć”.
V. Pokojowość
Utwory literackie, w których znajdują się przykłady pokojowości lub jej braku:
1. P. Bourgeois, B. Clark, „Franklin mówi <przepraszam>”.
2. C. Collodi, „Pinokio”.
3. M. Leaf, „Byczek Fernando”.
4. A. Lindgren, „Lotta z ulicy Awanturników”.
5. A. A. Milne, „Kubuś Puchatek”.
6. A-C. Westly, Sekret Taty i ciężarowka”.
VI. Sprawiedliwość
Utwory literackie, w których znajdują się przykłady sprawiedliwości lub braku
sprawiedliwości:
1. J. Canfield, M. V. Hansen, Balsam dla duszy dziecka”.
2. C. Collodi, „Pinokio”.
3. A-C. Westly, Sekret Taty i ciężarówka”.
VII. Szczęście, optymizm, humor
Utwory, w których bohaterowie są optymistami lub / i wykazują się poczuciem humoru:
1. P. Bourgeois, B. Clark, seria o Franklinie.
2. Janosch, „Ja ciebie wyleczę, powiedział Miś”.
3. A. Lindgren, „Pippi Pończoszanka”, „Karlson z dachu”.
4. K. Makuszyński, „Przygody Koziołka Matołka”.
5. A. A. Milne, „Kubuś Puchatek”.
6. E. Janikowszky, „Gdybym był dorosły”.
VIII. Przyjaźń i miłość
Utwory literackie, w których znajdują się przykłady przyjaźni i miłości lub ich braku:
1. Cz. Janczarski, „Miś Uszatek”.
2. S. McBratney, „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham”.
3. Janosch, „Ja ciebie wyleczę, powiedział Miś”, „Dzień dobry, Świnko”.
4. J. Spyri, „Heidi”.
5. H. Ch. Andersen, „Królowa Śniegu”.
6. C. Collodi, „Pinokio”.
7. A. A. Milne, „Kubuś Puchatek”.
8. J. Canfield, M. V. Hansen, Balsam dla duszy dziecka”.
IX. Solidarność
Utwory literackie, w których znajdują się przykłady solidarności lub jej braku:
1. A. Lindgren, „Bracia Lwie Serce”.
2. J. Tuwim, „Rzepka”.
3. C. S. Lewis, „Opowieści z Narnii”.
X. Piękno
Utwory literackie, w których znajdują się przykłady piękna lub jego braku:
1. H. Ch. Andersen, „Calineczka”, „Królowa Śniegu”, „Brzydkie kaczątko”.
2. J. L. Karl i W. Grimm, „Królewna Śnieżka”.
3. C. S. Lewis, „Opowieści z Narnii”.
4. A. Lindgren, „Bracia Lwie Serce”.
5. M. Musierowicz, „Znajomi z zerówki”.
6. E. Szelburg – Zarembina, „Idzie niebo ciemną nocą”.
7. J. Tuwim, „Spóźniony słowik”.
XI. Mądrość
Utwory literackie, w których znajdują się przykłady mądrości lub jej braku:
1. A. Lindgren, „Lotta z ulicy Awanturników”.
2. A-C. Westly, „Sekret Taty i ciężarówka”.
Bibliografia
1. R. Campbell, Sztuka zrozumienia, czyli jak naprawdę kochać swoje dziecko, Vocatio,
Warszawa 1998.
2. R. Cole, Inteligencja moralna dzieci, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2003.
3. J. Dobson, Dzieci i wychowanie, Vocatio, Warszawa 1995.
4. A. Faber, E. Mazlish, Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały – jak słuchać, żeby dzieci do
nas mówiły, Media Rodzina, Poznań 2001.
5. D. Goleman, Inteligencja emocjonalna, Media Rodzina, Poznań 1997.
6. I. Koźmińska, E. Olszewska, Z dzieckiem w świat wartości, Świat Książki,
Warszawa 2007.
7. D. Nolte, R. Harris, Dzieci patrzą na nas, Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 2002.
8. E. Tokarska, J. Kopała, Zanim będę uczniem. Program wychowania przedszkolnego,
Edukacja Polska, Warszawa 2009.
4. ROCZNY PLAN PRACY PRZEDSZKOLA
NA ROK SZKOLNY 2016/2017
ROZWIJANIE KOMPETENCJI MATEMATYCZNYCH DZIECKA W WIEKU 3-6 LAT
ROZWIJANIE KOMPETENCJI MATEMATYCZNYCH DZIECKA W WIEKU 3-6 LAT
Plan
pracy został opracowany na podstawie wniosków sformułowanych na
posiedzeniu Rady Pedagogicznej kończącej rok szkolny 2015/2016
- Treści zawartych w przyjętej koncepcji pracy przedszkola
- Podstawy programowej wychowania przedszkolnego
- Diagnozy potrzeb i zainteresowań dziecięcego
- Oczekiwań rodziców wobec przedszkola
- Kierunków polityki oświatowejCELE OGÓLNE:
- Rozbudzanie dziecięcej aktywności i samodzielności poprzez działania z zakresu edukacji matematycznej
- Nabywanie wiadomości i umiejętności potrzebnej do rozpoczęcia szkolnej edukacji matematycznej
- Rozwijanie umiejętności praktycznego zastosowania kompetencji matematycznych w codziennym życiu
- Stwarzanie warunków sprzyjających zdobywaniu kompetencji matematycznych w toku zabawy
- Budowanie dziecięcej wiedzy o świecie technicznym oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych
- Kształtowanie odporności emocjonalnej koniecznej do radzenia sobie z zadaniami o charakterze matematycznym.
CELE
SZCZEGÓŁOWE:
- posługiwanie się określeniami dotyczącymi położenia przedmiotów w przestrzeni
- prawidłowe posługiwanie się liczebnikami
- dokonywanie porównań miary i masy przedmiotów
- konstruowanie przy pomocy nauczyciela gry i opowiadań matematycznych
- wykorzystywanie w zabawie znajomości figur geometrycznych
- układanie przy pomocy nauczyciela zadań matematycznych
- udział w konkursach matematycznych
- gromadzenie i wykorzystywanie w różnorodnych zabawach i grach matematycznych liczmanów gotowych, z materiału przyrodniczego oraz wykonanych wspólnie z rodzicami
- dostrzega rytmy w różnorodnych sytuacjach np. w wyliczankach, wierszykach, piosenkach i układa je w umowny sposób za pomocą symboliczne
- dodaje i odejmuje na konkretach, porównuje moc zbiorów
ZADANIA
|
SPOSÓB
REALIZACJI
|
OSOBA
ODPOWIEDZIALNA
|
WSPÓŁ
ORGANIZATOR
|
TERMIN
REALIZACJI
|
UWAGI
|
Wzbogacanie
i doskonalenie warsztatu pracy
|
Sporządzenie
wykazu literatury wprowadzającej dzieci w świat matematyki
|
Czylkowska
Miecznikowska
|
|||
Wzbogacanie
biblioteczki przedszkolnej o nowe pozycje literatury o tematyce
matematycznej
|
Dyrektor
|
Rada
Rodziców
|
Cały rok
|
||
Pogłębianie
wiedzy merytorycznej na posiedzeniu RP na temat wprowadzania
dzieci w świat pojęć matematycznych
|
Motyl
Gąsiewska
|
XII
|
|||
Udział
nauczycieli w szkoleniach w ramach WDN w celu wzbogacania
warsztatu pracy o metody i formy wspomagające rozwój kompetencji
matematycznych dzieci w wieku przedszkolnym
|
Wszyscy
nauczyciele
|
Zgodnie z
harmonogramem WDN
|
|||
Opracowanie
przykładowego rozkładu materiału z zakresu rozwijania pojęć
matematycznych dla dzieci w wieku 3,4,5 i 6 letnich
|
3,4 latki
Miecznikowska Ziółkowska Czylkowska
5 latki
Sztangierska Żarczyńska
6 latki
Motyl
Gąsiewska
|
X
|
|||
Wzajemna
wymiana doświadczeń, dzielenie się wiedzą, wymiana pomocy
dydaktycznych, literatury, scenariuszy zajęć, wzbogacanie banku
konspektów
|
Wszyscy
nauczyciele
|
Cały rok
|
|||
Umieszczenie
w gablocie informacyjnej i na stronie internetowej dla rodziców
artykułów, łamigłówek, itp. z zakresu edukacji matematycznej
|
Żarczyńska
Sztangierska-Masłoń
|
Raz w
miesiącu
|
|||
Diagnozowanie
umiejętności dzieci pod kątem umiejętności matematycznych
|
Wszyscy
nauczyciele
|
X, I, V
|
|||
Organizowanie
zajęć koleżeńskich dotyczących realizacji treści
matematycznych
|
Wszyscy
nauczyciele
|
Cały rok
|
|||
Praca
z wychowankami
|
Urządzenie
kącika matematycznego (waga, miarki, figury geometryczne, gry
matematyczne)
|
Wszyscy
nauczyciele
|
dyrektor
|
wrzesień
|
|
Wykorzystanie
literatury dziecięcej w celu zapoznania i utrwalenia treści
dotyczących edukacji matematycznej
|
Wszyscy
nauczyciele
|
Cały rok
|
|||
Wykonywanie
pomocy dydaktycznych z wykorzystaniem różnorodnych materiałów
( kasztany, kolorowe guziki, patyczki, fasolki, kamyczki, itp.)
|
Wszyscy
nauczyciele
|
Cały rok
|
|||
Prowadzenie
eksperymentów skłaniających dzieci do wyciągania wniosków
|
Wszyscy
nauczyciele
|
Cały rok
|
|||
Wykorzystywanie
różnorodnych narzędzi i przyrządów w trakcie ćwiczeń z
zakresu edukacji matematycznej
|
Wszyscy
nauczyciele
|
Cały rok
|
|||
Matematyczne
popołudnie- zabawy z wykorzystaniem liczmanów, figur
geometrycznych, puzzli, gier planszowych, klocków)
|
Wszyscy
nauczyciele
|
Cały rok
jeden dzień w tygodniu
|
|||
Organizowanie
zabaw ruchowych w połączeniu z wykorzystaniem pojęć z zakresu
edukacji matematycznej
|
Wszyscy
nauczyciele
|
Cały rok
|
|||
„Tęczowy
dzień” przez kolejne 7 miesięcy, raz w miesiącu ogłoszenie
jednego dnia Dniem koloru..., w ósmym miesiącu Dzień
siedmiobarwnej tęczy.
|
Sztangierska
|
Co
miesiąc od listopada ostatni piątek miesiąca, Dzień
siedmiobarwnej tęczy – Dzień dziecka
|
|||
Konkurs
plastyczny pt. „Jesienne cyferki”
|
K.
Ziółkowska
|
XI
|
|||
Udział
6-latków w lekcji matematyki i informatyki w szkole podstawowej
|
Gąsiewska
Motyl
|
V
|
|||
Gminny
konkurs plastyczny pt. „Mozaikowa pisanka”
|
Czylkowska
|
III
|
|||
„Spartakiada
matematyczna” - zabawy i gry matematyczne z elementami
rywalizacji
|
Gąsiewska
Czylkowska
|
VI
|
|||
Współpraca
z rodzicami i środowiskiem
|
Pogadanki
na temat rozwijania kompetencji matematycznych u dzieci
|
Wszyscy
nauczyciele
|
Zgodnie z
planem współpracy z rodzicami
|
||
Zapoznanie
i udostępnianie literatury z zakresu edukacji matematycznej
|
Wszyscy
nauczyciele
|
Cały rok
|
|||
Umieszczanie
na tablicy informacyjnej dla rodziców oraz na stronie
internetowej artykułów dotyczących edukacji matematycznej
dziecka w wieku przedszkolnym
|
Żarczyńska
Sztangierska-Masłoń
|
Cały rok
|
|||
Udział
rodziców w zajęciach otwartych związanych z edukacją
matematyczną
|
Wszyscy
nauczyciele
|
Cały rok
|
|||
Zachęcanie
rodziców do zapoznawania się z informacjami zawartymi na stronie
internetowej, gazetce przedszkolnej i kącikach informacyjnych
|
Wszyscy
nauczyciele
|
Cały rok
|
|||
Zapraszanie
rodziców na uroczystości przedszkolne i zebrania grupowe,
wspólne zabawy i spotkania okolicznościowe
|
Wszyscy
nauczyciele
|
Wg
harmonogramu
|
|||
Poinformowanie
rodziców o kierunkach pracy przedszkola i zamierzeniach
wychowawczo-dydaktycznych
|
Wszyscy
nauczyciele
|
wrześień
|
|||
Aktualizowanie
gazetki informacyjnej, strony internetowej facebooka
|
Żarczyńska
Sztangierska-Masłoń
Czylkowska
|
Cały rok
|
|||
Włączanie
rodziców w akcje:
Góra
Grosza,
Zbiórka
baterii,
zbiórka
nakrętek,
kiermasze
bożonarodzeniowy i wielkanocny,
sianko
dla reniferów,
pomoc dla
schroniska,
cała
Polska czyta dzieciom,
Zaangażowanie
rodziców w przygotowania imprez, uroczystości w grupie i
przedszkolu
|
Szalewicz
Czylkowska
Czylkowska
Miecznikowska
Miecznikowska
Masłoń
Ziółkowska
Wszyscy
nauczyciele
|
Nauczyciele
RR
RR
Kapciak
Rodzice
Rodzice
|
Grudzień
cały rok
cały rok
XII
IV
XII
XI
cały rok
zgodnie z
harmonogramem uroczystości
|
||
Uczestnictwo
w spektaklach teatralnych organizowanych przez profesjonalne
teatry
|
Motyl
Dyrektor
|
Kilka
razy w roku
|
|||
Cykl
koncertów prowadzonych przez grupę WILK-ART
|
Motyl
|
Kilka
razy w roku
|
|||
Kiermasz
książki
|
Szalewicz
|
Dyrektor
|
Cały rok
|
||
Kontynuacja
współpracy z instytucjami:
ZS Banie
SP w
Swobnicy
MCTKiS
Parafia
Banie
Nadleśnictwo
Myślibórz
Biblioteka
Publiczna
|
Wszyscy
nauczyciele
|
Dyrektor
|
Cały rok
|
||
II edycja
konkursu pt. „Banie w legendzie”
|
Sztangierska-Masłoń
|
UG Banie
|
IV
|
||
Baza
|
Wzbogacanie
biblioteczki i płytoteki
|
Dyrektor
|
RR
|
Cały rok
|
|
Doposażenie
kącików matematycznych
|
Miecznikowska
|
UG
|
XII
|
||
Modernizacja
przedszkola pod kątem zaleceń P-Poż
|
Dyrektor
|
Do końca
roku szkolnego
|
|||
Wzbogacenie
placu zabaw
|
Dyrektor
|
RR
|
Do końca
roku szkolnego
|
||
Wymiana
dywanów
|
Dyrektor
|
j.w.
|
|||
Wymiana
okien w łazience dzieci na parterze
|
Dyrektor
|
j.w.
|
|||
Harmonogram
zebrań rady pedagogicznej
Lp. |
Tematyka
|
Termin | Osoba odpowiedzialna |
1.
|
|||
2.
|
Zapoznanie
z planem nadzoru pedagogicznego na rok szkolny
2016/2017.
|
dyrektor
|
|
Omówienie
i zaopiniowanie rocznego planu finansowego przedszkola na rok
2017.
|
październik
2016r.
|
dyrektor,
|
|
4.
|
Podsumowanie
okresu asymilacji w poszczególnych grupach wiekowych.
Omówienie
wniosków z prowadzonej diagnozy.
Analiza i
ocena efektów działalności dydaktyczno –
wychowawczo-opiekuńczej oraz innej działalności statutowej
przedszkola. |
Listopad
2016 r.
|
dyrektor
|
Podsumowanie
pracy przedszkola za I semestr:
-
ogólne wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru
pedagogicznego
oraz informacje o działalności przedszkola,
-
ocena stopnia realizacji planu pracy na bieżący rok
-
przedstawienie raportów z diagnozowania dzieci z poszczególnych
grupa.
Samoocena
pracy nauczyciela w I półroczu.
Przedstawienie
raportu ewaluacyjnego za I półrocze działalności
wychowawczo-dydaktycznej w przedszkolu.
|
dyrektor,
nauczyciele
|
||
7.
|
Przygotowanie
informacji o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole
podstawowej.
|
dyrektor,
wychowawcy grup starszych
|
|
Podsumowanie
pracy za rok szkolny 2016/2017
-
przedstawienie raportów z diagnozowania dzieci z poszczególnych
grup,
-
raport ewaluacji wewnętrznej przedstawiony przez zespół do
spraw ewaluacji
-
sprawozdania z realizacji planu pracy na bieżący rok |
|||
9.
|
|||
10 | Rady szkoleniowe wg harmonogramu | Lider WDN |
Analiza dokumentacji pedagogicznej: | plany; | zapisy w dziennikach; | obserwacja zajęć edukacyjnych; | obserwacje diagnozujące osiągnięcia dzieci; | ankiety ewaluacyjne dla nauczycieli. |
Analiza dokumentacji współpracy z rodzicami: | ankiety ( informacje o dzieciach); | ankiety ewaluacyjne dla dzieci i rodziców; | protokoły z zebrań z rodzicami; | informacja zwrotna od rodziców; | kronika przedszkola, blog przedszkola. |
5.PROGRAM ADAPTACYJNY
"MOJE PRZEDSZKOLE"
WSTĘP
Adaptacja
polega na przystosowaniu się jednostki lub grupy do funkcjonowania w
zmienionym środowisku społecznym. Moment przekraczania progu
przedszkola przez małe dziecko należy do najbardziej znaczących i
trudnych w jego życiu.
Z
psychologii rozwojowej wiemy, że poziom rozwoju dziecka 3 –
letniego nie predysponuje go do samodzielnego pokonywania progów
zorganizowanej instytucji, jaką jest przedszkole. Z uwagi na
specyfikę przedszkola programem adaptacyjnym objęte są wszystkie
dzieci Wiemy również jak znaczącą rolę w nawiązywaniu
interakcji małego dziecka ze światem odgrywają dorośli. Dlatego,
nie kto inny jak rodzice, a w końcu nauczyciele powinni tworzyć
sytuacje sprzyjające pozytywnemu nastawieniu i zainteresowaniu
dziecka przedszkolem oraz wspierać swoich wychowanków w
przystosowaniu się do przedszkola. Przedszkole jako profesjonalna
placówka wychowawcza może udzielać rodzicom wsparcia przygotowując
ich do udzielania pomocy dziecku w jego adaptacji do nowego
środowiska społecznego. Nawiązanie stałej, planowej współpracy
przedszkola z domem rodzinnym służy wzajemnemu poznawaniu oczekiwań
rodziców i nauczycieli oraz indywidualnych potrzeb dzieci. W chwili
zapisania dziecka do przedszkola placówka ta, wspólnie z rodzicami,
bierze na siebie odpowiedzialność za bezstresowe wprowadzenie
dziecka do przedszkola i uczynienie go przedszkolakiem.
ZAŁOŻENIA
OGÓLNE PROGRAMU
Wieloletnie
obserwacje momentu przekroczenia progu przedszkola przez nowo
przyjęte dzieci wskazują na trudności, z jakimi znoszą one
rozłąkę ze swoimi rodzicami. Trudności dotyczą nie tylko samych
dzieci, dotyczą również rodziców oraz personelu przedszkola.
Skłoniło to naszą placówkę do wyjścia naprzeciw dzieciom i ich
rodzicom, do stworzenia programu adaptacyjnego ułatwiającego ten
trudny moment przejścia. Program adaptacyjny jest takim działaniem
pedagogicznym, który sprzyja rozładowaniu negatywnych doznań
dziecka wywołanych gwałtownym rozstaniem z rodziną i brakiem
wiedzy o nowym środowisku. Stara się zapewnić dzieciom poczucie
psychologicznego bezpieczeństwa. Wiadomo, że w tym wieku dziecko
jest silnie związane z rodziną, więc każda próba ułatwienia mu
procesu adaptacji do nowego środowiska społecznego powinna swoim
zasięgiem obejmować również jego najbliższych, a głównie
matkę. Włączenie najbliższych w poznawanie przez dziecko nowego
środowiska wychowawczego ułatwi mu nawiązanie kontaktu z
nauczycielką i rówieśnikami w warunkach komfortu psychicznego.
Proponowane treści w programie adaptacyjnym są zgrupowane wokół
wszystkich podmiotów odpowiedzialnych za proces adaptacji, a więc:
- dziecka, jego najbliższej rodziny,
- pracowników przedszkola (kadry pedagogicznej i personelu pomocniczego),
- otoczenia społecznego (grupy rówieśniczej, środowiska lokalnego).Wyznacznikiem osiągania celów adaptacyjnych w stosunku do grupy dzieci i do każdego dziecka indywidualnie są standardy zawarte w podstawie programowej w obrębie następujących obszarów edukacyjnych:
- Poznawanie i rozumienie siebie i świata.
- Nabywanie umiejętności poprzez działanie.
- Odnajdywanie swojego miejsca w grupie rówieśniczej, wspólnocie.
- Budowanie systemu wartości.Opracowany program adaptacyjny może być realizowanych w formie spotkań od miesiąca czerwca do sierpnia, w ostatnim tygodniu sierpnia lub pierwszym tygodniu września. Organizacja spotkań zależy od nauczycielki prowadzącej oddział 3-latków. W programie uczestniczą dzieci wraz z rodzicami, którzy towarzyszą im w poznawaniu personelu, sali, oraz otoczenia przedszkola, co daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Nauczycielka może organizować spotkania sama, z udziałem dyrektora lub zaprosić do udziału specjalistów: psychologa, logopedę, rehabilitanta oraz inne osoby, których obecność będzie jej zdaniem wskazana.W pierwszym spotkaniu uczestniczą tylko rodzice, w pozostałych również z dzieci. Spotkanie organizacyjne może odbyć się po południu. Spotkania z dziećmi w godzinach 9.30 – 11. Na pierwszym spotkaniu rodzice otrzymują ulotki informacyjne: Pomagamy dzieciom przekroczyć próg przedszkola oraz Poradnik dla rodziców. Podczas spotkań rodzice wypełniają ankietę informacyjną o dziecku oraz kartę oceny spotkań nauczyciela z dziećmi i rodzicami. Wyniki wypełnionej „karty oceny” będą ewaluacją dla programu adaptacyjnego.CELE PROGRAMU ADAPTACYJNEGO:
- Pomoc dzieciom w adaptacji do nowych warunków w przedszkolu.
- Włączenie rodziców do udzielenia dziecku pomocy w adaptacji.
- Przygotowanie rodziców do pomocy.
- Innowacyjne rozwiązania praktyki pedagogicznej w adaptacji do nowych warunków.ZADANIA PROGRAMU ADAPTACYJNEGO:
- Skrócenie okresu adaptacji dzieci do przedszkola.
- Ułatwienie dzieciom przekroczenia progu dom – przedszkole.
- Obniżenie lęku rodziców związanego z koniecznością oddania dziecka pod opiekę personelu placówki.
- Przedstawienie dzieciom odpoczynku na leżaku jako coś atrakcyjnego, łączenie leżakowania z czytaniem bajek, słuchaniem muzyki itp.
- Nawiązanie relacji z rodzicami, która ma ułatwić dalszą współpracę.
- Uświadomienie rodzicom potrzeb emocjonalnych dziecka.
- Wzmocnienie dorosłego w roli rodzica.
- Integracja rodziców między sobą.OCZEKIWANIA ADAPTACYJNE WOBEC RODZICÓW:
- Wspieranie dziecka w procesie przystosowania się do nowego środowiska.
- Kształtowanie emocjonalnie pozytywnego stosunku do przedszkola.
- Stawianie wymagań wobec dziecka.
- Rezygnacja z nadopiekuńczości.
- Uczenie dziecka i przyzwyczajanie do wchodzenia w nieznane sobie otoczenie, inne od domowego.
- Uczenie nawiązywania kontaktów interpersonalnych, z osobami trzecimi.
- Wdrażanie do samodzielności dziecka w czynnościach samoobsługowych.Rodzina stanowi dla dziecka najbogatsze i najkorzystniejsze środowisko dla rozwoju. Dostarcza wzorów zachowań w różnych sytuacjach.OCZEKIWANIA ADAPTACYJNE WOBEC DZIECI:
- Dziecko wypowiada się tak, że jest zrozumiane.
- Potrafi zapytać lub poprosić o coś (zamiast płakać, lub rzucać zabawkami).
- Bez obaw i lęku nawiązuje kontakt z osobą dorosłą.
- Potrafi bawić się w towarzystwie innych dzieci, nie zabiera zabawek, nie odpycha dzieci, rozumie proste polecenia i potrafi je wykonać.
- Potrafi lub podejmuje próby samodzielnego mycia buzi i rąk, korzystania z toalety, wycierania nosa.
- Samodzielnie je lub podejmuje próby samodzielności w tym zakresie, potrafi powiedzieć, że mu coś nie smakuje lub prosi o dokładkę.
- Potrafi lub podejmuje próby samodzielnego rozbierania się i ubierania.
- Potrafi bawić się sam.MATERIAŁY POMOCNICZE W REALIZACJI PROGRAMU:
- Poradnik dla rodziców
- Ulotki informacyjne dla rodziców i personelu przedszkola
- Artykuły dla rodziców dotyczące adaptacji
- Ankieta informacyjna o dziecku
- Karta oceny spotkań
- Plan realizacji programu adaptacyjnego
- Propozycja struktury spotkań i scenariuszy zajęć
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- Cieszyć się i wykazywać zadowolenie z każdego przejawu samodzielności dziecka: - nie możemy ciągle poprawiać, strofować, że jest nie tak - nadmiernie koordynować dziecięce czynności, gdyż grozi to wyuczeniem bezradności.
- Zachować cierpliwość: - trzeba pochwalić dziecko za wysiłek - zachęcać do wykonywania czynności, aż się uda dziecku ją wykonać.
- Być systematycznym i konsekwentnym: - pomoże to między innymi w przekształceniu czynności samoobsługowych w nawyki - dorosły powinien ciągle pilnować, przypominać i chwalić, gdy dziecko samo zechce zadbać o siebie. Adaptację ułatwia:
- racjonalne podjęcie decyzji,
- pozytywne myślenie o placówce (zaufanie do personelu),
- poznanie placówki przez dziecko,
- wcześniejsze dostarczenie dziecku doświadczeń przebywania z innymi dorosłymi, bycia bez mamy,
- umożliwienie kontaktów z innymi dziećmi,
- usamodzielnienie dziecka,
- stopniowe przyzwyczajanie dziecka do placówki,
- akceptacja dziecka i zrozumienie jego stresu , wspieranie go,
- okazywanie spokoju, poczucia bezpieczeństwa podczas rozstania,
- czas na bycie z dzieckiem po odebraniu go z przedszkola,
- ujednolicenie rytmu życia w przedszkolu i w domu.Adaptację utrudnia:
- niepewność decyzji,
- brak zaufania do placówki, podejrzliwość wobec personelu,
- wyrzuty sumienia, niepokój, lęk, poczucie zagrożenia,
- nieznajomość placówki,
- brak doświadczeń społecznych w kontaktach z innymi dorosłymi i dziećmi,
- nadopiekuńczość, wyręczanie dziecka w czynnościach związanych z samoobsługą,
- straszenie przedszkolem,
- pośpiech, zdenerwowanie, zabieganie, brak czasu dla dziecka,
- brak zrozumienia dla trudnych zachowań dziecka, obrażanie się na dziecko, odrzucenie.Adaptacja dziecka 3-letniego - trudności w przystosowaniu się.Przekraczanie przez dziecko progu przedszkola po raz pierwszy jest wkraczaniem w obcą sobie przestrzeń, dalece inną od domowej. Ten fakt jest z pewnością jednym z powodów odczuwania przez wiele dzieci stanów zagubienia, braku oparcia, zachwiania poczucia bezpieczeństwa itp. Poważną przeszkodą w przystosowaniu się jest sposób percepcji i rozumienia pojęć czasu i przestrzeni przez trzyletnie dziecko. Nie zna ono i nie rozróżnia prawidłowo stosunków czasowych i przestrzennych. Utrudnia to dziecku rozpoznanie i właściwą ocenę wielu sytuacji społecznych związanych z jego funkcjonowaniem w nowym otoczeniu.Przekroczenie progu przedszkola przez dzieci 3-letnie to moment rozpoczęcia życia w dwu środowiskach: rodzinnym i instytucjonalnym. Aby stworzyć dzieciom lepszy start przedszkolny należy posiąść wiedzę na temat trudności, jakie napotyka dziecko w początkowym okresie pobytu w przedszkolu.Z analizy potrzeb i właściwości rozwojowych dziecka oraz możliwości ich zaspokajania w środowisku instytucjonalnym za najtrudniejsze dla dziecka uznać można:
- zmianę dotychczasowych standardów zaspokajania potrzeb emocjonalnych i biologicznych,
- nawiązywanie kontaktów interpersonalnych z nieznajomymi ludźmi,
- zdobywanie szybkiej orientacji w środowisku materialnym przedszkola,
- nabywanie poczucia przynależności do grupy społecznej,
- zmiana rytmu i trybu życia dziecka
- inna pozycja dziecka w grupie przedszkolnej niż w rodzinie
- zmiany w sytuacji rodzinnej wywołane faktem podjęcia przez matkę pracy zawodowej.Rozpoczęcie przez dziecko edukacji przedszkolnej jest momentem przełomowym w jego życiu społecznym. Dla wielu dzieci oznacza on pierwsze kontakty z dużą grupą, których jakość jest znacząca dla rozwoju i późniejszego funkcjonowania w różnych środowiskach. Fakt ten wiąże się ze zmianą dotychczasowego trybu życia i zaspokajania potrzeb, do czego dołączają się nowe dla dziecka zadania związane z funkcjonowaniem w grupie przedszkolnej. Niesie to za sobą większe napięcie emocjonalne. W tym okresie dziecko uczy się nowej dla siebie roli przedszkolaka. Dziecko 3-letnie przez pierwsze dni pobytu w przedszkolu jest zdezorientowane. Nie wie z kim ma nawiązać bliższy kontakt emocjonalny i kto będzie zaspokajał jego potrzeby. Sytuację tą komplikuje fakt, że jednego dnia przyjmuje się większość dzieci do grupy i od razu pozostają w niej same bez rodziców. Nauczycielka nie jest wstanie nawiązać dłuższych kontaktów z każdym dzieckiem. Na ogół najwięcej zajmują ją te, które rozpaczają po rozstaniu z rodzicami i niejako wygrywają tę sytuację dla siebie. Dziecko pozostawione przez matkę, z którą związane jest emocjonalnie, która zaspokajała jego potrzeby przeżywa lęk, ponieważ utraciło fizyczny kontakt z obiektem przywiązania i ma poczucie braku kontroli nad tym, co się z nim będzie działo w przedszkolu. Ten stan bardzo obniża poczucie bezpieczeństwa dziecka, a wywołane tym napięcie emocjonalne wpływa niekorzystnie na procesy przystosowawcze do nowego środowiska. Obniża bowiem sprawność motoryczną i dezorganizuje czynności poznawcze. W nowym środowisku dziecko nawiązuje kontakt z nauczycielką, która zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Z uwagi jednak, że sprawuje ona opiekę nad innymi dziećmi, dziecko nie zajmuje centralnej pozycji w sytuacjach społecznych, jaką miało w rodzinie. Przystosowuje się, więc i uczy nowych zachowań w sytuacjach emocjonalnie i poznawczo trudnych. Drugi aspekt tego zagadnienia wiąże się z zaspokajaniem tzw. potrzeb dnia codziennego, czyli odżywianiem, odpoczynkiem poobiednim, załatwianiem potrzeb fizjologicznych. Czynności te wywołują u dzieci najwięcej reakcji negatywnych i różnych form protestu. Z pewnością warunki instytucjonalne zaspokajania tych potrzeb nie tworzą klimatu intymności, bliskości, pomocy, jakie dziecko ma w domu. Zatem zakres i poziom posiadanych przez nie umiejętności samoobsługowych z pewnością wpłynie na ich poczucie bezpieczeństwa i niezależności w nowym otoczeniu. Dzieci ze słabszymi umiejętnościami w tym zakresie mogą czuć się bezradne, opuszczone, co z pewnością wpływa na ich samopoczucie i stosunek do nowego środowiska. Zakres czynności samoobsługowych dziecka zależy od predyspozycji osobowych samego dziecka, także od stylu wychowawczego rodziny. Jeżeli umie ono samodzielnie wykonywać czynności związane z fizjologicznymi potrzebami organizmu, to jego zależność od osób dorosłych maleje, co z pewnością sprzyja przystosowaniu. Dziecko sprawniejsze w zakresie samoobsługi zyskuje większe poczucie sprawstwa i wewnętrznej mocy, ponieważ nie musi oczekiwać pomocy od innych, lepiej siebie ocenia. Niezależność w zaspakajaniu swoich potrzeb ma wpływ na obraz własnego „ja”, otwartość wobec nowych sytuacji i innych osób. Małe dziecko wkraczając do przedszkola musi od razu nawiązać dwa typy interakcji wymagających zróżnicowanych zachowań i umiejętności. Jeden typ to: dziecko - inni ludzie (nauczyciele, obsługa, rówieśnicy), drugi to dziecko - środowisko przedmiotowe (sala, zabawki, rytm dnia). W interakcjach podmiotowych dziecko najpierw poznaje dorosłych pracujących w grupie. Nawiązane wątłe więzi z nauczycielem zostają zerwane, gdy do grupy wchodzi druga zmiana. Może wówczas pojawić się u dziecka reakcja emocjonalna tj: płacz, nawrót pytań o rodziców, gdyż odczuwa ono stan zagubienia, niezrozumienia sytuacji, co również niekorzystnie wpływa na proces przystosowania się. Drugi kierunek nawiązywanych interakcji to dziecko - rówieśnicy. W pierwszych dniach spotykają się obce sobie dzieci w nieznanym środowisku. Rozłąka z najbliższymi i nowa sytuacja bardzo absorbuje dziecko, a zachwiane poczucie bezpieczeństwa nie sprzyja nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami, którzy też zresztą mają podobne problemy. Dziecko w tej sytuacji bardziej preferuje kontakty z dorosłymi. Z danych o rozwoju społecznym 3-latka wiemy, że jest ono na początku drogi uspołeczniania się. Dzieci w tym wieku nie są w stanie dłużej współdziałać ze sobą, uzgadniać planów wspólnej zabawy. Nawiązują jednak krótkotrwałe kontakty werbalne i pozawerbalne (słowne i bezsłowne), które w pewnym stopniu je satysfakcjonują. Dopiero pod wpływem dłuższego, wspólnego pobytu rozwijają się późniejsze kontakty, zawiązują pierwsze przyjaźnie, a interakcje stają się atrakcyjne. Dziecko musi w ciągu pierwszych dni pobytu nawiązać również wiele interakcji przedmiotowych oraz zyskać orientację w nowej przestrzeni i przyswoić sobie wiele informacji organizacyjnych. Dziecko znajduje się w nowym otoczeniu, które stanowią nowe pomieszczenia, meble, sprzęty. Dopiero będzie poznawało ich funkcję oraz zasady korzystania wynikające ze zbiorowego charakteru życia. Wszystko jest własnością społeczną, co narzuca pewne ograniczenia w swobodnym korzystaniu z nich. Przestrzeń, w jakiej dziecko ma poruszać się samodzielnie, nastręcza wiele trudności, gdyż jest z reguły dużo większa i inna od domowej. Obowiązują w niej nowe rozwiązania komunikacyjne, nowe zasady korzystania z łazienki, szatni. Często obserwuje się u dzieci poczucie zagubienia, a pojęcie „moje przedszkole” utożsamiają tylko ze swoją salą. W momencie opuszczenia jej (wyjście do szatni, toalety) zaczynają płakać i pytać o mamę. Ta drobna zmiana wywołuje ostre reakcje emocjonalne, świadczące o braku poczucia bezpieczeństwa. Trudności w przystosowaniu mogą wiązać się też z brakiem orientacji w zakresie organizacji i rytmie dnia w oddziale przedszkolnym. Zdobywać je będą dopiero w toku własnych doświadczeń. W pierwszych dniach pobytu dziecko ma bardzo skąpy zasób wiedzy o czynnościach, które będzie wykonywało, ich kolejności, czasie trwania. Stan ten przyczynia się u dziecka do utraty poczucia kontroli nad tym, co się z nim będzie działo w nowym środowisku. Nieco innego wysiłku wymaga od dziecka uczenie się roli przedszkolaka. Instytucjonalny charakter sprawowania opieki nad dziećmi wymaga od nich pewnego podporządkowania się narzucanej im organizacji życia, przestrzegania pewnych reguł postępowania grupowego, trybu zaspokajania swoich podstawowych potrzeb. Dziecko musi pogodzić się z brakiem komfortu i intymności, przebywania w gwarze, a nawet hałasie przez kilka godzin dziennie. Innym problemem związanym z rolą przedszkolaka to wykształcenie u 3-latka poczucia współżycia, współdziałania. Dziecko jest przynależne do grupy, do której mówi się w liczbie mnogiej, czyli bezosobowej, a jest ono jeszcze w fazie silnego egocentryzmu i wymaga bliskości oraz uwagi dorosłych. Grupowy charakter życia w przedszkolu nie zaspokaja tych jego potrzeb, przeciwko czemu może się buntować. Na przeżycia dziecka w przedszkolu zwykle nakładają się zmiany w organizacji życia w rodzinie. Często wraz z faktem oddania dziecka do przedszkola wiąże się podejmowanie przez matkę pracy. Zmienia się wówczas dotychczasowy rytm dnia w rodzinie. W następstwie wcześniejszego wstawania pojawia się pośpiech, rosną wymagania rodziców, dziecku poświęca się mniej czasu. To wszystko stanowi dla niego niezrozumiały splot wydarzeń, które mogą być odbierane jako utrata miłości matki, wywoływać poczucie opuszczenia, osamotnienia itp. co dodatkowo komplikuje adaptację do przedszkola. Podsumowując dla wielu dzieci pierwsze kontakty z przedszkolem są źródłem przykrych napięć emocjonalnych utrudniających im przystosowanie. Jednak przedszkole jest dobrym środowiskiem do uczenia dziecka niezależności i uspołecznienia. Kontakty z rówieśnikami uczą norm współżycia i respektowania grupy społecznej. Dziecko szybciej się do niego przystosuje i zniesie niedogodności życia zbiorowego, gdy będzie go postrzegało jako bezpieczne i atrakcyjne dla siebie. Wiek przedszkolny to także okres kolejnego stadium dojrzałości fizjologicznej organizmu i rozwoju intelektualnego, budowania podstawowych struktur osobowości, to złoty wiek uczenia się, zdobywania doświadczeń społecznych dziecka, w tym i przystosowujących do życia w grupie. Proces przystosowania się dzieci 3-letnich do przedszkola może stać się dla wielu z nich sprawą korzystnych zmian w rozwoju pod warunkiem, że będzie on przebiegał na miarę ich możliwości. Nie każdy 3-latek jest na tyle dojrzały i gotowy, aby temu procesowi samodzielnie nadać właściwy kierunek. Istnieje potrzeba wsparcia dziecka w tym działaniu. Do tego też będziemy dążyć w swojej pracy wychowawczej i dydaktycznej.
Poradnik
dla rodziców
Drodzy
Rodzice ! Stworzyliśmy program adaptacji dziecka w przedszkolu,
który opiera się na zasadzie współpracy przedszkola z rodziną
przyszłego wychowanka, nawiązanej przed rozpoczęciem jego
edukacji. Działania w tym programie zmierzają do poszerzenia
wiedzy wśród rodziców o problemach emocjonalnego funkcjonowania
małego dziecka. Poradnik ten ma pomóc rodzicom i przygotować ich
do niesienia pomocy swoim dzieciom w przekroczeniu progu dom -
przedszkole. O
CZYM RODZICE POWINNI PAMIĘTAĆ, BY ICH DZIAŁANIA BYŁY SKUTECZNE?
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- Imię i nazwisko dziecka: ................................................................................ INFORMACJE O DZIECKU:1. Samodzielność. Proszę podkreślić te stwierdzenia, które charakteryzują Państwa dziecko:• Potrafi samo się ubrać.• Ubiera się z niewielką pomocą osób dorosłych.• Wymaga pomocy przy ubieraniu.• Samo radzi sobie zjedzeniem.• Wymaga niewielkiej pomocy przy jedzeniu.• Trzeba je karmić.• Pamięta o potrzebach fizjologicznych i radzi sobie samo.• Zgłasza swoje potrzeby, ale wymaga pomocy przy pójściu do toalety.• Trzeba je pilnować, bo zapomina o zgłaszaniu potrzeb fizjologicznych.• Inne uwagi dotyczące samodzielności dziecka: ................................................................................ ................................................................................ ................................................................................ ................................................................................ .............................2. Jedzenie: Proszę podkreślić te stwierdzenia, które charakteryzują Państwa dziecko:• Praktycznie je wszystko, nie ma specjalnych upodobań.• Jest wiele potraw, których dziecko nie lubi i nie chce jeść, wśród nich: ................................................................................ ................................................................................ ................................................................................ ................................................................................ ..................................• Jest po prostu niejadkiem.• Dziecko ma specjalne potrzeby związane z żywieniem. Jakie? ................................................................................ ................................................................................ ........................................................................• Jest alergikiem uczulonym na: ................................................................................ ................................................................................ ............................................................................ 3. Inne informacje o dziecku. Uprzejmie proszę o przekazanie tych informacji o dziecku, które uznacie Państwo za ważne:................................................................................ ................................................................................ ................................................................................ OCZEKIWANIA RODZICÓW: ................................................................................ ................................................................................ ................................................................................ ................................................................................ .DZIĘKUJEMY ZA WYPEŁNIENIE ANKIETY.
ANKIETA
INFORMACYJNA O DZIECKU
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Karta
oceny spotkań nauczyciela z dziećmi oraz ich rodzicami.
Temat
spotkań: Adaptacja
dziecka w przedszkolu.
Data:...................
Szanowni
Państwo! Uprzejmie proszę o wypełnienie poniższej ankiety.
Pozwoli to nam nie tylko poznać Państwa ocenę spotkań, które już
się odbyły, ale również zaplanować w przyszłości takie, które
będą odpowiadały Państwa oczekiwaniom.
PROSZĘ
ZAKREŚLIĆ WYBRANĄ ODPOWIEDŹ
1.Czy
spotkania spełniły Państwa oczekiwania? NIE TAK
2.Czy
temat i sprawy omawiane na spotkaniach były wyczerpujące? NIE TAK
3.Czy
cały cykl czterech spotkań, które się odbyły, pomogą Państwu w
przygotowaniu dziecka do przekroczenia progu DOM- PRZEDSZKOLE? NIE
CZĘŚCIOWO TAK
4.Czy
Państwa zdaniem program adaptacyjny jest potrzebny? NIE TAK
5.Jeśli
Państwo macie swoje propozycje dotyczące przeprowadzenia programu
adaptacyjnego w przedszkolu ,podzielcie się z nami.
................................................................................
................................................................................
................................................................................
................................................................................
................................................................................
................................................................................
Dziękuję
za wypełnienie ankiety.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Plan
realizacji programu adaptacyjnego
„Moje
przedszkole”
Lp | Działania sprzyjające realizacji treści programu adaptacyjnego | Termin | Działania pomocnicze | Osoby odpowiedzialne |
1 | Zapoznanie rodziców z organizacją przedszkola poprzez: •umożliwienie zwiedzania budynku przedszkolnego i ogrodu, •zapoznanie z ramowym rozkładem dnia pracy przedszkola, •poinformowanie o formach pracy z dzieckiem, •zapoznanie z ofertą edukacyjną przedszkola | VI | -zorganizowanie spotkania z rodzicami, -zamieszczenie na tablicach ogłoszeń ramowego rozkładu dnia pracy przedszkola, | nauczycielki dyrektor |
2 | Uzyskanie przez przedszkole informacji o dziecku na podstawie: •karty zapisu dziecka do przedszkola, •ankiety informacyjnej o dziecku | VI | -analiza kart zgłoszeniowych, -przygotowanie ankiety informacyjnej o dziecku | Nauczycielki |
3 | Zapoznanie rodziców ze sposobami zmniejszania kosztów psychicznych w zakresie adaptacji dziecka w przedszkolu: •dostarczenie rodzicom artykułu oraz podanie literatury dotyczącej problemów adaptacyjnych, •rozmowy z pracownikami przedszkola | IX | -przygotowanie artykułu dotyczącego adaptacji dziecka w przedszkolu oraz wykazu literatury na powyższy temat | Nauczycielki |
4 | Organizowanie
„dni otwartych” w przedszkolu: •zaproszenie dzieci i
rodziców na dni otwarte •poznanie nauczycieli grup, pomocy i woźnej, •zapoznanie z salą zabaw, łazienką, szatnią, •wspólne zabawy w sali i ogrodzie przedszkolnym, |
VIII/
IX
|
-zorganizowanie
zajęć dla dzieci i rodziców
|
nauczycielki
|
6 | Działania
przedszkola, wszystkich pracowników w celu zapewnienia dzieciom
poczucia bezpieczeństwa: •zachęcanie rodziców do regulowania
czasu pobytu dziecka w przedszkolu w pierwszych dniach-skrócenie
czasu, • łączenie odpoczynku z czytaniem bajek, słuchaniem wierszy i bajek z nagrań, słuchanie muzyki relaksacyjnej |
IX | Nauczycielki | |
Działania nauczycieli w ciągu całego roku: •stały kontakt nauczyciela z PPP i logopedą, •zachęcanie rodziców do rozmów w celu ujednolicenia oddziaływań wychowawczych w domu i przedszkolu, •stosowanie zabaw i ćwiczeń relaksacyjnych, •kształtowanie u dzieci wiary w siebie poprzez akceptację i dostosowanie wymagań do ich możliwości, •zamieszczanie na gazetkach grupowych i stronie internetowej artykułów dla rodziców na temat rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym. | cały rok | -gromadzenie artykułów dla rodziców na temat rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym | nauczycielki |
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
PROPOZYCJA STRUKTURY
SPOTKAŃ I SCENARIUSZY ZAJĘĆ.
Spotkanie 1.
Scenariusz pierwszego spotkania. W spotkaniu uczestniczą sami
rodzice. Osoby organizujące spotkanie: nauczycielka, dyrektor, ew.
zaproszony psycholog
- Powitanie i przedstawienie się osób prowadzących spotkanie.
- Wprowadzenie w tematykę adaptacji dziecka. Podawane informacje dotyczą: · zajęć adaptacyjnych jako wyrazu otwierania się przedszkola na współpracę z rodzicami · celu i przebiegu spotkań.
- Przedstawienie się na forum i powiedzenie o sobie i swoim dziecku dowolnej informacji
- Co może czuć dziecko przychodzące po raz pierwszy do przedszkola – ćwiczenie integracyjne. Do tego ćwiczenia rysujemy postać dziecka – przedszkolaka i wpisujemy w nią uczucia, które wymieniają rodzice.
- Jak pomóc dziecku w przeżywaniu trudnych emocji związanych z przyjściem do przedszkola - dyskusja. Pomysły zapisujemy na planszy. Demonstracja przygotowanej wcześniej planszy: Co może pomóc dziecku? · rozmowa · zdjęcie rodziców · ciekawe, prawdziwe przedstawianie przedszkola · akceptacja płaczu dziecka · wcześniejsze odbieranie dziecka z przedszkola w początkowym okresie · jak najczęstsze odwiedzanie przedszkola · zostawianie dziecka u zaufanych osób · nauczenie dziecka samoobsługi · zabawy w przedszkole · informowanie dziecka o tym, że czas w przedszkolu będzie spędzało w towarzystwie innych dzieci, bez rodziców.
- Zakończenie warsztatów. Poinformowanie rodziców o planie następnego spotkania.
- Informacje na temat funkcjonowania przedszkola, odpowiedzi na pytania rodziców.
- Wypełnienie ankiet przez rodziców na temat „Moje dziecko”.
- Umawiamy się na następny termin spotkania.
- Rozdanie ulotek informacyjnych na temat: Adaptacja dziecka 3-letniego – trudności w przystosowaniu się.
- Zwiedzanie budynku przedszkola, pożegnanie.Spotkanie 2. Scenariusz drugiego spotkania. W spotkaniu uczestniczą rodzice wraz z dziećmi. Osoby organizujące spotkanie: nauczycielki.
- Zmiana obuwia w szatni przez dzieci.
- Wpisujemy imię dziecka na emblematy (rodzice pomagają dzieciom).
- Spotkanie w sali, w której dzieci będą przebywały cały rok.
- Ustawienie w kole – zabawa „Balonik”.
- Autoprezentacja – (wszyscy siadają w kole) – nauczycielka przedstawia siebie, pomoc, woźną i prosi dzieci o podanie takiej formy imienia, w jakiej chciałyby, aby się do nich zwracano. Przekazuje maskotkę, której każdy ma się przedstawić (mamy określają siebie jako np. „mama Ali”, tak, żeby ponownie padło imię dziecka).
- Zabawa kołowa przy muzyce. W parach ustawiają się rodzic i dziecko.
- Zaproszenie do zabawy zabawkami – maskotka mówi „chciałabym się teraz pobawić zabawkami a wy? Tylko trochę się boję, bo kiedyś dzieci zrobiły taki bałagan, że zupełnie nie mogłem znaleźć, ani ciepłego szalika ani nawet swojej półeczki....(dzieci obiecują, że nie zrobią takiego nieporządku). Pomogę wam w tym, oprowadzę was po sali i pokażę, gdzie jest miejsce poszczególnych zabawek”.
- Zabawa wybraną zabawką.
- Zwiedzanie przedszkola przez dzieci wraz z rodzicami.
Pożegnanie,
umawiamy się na termin następnego spotkania.
Spotkanie 3.
Scenariusz trzeciego spotkania. W spotkaniu uczestniczą dzieci wraz
z rodzicami. Osoby organizujące spotkanie: nauczycielki.
- Powitanie piosenką.
- Zabawa integracyjna „Witamy się”.
- Malowanie farbami, kredkami, lepienie z plasteliny.
- Zaproszenie do zabawa z udziałem rodziców z elementami ruchu rozwijającego wg Weroniki Sherborne.
- Taniec robotów: Dziecko staje na stopach dorosłego trzymają się za ręce i poruszają tak aby stopy malucha nie dotykały podłogi.
- Dziki koń: Rodzic na czworaka , dziecko siada okrakiem na plecy psotnego "konia".
- Lustro: Powtarzanie ruchów, m.in partnera.
- Worek: Dziecko leży na plecach a dorosły ciągnie je za nogi.
- Tunel: Dorośli w klęku podpartym ustawiają się w jednym rzędzie. Dzieci przechodzą przez utworzony tunel.
- Omiń przeszkody: Dorośli leżą na plecach na obwodzie koła , dzieci przeskakują nad rodzicami.
- Mocny klej: Partnerzy na zmianę leżą na podłodze są "przyklejeni" i należy ich "odkleić"- przewrócić na drugi bok.
- Zabawy relaksująco - wyciszające: Mama siedzi na podłodze , dziecko wtulone pomiędzy nogi i ręce , delikatne kołysanie. Rodzic leży na plecach, dziecko na nim na brzuchu , wsłuchanie się w oddech bicie serc.
- Zabawa kończąca zajęcia: Uczestnicy siedzą w kole i po kolei szepczą do ucha " do widzenia."
- Informacja zwrotna: Na tablicy są przyczepione twarze: b. uśmiechnięta, słabo uśmiechnięta, zła. Każdy uczestnik przykleja kropkę do tej twarzy, jaką ma po zajęciu.
- Powrót do sali, zaproszenie do odpoczynku na rozłożonych leżakach (bez pościeli) i wysłuchania krótkiej bajki (mamy siedzą obok na leżaku).
- Pożegnanie. Umawiamy się na następne spotkanie.
Spotkanie 4.
Scenariusz
czwartego spotkania. Rodzice częściowo uczestniczą w spotkaniu.
Osoby organizujące spotkanie: nauczycielki.
- Powitanie piosenką.
- Zabawa integracyjna bez udziału rodziców „Witamy się.”
- Dowolne zabawy w sali bez udziału rodziców.
- Zabawy z gazetami, kolorowymi chustkami itp.
- Korzystanie z łazienki, mycie rąk.
- W tym czasie rodzice w innej sali wypełniają karty oceny prowadzonych zajęć przez nauczyciela.
- Wyjście do ogrodu – zapoznanie z terenem i urządzeniami – zabawy dowolne dzieci.
- Pożegnanie
6. REGULAMIN REKRUTACJI
**************************************************
Komunikat dla rodziców w sprawie rekrutacji do przedszkola,
oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i klas I w szkołach podstawowych
2017/2018
Uprzejmie informuję, iż zgodnie z art. 204 ust. 1 pkt 1 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60) terminy przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego do przedszkola, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i klas pierwszych w szkołach podstawowych zostaną określone w terminie do dnia 15 kwietnia 2017 r.
Komunikat dla rodziców w sprawie rekrutacji do przedszkola,
oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i klas I w szkołach podstawowych
2017/2018
Uprzejmie informuję, iż zgodnie z art. 204 ust. 1 pkt 1 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60) terminy przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego do przedszkola, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i klas pierwszych w szkołach podstawowych zostaną określone w terminie do dnia 15 kwietnia 2017 r.
Wójt Gminy Banie
Teresa Sadowska
********************************************************************
Zarządzenie nr 01/2014
Dyrektora Przedszkola w
Baniach
z dnia 21 stycznia 2014
r.
w sprawie Regulaminu
rekrutacji dzieci do Przedszkola w Baniach
na rok szkolny
2014/2015
Na podstawie art. 6 ust. 1 i 2 ustawy z
dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz
niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 7) w uzgodnieniu z
Wójtem Gminy Banie z dnia 04 marca 2014 r., zarządza się, co
następuje:
§1. Wprowadza się do
stosowania Regulamin rekrutacji dzieci do Przedszkola
w Baniach na rok szkolny 2014/2015
stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
§2. Wykonanie zarządzenia
powierza się do wykonania pracownikom upoważnionym
do przyjmowania dokumentacji oraz
Komisji Rekrutacyjnej Przedszkola w Baniach.
§3. Zarządzenie podlega
wywieszeniu na tablicy ogłoszeń oraz umieszczeniu na
stronie internetowej.
§4. Zarządzenie wchodzi w
życie z dniem podjęcia i obowiązuje do postępowania
rekrutacyjnego na rok szkolny
2014/2015.
Edyta Sztangierska - Masłoń
Dyrektor Przedszkola w
Baniach
---------------------
Załącznik
do zarządzenia nr 01/2014
Dyrektora
Przedszkola w Baniach
z
dnia 21 stycznia 2014 r.
REGULAMIN
REKRUTACJI DZIECI DO PRZEDSZKOLA
W
BANIACH
Podstawa prawna :
Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o
systemie oświaty (t.j. Dz.U z 2004 r. Nr 256 poz. 2572 ze zm.),
Rozporządzenia Ministra Edukacji
Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów
publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. z 2001 r. Nr
61 poz. 624 ze zm.).
Statutu Przedszkola w Baniach.
Zasady
postępowania rekrutacyjnego
§1. 1 Przedszkole jest placówką
publiczną prowadzącą rekrutację dzieci w oparciu o zasadę
powszechnej dostępności.
2. Do przedszkola przyjmuje się dzieci
w wieku od 3- 6 lat.
3. W uzasadnionych przypadkach dyrektor
przedszkola może przyjąć dzieci, które ukończyły 2,5 roku
życia.
4. Liczba dzieci w oddziale
przedszkolnym nie może być większa niż 25.
5. W
przypadku odroczenia obowiązku szkolnego do przedszkola może
uczęszczać dziecko do ukończenia 8 roku życia.
§2. 1. Rodzice zapisują
dziecko do przedszkola na dany rok szkolny, tj. od 01 września do 31
sierpnia na wolne miejsca.
2. Rodzice dzieci przyjętych do
przedszkola składają na kolejny rok szkolny deklarację o
kontynuowaniu wychowania przedszkolnego.
3. W przypadku nie złożenia
deklaracji w terminie 7 dni poprzedzających termin rozpoczęcia
postępowania rekrutacyjnego określonym w harmonogramie, dziecko
zostaje skreślone z listy dzieci uczęszczających do przedszkola na
kolejny rok szkolny.
4. Informacja o zapisach dzieci do
przedszkola podawana jest w formie ogłoszenia na publicznych
tablicach ogłoszeń i w widocznym miejscu w przedszkolu.
5. Podstawą zgłoszenia dziecka do
przedszkola jest „Wniosek o przyjęcie do przedszkola ”.
6. Wypełniony wniosek wraz z
wymaganymi załącznikami, rodzice składają w przedszkolu.
7. Rekrutacja dzieci na nowy rok
szkolny odbywa się zgodnie z harmonogramem rekrutacji.
8. Złożenie podpisanego przez rodzica
(prawnego opiekuna) wniosku, jest równoznaczne z potwierdzeniem
zgody na proponowane warunki i zobowiązaniem się do ich
przestrzegania.
9. Potwierdzeniem uczęszczania dziecka
do przedszkola jest podpisanie umowy na
korzystanie ze świadczeń przedszkola
do 5 września roku, w którym kandydat rozpoczyna uczęszczanie do
przedszkola. Umowy zawierane są na okres korzystania z wychowania
przedszkolnego.
10. Niepodpisanie umowy do 5 września
roku, w którym kandydat rozpoczyna uczęszczanie do przedszkola
równoznaczne jest z rezygnacją z przedszkola.
§3. 1. W przypadku, gdy liczba
dzieci zgłoszonych do przedszkola nie przekracza liczby miejsc,
przyjęć dokonuje dyrektor.
2. W przypadku większej liczby
zgłoszeń dzieci do przedszkola niż liczba miejsc wolnych, dyrektor
przedszkola powołuje komisję rekrutacyjną.
Kryteria
przyjęć dzieci do przedszkola
§4.1. Do przedszkola przyjmuje
się kandydatów zamieszkałych na obszarze Gminy Banie.
2. Zgodnie z art. 14 ust.3 ustawy z
dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j.
Dz.U.z 2004 r. Nr 256 poz.2572 ze zm.)
w pierwszej kolejności do przedszkola przyjmuje się dzieci w wieku
5 i 6 lat rozpoczynające obowiązkowe roczne przygotowanie
przedszkolne.
3. W przypadku większej liczby
kandydatów spełniających warunek, o których mowa w ust. 1 i 2 niż
liczba wolnych miejsc w przedszkolu, na pierwszym etapie postępowania
rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie następujące kryteria:
1) wielodzietność rodziny kandydata;
2) niepełnosprawność kandydata;
3) niepełnosprawność jednego z
rodziców kandydata;
4) niepełnosprawność obojga rodziców
kandydata;
5) niepełnosprawność rodzeństwa
kandydata;
6) samotne wychowywanie kandydata w
rodzinie;
7) objęcie kandydata pieczą
zastępczą.
4. Kryteria, o których mowa w ust. 3,
mają jednakową wartość – 1 pkt.
5. W przypadku równorzędnych wyników
uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub
jeżeli po zakończeniu tego etapu dane przedszkole nadal dysponuje
wolnymi miejscami, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego są
brane pod uwagę kryteria dodatkowe określone w porozumieniu
z organem prowadzącym:
1) dziecko rodziców lub prawnych
opiekunów, którzy oboje pracują, wykonują pracę na podstawie
umowy cywilno-prawnej, uczą się w trybie dziennym, prowadzą
gospodarstwo rolne lub pozarolniczą działalność gospodarczą,
2) dzieci rodziców lub prawnych
opiekunów, z których jedno pracuje, wykonuje pracę na podstawie
umowy cywilno-prawnej, uczy się w trybie dziennym, prowadzi
gospodarstwo rolne lub pozarolniczą działalność gospodarczą,
3) dzieci, których rodzeństwo jest
zakwalifikowane lub kontynuuje edukację w przedszkolu,
4) deklarowany czas pobytu dziecka w
przedszkolu (powyżej podstawy programowej wraz z posiłkami),
5) dzieci z rodzin których liczba
dzieci jest dwa i więcej.
6. Dokumentem potwierdzającym
spełnienie danego kryterium, o którym mowa w ust.5 jest
oświadczenie rodzica lub prawnego opiekuna.
7. Liczba punktów za kryterium wynosi
odpowiednio: 1) 6 pkt., 2) 3 pkt., 3) 2 pkt.,
4) 0,25 pkt. za każdą godzinę
rozpoczętą deklarowaną powyżej czasu
przeznaczonego na realizację podstawy
programowej, 5) 0,5 pkt.
§5.1. Do wniosku dołącza się
dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata kryteriów, o
których mowa w § 4 ust. 3 odpowiednio:
1) oświadczenie o wielodzietności
rodziny kandydata,
2) orzeczenie o potrzebie kształcenia
specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o
niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub
orzeczenie równoważne w
rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27
sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz
zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
(Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.5)),
3) prawomocny wyrok sądu rodzinnego
orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o
samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka
wspólnie z jego rodzicem,
4) dokument poświadczający objęcie
dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011
r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2013
r. poz. 135, ze zm.6).
2. Dokumenty, o których mowa w
§ 5. ust.1 pkt 2 - 4 są składane w oryginale, notarialnie
poświadczonej kopii albo w postaci urzędowo poświadczonego zgodnie
z art. 76a § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego odpisu lub
wyciągu z dokumentu.
3. W przypadku, nieprzedłożenia
dokumentów potwierdzających spełnianie
kryteriów oraz w sytuacji braku
potwierdzenia okoliczności zawartych w
oświadczeniu, komisja rekrutacyjna,
rozpatrując wniosek, nie uwzględnia
danego kryterium.
4. Oświadczenia, o których
mowa w § 4 ust. 6 i § 5 ust.1 pkt1, składa się pod rygorem
odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim
klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy
odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”
Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej
za składanie fałszywych zeznań.
5. Przewodniczący komisji
rekrutacyjnej może żądać dokumentów potwierdzających
okoliczności zawarte w oświadczeniach, o których mowa w ust. 1, w
terminie wyznaczonym przez przewodniczącego, lub może zwrócić się
do Wójta Gminy Banie o potwierdzenie tych okoliczności. Wójt
potwierdza te okoliczności w terminie 14 dni.
Skład
Komisji Rekrutacyjnej
§6.1. Postępowanie
rekrutacyjne do przedszkoli przeprowadza komisja rekrutacyjna
powołana przez dyrektora przedszkola zgodnie z harmonogramem.
2. Dyrektor wyznacza
przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.
3. W skład komisji
rekrutacyjnej wchodzą:
1) przedstawiciel Rady Pedagogicznej –
przewodniczący;
2) przedstawiciel Rady Rodziców –
członek;
3) pracownik administracji lub
przedstawiciel Rady Pedagogicznej - członek.
4. W pracach komisji
rekrutacyjnej może brać udział przedstawiciel organu prowadzącego
oraz dyrektor przedszkola na prawach obserwatora.
5. O terminie posiedzenia
członkowie komisji powiadamiani są z co najmniej 5-dniowym
wyprzedzeniem.
Tryb pracy
Komisji Rekrutacyjnej
§7.1. Posiedzenie komisji
rekrutacyjnej odbywa się na terenie Przedszkola w Baniach w
terminie ustalonym w harmonogramie rekrutacji.
2. W pierwszym etapie komisja
rekrutacyjna dokonuje wstępnej analizy złożonych kart w celu
zapewnienia miejsc w przedszkolu dla dzieci spełniających kryteria
określone w § 4 ust. 2 i 3.
3. W drugim etapie komisja
rekrutacyjna podejmuje decyzję o zakwalifikowaniu dzieci do
przedszkola w ramach posiadanych miejsc spełniających dodatkowe
kryteria określone w § 4 ust. 5.
4. W przypadku zaistnienia
sytuacji spornej lub wątpliwej komisja rekrutacyjna na posiedzeniu
ma prawo podjęcia decyzji w drodze głosowania. Poszczególni
członkowie Komisji dysponują jednym głosem. W przypadku, gdy
głosowanie nie przyniesie rozstrzygnięcia – decydujący głos
należy do przewodniczącego Komisji.
§8. Do zadań komisji
rekrutacyjnej należy w szczególności:
1) ustalenie wyników postępowania
rekrutacyjnego i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów
zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych, o której mowa
w § 9 ust.1,
2) ustalenie i podanie do publicznej
wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów
nieprzyjętych, o której mowa w § 9 ust. 3,
3) sporządzenie protokołu
postępowania rekrutacyjnego.
§9. 1.Wyniki postępowania
rekrutacyjnego podaje się do publicznej wiadomości w formie listy
kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych,
zawierającej imiona i nazwiska kandydatów oraz informację o
zakwalifikowaniu albo niezakwalifikowaniu kandydata do przedszkola.
2. Komisja rekrutacyjna
przyjmuje kandydata do przedszkola, jeżeli w wyniku postępowania
rekrutacyjnego kandydat został zakwalifikowany oraz złożył
wymagane dokumenty.
3. Komisja rekrutacyjna podaje
do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i kandydatów
nieprzyjętych do przedszkola. Lista zawiera imiona i nazwiska
kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych lub informację
o liczbie wolnych miejsc.
4. Listy, o których mowa w ust.
1 i 3, podaje się do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie w
widocznym miejscu w siedzibie przedszkola. Listy zawierają imiona i
nazwiska kandydatów uszeregowane w kolejności alfabetycznej oraz
najniższą liczbę punktów, która uprawnia do przyjęcia.
5. Dzień podania do publicznej
wiadomości listy, o której mowa w ust. 3, jest określany w formie
adnotacji umieszczonej na tej liście, opatrzonej podpisem
przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.
Zadania
przewodniczącego i członków Komisji Rekrutacyjnej
§10. Do zadań przewodniczącego
komisji rekrutacyjnej należy:
1) pobranie wykazu złożonych wniosków
i wniosków o przyjęcie dziecka do przedszkola z odpowiednimi
załącznikami od dyrektora przedszkola,
2) organizacja posiedzenia i kierowanie
pracami Komisji zgodnie z przepisami prawa i postanowieniami
niniejszego regulaminu,
3) prowadzenie prac Komisji w czasie
każdego posiedzenia z uwzględnieniem następujących czynności:
a) wyznaczenie protokolanta,
b) zapoznanie i podpisanie przez
członków komisji rekrutacyjnej zobowiązań
zgodnie z ustawą o ochronie danych
osobowych,
c) zapoznanie z wykazami wniosków o
przyjęcie dzieci do przedszkola,
d) zapoznanie z zasadami rekrutacji
dzieci do przedszkola,
e) kierowanie rozpatrywaniem przez
Komisję wniosków o przyjęcie dziecka do przedszkola złożonego
przez rodziców,
f) nadzorowanie pod względem
merytorycznym prawidłowości sporządzania dokumentacji przez
Komisję, a w tym składania podpisów przez członków Komisji,
protokołowania posiedzenia w czasie jego trwania.
§11. Do zadań członków
komisji rekrutacyjnej należy:
1) sprawdzenie wszystkich dokumentów
pod względem formalnym i rzeczowym, ze szczególnym zwróceniem
uwagi na datę urodzenia dziecka, miejsce zamieszkania dziecka, czas
pobytu dziecka w przedszkolu, pracę rodziców, czytelność zapisów
we wniosku o przyjęcie do przedszkola i innych
dokumentach,
2) weryfikowanie złożonych kart pod
względem spełniania kryteriów ustawowych oraz wynikających z
kryteriów dodatkowych,
3) określenie liczby punktów
uzyskanych przez poszczególne dzieci,
4) ustalenie wyników postępowania
rekrutacyjnego.
Tryb
odwoławczy
§12. 1. W terminie 7 dni od
dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych
i kandydatów nieprzyjętych, rodzic kandydata może wystąpić do
komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy
przyjęcia kandydata do przedszkola.
2. Uzasadnienie sporządza się
w terminie 5 dni od dnia wystąpienia przez rodzica kandydata o
którym mowa w ust. 1. Uzasadnienie zawiera przyczyny odmowy
przyjęcia, w tym najniższą liczbę punktów, która uprawniała do
przyjęcia, oraz liczbę punktów, którą kandydat uzyskał w
postępowaniu rekrutacyjnym.
3. Rodzic kandydata może wnieść
do dyrektora publicznego przedszkola odwołanie od rozstrzygnięcia
komisji rekrutacyjnej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania
uzasadnienia.
4. Dyrektor przedszkola
rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, o
którym mowa w ust. 3, w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania.
Na rozstrzygnięcie dyrektora przedszkola służy skarga do sądu
administracyjnego.
Rekrutacja
uzupełniająca
§12. 1.Jeżeli po
przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego przedszkole, nadal
dysponuje wolnymi miejscami, dyrektor przedszkola, przeprowadza
postępowanie uzupełniające.
2. Postępowanie uzupełniające
powinno zakończyć się do końca sierpnia roku szkolnego
poprzedzającego rok szkolny, na który jest przeprowadzane
postępowanie rekrutacyjne.
3. Do postępowania
uzupełniającego przepisy niniejszego regulaminu stosuje się
odpowiednio.
Przepisy
końcowe
§13.1. Dane osobowe kandydatów
zgromadzone w celach postępowania rekrutacyjnego oraz dokumentacja
postępowania rekrutacyjnego są przechowywane nie dłużej niż do
końca okresu, w którym kandydat korzysta z wychowania
przedszkolnego w przedszkolu.
2. Dane osobowe kandydatów
nieprzyjętych zgromadzone w celach postępowania rekrutacyjnego są
przechowywane w przedszkolu, publicznej przez okres roku, chyba, że
na rozstrzygnięcie dyrektora przedszkola została wniesiona skarga
do sądu administracyjnego i postępowanie nie zostało zakończone
prawomocnym wyrokiem.
§14. W przypadku zwolnienia się
miejsca w trakcie roku szkolnego, dyrektor przedszkola przyjmuje
dzieci z listy dzieci nieprzyjętych, które otrzymały największą
liczbę punktów.
§15. Niniejszy regulamin
podlega ogłoszeniu na tablicy informacyjnej dla rodziców.
Wykaz
dokumentacji
1. Protokół z posiedzenia Komisji
Rekrutacyjnej
2. Lista kandydatów zakwalifikowanych
i niezakwalifikowanych.
3. Lista kandydatów przyjętych i
kandydatów nieprzyjętych do przedszkola.
4. Wniosek o przyjęcie do przedszkola.
5. Deklaracja o kontynuowaniu
wychowania przedszkolnego.
6. Oświadczenia o samotnym
wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie
z jego rodzicem.
7. Oświadczenie o wielodzietności
rodziny.
8. Oświadczenie o zatrudnieniu.
9. Harmonogram rekrutacji na dany rok
szkolny.
---------------------
PROTOKÓŁ
NR ....................
Z
POSIEDZENIA KOMISJI REKRUTACYJNEJ W PRZEDSZKOLU W BANIACH
Na
posiedzeniu w dniu .................... w sprawie rekrutacji dzieci
do przedszkola
na
rok szkolny ................................
Komisja rekrutacyjna w
składzie:
1.
Przewodnicząca: .........................................
...........Przedstawiciel Rady Pedagogicznej,
2.
Członek:
....................................................................
Przedstawiciel Rady Rodziców,
3.
Członek:
............................................................Pracownik
administracji lub Rady Pedagogicznej.
Stwierdza się, co następuje:
1. Liczba wolnych miejsc w przedszkolu:
a)
Oddział I -
b)
Oddział II -
c)
Oddział III -
d)
Oddział IV -
e)
Oddział V -
2. Do Przedszkola wpłynęło
..................... wniosków o przyjęcie do przedszkola, w tym :
rocznik
- dzieci
rocznik
- dzieci
rocznik
- dzieci
rocznik
– dzieci
rocznik
– dzieci
3. Do przedszkola:
a) zakwalifikowano -
....................kandydatów,
b) nie zakwalifikowano
..................kandydatów.
4. Komisja rekrutacyjna w oparciu o
kryteria zawarte w Regulaminie rekrutacji przyjęła do przedszkola
............. kandydatów, do następujących oddziałów:
1)
Oddział I -
2)
Oddział II -
3)
Oddział III -
4)
Oddział IV -
5)
Oddział V –
5. Komisja rekrutacyjna w oparciu o
kryteria zawarte w Regulaminie rekrutacji nie przyjęła do
przedszkola ............. kandydatów.
6. Minimalna liczba punktów
uprawniająca przyjęcie kandydata do przedszkola wynosiła
...........
7. Uwagi do protokołu
.....................................................................................................................
Załączniki:
1.
Imienna lista dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych stanowi
załącznik nr 1 do niniejszego protokołu..
2.
Imienna lista dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola
stanowi załącznik nr 2 do niniejszego protokołu.
Na tym protokół zakończono i
podpisano.
Podpisy komisji:
1. Przewodnicząca-
..................................
2. Członek -
.............................................
3. Członek-
..............................................
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Deklaracja
o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego
w
Przedszkolu w Baniach
w
roku szkolnym 2014/2015
1.
Dane dziecka:
Imię i nazwisko dziecka | |
Data i miejsce urodzenia | |
PESEL dziecka | |
Adres zameldowania | |
Adres miejsca zamieszkania |
2.
Dane rodziców/opiekunów dziecka:
Imię i nazwisko matki/opiekunki | |
Adres miejsca zamieszkania | |
Adres poczty elektronicznej i numery telefonów kontaktowych | |
Miejsce pracy |
Imię i nazwisko ojca/opiekuna | |
Adres miejsca zamieszkania | |
Adres poczty elektronicznej i numery telefonów kontaktowych | |
Miejsce pracy |
3.
Deklarowany pobyt dziecka w placówce:
- Godziny pobytu dziecka w placówce: od ................... do .....................
4.
Dodatkowe dołączone do deklaracji informacje o dziecku (np. stan
zdrowia, orzeczenie lub opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej,
potrzeba szczególnej opieki, stosowana dieta, zalecenia lekarskie,
itp.)
tak
nie
5.
Deklaracja i oświadczenie
- Deklaruję kontynuowanie wychowania przedszkolnego córki/syna ….......................................... ……………………………………….. w Przedszkolu w Baniach w roku szkolnym 2014/2015.
- Oświadczam, że
- wszystkie dane zawarte w deklaracji są prawdziwe,
- niezwłocznie powiadomię dyrektora przedszkola o zmianie danych zawartych w deklaracji,
- wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych we wniosku dla celów związanych z rekrutacją do przedszkola zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (tekst jednolity Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późniejszymi zmianami)
Banie,
dnia ............................ ...........................................................
(czytelny
podpis rodzica/opiekuna)
WNIOSEK O PRZYJĘCIE
DZIECKA DO PRZEDSZKOLA W BANIACH
e - mail przedszkolebanie@o2.pl,
tel. 91-4166-331 www.przedszkolewbaniach.blogspot.com
I. INFORMACJE O DZIECKU
DANE OSOBOWE
DZIECKA
|
|||||||||||||
PESEL
|
Nazwisko
|
||||||||||||
Imię
|
Drugie imię
|
||||||||||||
Data urodzenia
|
Miejsce urodzenia
|
ADRES ZAMIESZKANIA DZIECKA | |||
Kod Pocztowy | Miejscowość | ||
Ulica | Nr Domu |
ADRES
ZAMELDOWANIA DZIECKA
(wypełnić w przypadku,
kiedy adres zameldowania jest inny od adresu zamieszkania) |
|||
Kod Pocztowy | Miejscowość | ||
Ulica | Nr Domu |
Od
kiedy dziecko będzie uczęszczać do przedszkola
…………………………………………………..
II. DODATKOWE INFORMACJE O DZIECKU
STAN
DZIECKA, ZALECENIA LEKARSKIE, ALERGIE:
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
CZY
DZIECKO KORZYSTA Z POMOCY SPECJALISTÓW – LEKARZY, TERAPEUTÓW,
jeśli tak proszę podać jakich?
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
CZY
DZIECKO MA ORZECZENIE O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI : …………. TAK
…………NIE
Jeśli
tak proszę o dołączenie kserokopii dokumentu.
III. DANE O RODZICACH/ OPIEKUNACH PRAWNYCH
Dane rodziców | MATKA / prawny opiekun | OJCIEC / PRAWNY OPIEKUN |
Imię i nazwisko | ||
Adres zamieszkania | ||
Adres zameldowania | ||
Telefon domowy | ||
Telefon komórkowy | ||
Numer PESEL | ||
Seria i numer dowodu osobistego | ||
Miejsce
pracy,
Adres i telefon
|
IV. ZOBOWIĄZANIA RODZICÓW/ OPIEKUNÓW WOBEC PRZEDSZKOLA
Zobowiązuję
się: Przyprowadzać dziecko do
przedszkola najpóźniej do godz. 8.15
-
przyprowadzać do przedszkola tylko
zdrowe dziecko
-
uczestniczyć w zebraniach rodziców
-
podawać do wiadomości przedszkola zmiany danych ( adresu, telefonu
osobistego i do pracy)
-
zapoznać się ze statutem placówki oraz stosować się do zawartych
tam postanowień
-
zapoznać się z uchwała Rady Gminy Banie w sprawie ustalenia opłat
za świadczenia przedszkola
-
REGULARNIE uiszczać opłaty za przedszkole w terminie zgodnym z
zawartą umową
-
przyprowadzać i odbierać dziecko z
przedszkola osobiście lub przez osobę dorosłą, zgłoszona
nauczycielom na piśmie, zapewniającą dziecku bezpieczeństwo.
UWAGA!
Za
ubezpieczenie OC rodzic obowiązany jest do uiszczenia opłaty.
V. POBYT DZIECKA W PRZEDSZKOLU
(
Proszę
zakreślić odpowiednio TAK lub NIE )
Dziecko
będzie przebywać w przedszkolu od godziny ………do
godziny………
|
Razem
…….. godzin
|
||
Dziecko będzie korzystać z posiłków: | |||
ŚNIADANIE |
TAK
|
NIE
|
|
OBIAD |
TAK
|
NIE
|
|
PODWIECZOREK |
TAK
|
NIE
|
VI. KRYTERIA PRZYJĘĆ
(
Proszę
zakreślić odpowiednio TAK lub NIE )
KRYTERIA GŁÓWNE | |||
1.
|
Wielodzietność
rodziny kandydata
|
TAK
|
NIE
|
2.
|
Niepełnosprawność
kandydata
|
TAK
|
NIE
|
3.
|
Niepełnosprawność
jednego z rodziców kandydata
|
TAK
|
NIE
|
4.
|
Niepełnosprawność
obojga rodziców kandydata
|
TAK
|
NIE
|
5.
|
Niepełnosprawność
rodzeństwa kandydata
|
TAK
|
NIE
|
6.
|
Samotne
wychowywanie kandydata w rodzinie
|
TAK
|
NIE
|
7
|
Objęcie
kandydata pieczą zastępczą
|
TAK
|
NIE
|
KRYTERIA DODATKOWE | |||
1.
|
Dziecko
rodziców/prawnych opiekunów, którzy oboje pracują zawodowo,
prowadzą gospodarstwo rolne lub uczą się w trybie dziennym
|
TAK
|
NIE
|
2
|
Dziecko
rodziców/prawnych opiekunów z których jedno pracuje zawodowo,
prowadzi gospodarstwo rolne lub uczy się trybie dziennym
|
TAK
|
NIE
|
3
|
Rodzeństwo
dziecka kontynuującego edukację przedszkolną
|
TAK
|
NIE
|
4
|
Zgłoszenie
dziecka na pobyt całodzienny
|
TAK
|
NIE
|
5
|
Dzieci
z rodzin w których liczba dzieci jest dwa i więcej
|
TAK
|
NIE
|
VII. ZGODA RODZICÓW NA :
(
Proszę
zakreślić odpowiednio TAK lub NIE )
-
uczestnictwo dziecka w lekcjach religii rzymsko – katolickiej
TAK
NIE
-
podjęcie niezbędnych działań w nagłych wypadkach zdrowotnych
dziecka w przedszkolu TAK NIE
-
sprawdzanie czystości dzieci w szczególnych przypadkach
TAK
NIE
-
uczestnictwo dziecka w spacerach poza teren przedszkola
TAK
NIE
-
uczestnictwo dziecka w wycieczkach
TAK NIE
-
umieszczanie zdjęć dziecka na stronie internetowej przedszkola
TAK
NIE
-
umieszczanie prac dziecka
z: zajęć w przedszkolu, imprez przedszkolnych i środowiskowych i
konkursów w prasie lokalnej, regionalnej, ogólnopolskiej
TAK
NIE
VIII. WYKAZ OSÓB UPOWAŻNIONYCH DO ODBIORU DZIECKA Z PRZEDSZKOLA
:
Imię
i nazwisko osoby upoważnionej
|
Stopień
pokrewieństwa ( babcia, dziadek, ciocia itp
)
|
Numer
dowodu osobistego osoby upoważnionej
|
Ja
– rodzic / prawny opiekun biorę na siebie pełną odpowiedzialność
prawną za bezpieczeństwo
odebranego
dziecka od momentu jego wyjścia z przedszkola przez wskazaną
powyżej uprawnioną osobę.
Data wypełnienia
zgłoszenia
|
|
Czytelny podpis matki /
opiekunki prawnej
|
|
Czytelny podpis ojca/
opiekuna prawnego
|
IX . INFORMACJE DOTYCZĄCE DANYCH OSOBOWYCH DZIECKA I JEGO
RODZINY
Zgodnie
z Zarządzeniem MEN nr 5 z dnia 18.03.1993r. w sprawie sposobu
przeprowadzenia przez publiczne placówki oświatowe dokumentacji
przebiegu nauczania ( Dz.U. MEN nr 4/93 poz.12) w /w informacje są
zebrane w celu szybkiego kontaktu w nagłych okolicznościach oraz
poznania sytuacji rodzinnej dziecka. Są udostępnione tylko
nauczycielom przedszkola, którzy są zobowiązani do zachowania
tajemnicy służbowej. Powyższe dane osobowe podlegają ochronie
zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych ( Dz.U. z 29
października 1997 r. Nr 97 z późniejszymi zmianami) i zachowaniem
należytej staranności.
Na
zebranie powyższych danych o dziecku i jego rodzinie wyrażam
zgodę.
POUCZENIE:
Uprzedzony
o odpowiedzialności karnej z art. 233 kodeksu karnego oświadczam,
że podane dane są zgodne ze stanem faktycznym. Przyjmuję do
wiadomość, że Dyrektor Przedszkola może zażądać przedstawienia
dokumentów potwierdzających dane w
Karcie Zapisu.
Wyrażam
zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w niniejszej
karcie do celów związanych z realizacją zadań statutowych
przedszkola, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie
danych osobowych (tekst jednolity Dz.U. z 2002r. nr. 101, poz 926 z
późniejszymi zmianami).
Banie
,dnia ………………………………………
….....................................................................
Podpis
rodziców / prawnych opiekunów
Informacje dodatkowe:
W
przypadku, gdy przynajmniej dwoje dzieci z rodziny uczęszcza w tym
samym czasie do Przedszkola w Baniach , to na drugie, trzecie
dziecko przypada 50% zniżka w opłacie stałej.
Proszę
o przyznanie przysługującej zniżki dla dzieci uczęszczających do
przedszkola:
1.
……………………………………………………………………………………………………………………
(imię
i nazwisko dziecka, data urodzenia)
2.
……………………………………………………………………………………………………………………
(imię
i nazwisko dziecka, data urodzenia)
3.
……………………………………………………………………………………………………………………
(imię
i nazwisko dziecka, data urodzenia)
Banie
,dnia ………………………………………
…...................................................................
Podpis
rodziców / prawnych opiekunów
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
…………………………………………..
Imię
i nazwisko dziecka - kandydata
…………………………………
………..
Imię
i nazwisko rodzica/opiekuna prawnego
………………………………………………
Adres zamieszkania
OŚWIADCZENIE
nr 2
Oświadczam,
że spełniam warunki rodziny wielodzietnej*.
„Jestem
świadoma/-y odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego
oświadczenia”.
……………………………………….
Data i podpis rodzica/
prawnego opiekuna
*zgodnie
z art.20b pkt.1 ustawy o systemie oświaty (Dz.U. z 2014, poz.
7)”rodzina wielodzietna – to rodzina wychowująca troje i więcej
dzieci.”
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
……………………………….
Imię
i nazwisko rodzica
…………………………….
Adres
zamieszkania
OŚWIADCZENIE
nr 1
Oświadczam,
że samotnie wychowuję dziecko*………………………………………………….
.
(imię
i nazwisko dziecka, PESEL)
Nie
zamieszkuję i nie prowadzę wspólnego gospodarstwa domowego z
ojcem/matką dziecka.
„Jestem
świadoma/-y odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego
oświadczenia”.
……………………………………………….
Data i podpis rodzica/ prawnego
opiekuna
*zgodnie
z art.20b pkt.2 ustawy o systemie oświaty (Dz.U z 2014, poz.7)
„samotne wychowanie dziecka oznacza to wychowywanie dziecka przez
pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji
orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że
osoba taka wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego
rodzicem”.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
……………………………………………
Imię
i nazwisko rodzica/opiekuna prawnego
……………………………………………..
Adres zamieszkania
OŚWIADCZENIE
nr 3
Oświadczam,
że jestem zatrudniony na podstawie:
- Umowy o pracę
- Umowy cywilnoprawnej,
- Pobieram naukę w trybie stacjonarnym
- Prowadzę gospodarstwo rolne lub pozarolniczą działalność gospodarczą*.
Miejsce
zatrudnienia:**
…………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………................................
„ Jestem
świadoma/-y odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego
oświadczenia”.
……………………………………………….
Data i podpis rodzica / prawnego
opiekuna
*niepotrzebne
skreślić
**należy
podać adres zakładu pracy/uczelni
Informacje
dodatkowe
- Należy dokładne przeanalizować przekazane we wniosku informacje, ponieważ dane w nim zawarte są podstawą do przygotowania umowy cywilno-prawnej. Wniosek stanowi integralną część umowy.
- Rodzice dzieci, które zostaną zakwalifikowane do przedszkoli na rok szkolny 2014/2015 mają obowiązek zgłoszenia się do dyrektora przedszkola celem podpisania umowy cywilno-prawnej.
- Umowa, o których mowa w pkt 2 będą podpisywane w terminie 05 WRZEŚNIA 2014 r.
- W przypadku, gdy umowa nie zostanie podpisana w wyznaczonym terminie będzie to potraktowane, jako rezygnacja z miejsca i spowoduje automatyczne skreślenie dziecka z listy przyjętych.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Umowa
o świadczenie usług w przedszkolu prowadzonym przez Gminę Banie
zawarta
w Baniach w dniu ………….……………. pomiędzy:
- Gminą Banie – Przedszkolem w Baniachreprezentowanym przez dyrektora przedszkola mgr Edytę Sztangierską-Masłońdziałającego na podstawie Pełnomocnictwa Wójta Gminy Banie zwanym dalej „Przedszkolem”, aPanią ………………………………………………..…………………………………………………..
(imię
i nazwisko rodzica /opiekuna prawnego, adres zamieszkania, seria i
numer dowodu osobistego)
zwanym
dalej „Rodzicem”,
Panem………………………………………………………………………………………………..
(imię
i nazwisko rodzica/opiekuna prawnego, adres zamieszkania, seria i
numer dowodu osobistego)
zwanym
dalej „Rodzicem”.
§
1
Przedmiotem
umowy jest zakres świadczeń realizowanych przez Przedszkole w
czasie pobytu dziecka
w
Przedszkolu w Baniach.
§
2
W
ramach niniejszej umowy Przedszkole zobowiązuje się do świadczenia
usług:
- w zakresie realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego.
- w zakresie wykraczającym poza realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego, tj. od poniedziałku do piątku w godzinach zgodnie z zawartą we „Wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola” deklaracją godzin.
- zapewnienie dziecku wyżywienia zgodnie z normami określonymi przez Ministerstwo Zdrowia w ramach obowiązującej stawki żywieniowej ustalonej przez Dyrektora przedszkola w porozumieniu z organem prowadzącym.
§
3
Świadczenia
i usługi opiekuńczo-wychowawcze, wykraczające poza podstawę
programową wychowania przedszkolnego, obejmują:
- gry i zabawy edukacyjne wspomagające rozwój psychofizyczny, emocjonalny i społeczny dziecka;
- zabawy aktywizujące oraz badawczo – rozwijające zainteresowania otaczającym światem;
- zabawy plastyczne, muzyczne, teatralne, twórcze i inne, rozwijające zdolności dzieci oraz zaspokajające ich potrzebę aktywności i zainteresowania;
- gry i zabawy ruchowe, wspomagające rozwój fizyczny dziecka
§
4
Rodzic
zobowiązuje się do ponoszenia miesięcznej opłaty za usługi
świadczone przez Przedszkole obejmującej:
- koszty wyżywienia tj. rzeczywiste, aktualne ponoszone koszty surowca zużytego do przyrządzania posiłków w wysokości stawki dziennej ustalonej przez Dyrektora przedszkola w porozumieniu z organem prowadzącym.
- dodatkowe świadczenia i usługi opiekuńczo-wychowawcze wykraczające poza podstawę programową wychowania przedszkolnego w kwocie 1,00 zł za każdą rozpoczętą godzinę ponad czas realizacji podstawy programowej.
§
5
Przedszkole
ma prawo do zmiany wysokości opłaty, o której mowa w § 4
ust. 1, w przypadku ustalenia przez organ prowadzący –
innej wysokości opłat.
§
6
1)
Rodzic zobowiązuje się do uiszczania:
- opłaty, o której mowa w § 4 pkt 1 „z góry” do dnia 15 każdego miesiąca na konto bankowe przedszkola nr 65937700000104065820010003 (z dopisanym imieniem i nazwiskiem dziecka/dzieci);
- opłaty, o której mowa w § 4 pkt 2 „z dołu” do dnia 15 każdego miesiąca na konto bankowe przedszkola nr 65937700000104065820010003 (z dopisanym imieniem i nazwiskiem dziecka/dzieci).
- Nieterminowe regulowanie należności powoduje naliczenie odsetek za zwłokę. Decyduje data wpływu należności na konto przedszkola.
- Rodzicom z tytułu nieobecności dziecka w przedszkolu przysługuje zwrot kosztów w wysokości aktualnie obowiązującej stawki żywieniowej. Rozliczenie kosztów wyżywienia dokonywane jest po zakończeniu miesiąca, a naliczaną opłatę pomniejsza się o przysługujący odpis żywieniowy z poprzedniego miesiąca (każdy dzień nieobecności).
- W przypadku zakwalifikowania dziecka do Przedszkola w trakcie miesiąca, w ciągu roku szkolnego, odpłatność naliczana jest od dnia zakwalifikowania dziecka ( podstawa: roboczodzień).
- W przypadku nieuregulowania należności za Przedszkole w terminie powyżej jednego miesiąca płatniczego, Przedszkole zaprzestaje świadczenia usług, Dyrektor przedszkola rozwiązuje niniejszą umowę i występuje na drogę postępowania sądowego.
- Skreślenie dziecka z listy Przedszkola nie zwalnia Rodzica z obowiązku uregulowania powstałej zaległości.
§
8
- Odpłatność, o której mowa w § 4, dotyczy miesięcy, w których pracuje Przedszkole.
- Umowa zawarta jest na okres od 1 września 2014 do 30 czerwca 2015.
- W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową, obowiązują zasady kodeksu cywilnego.§ 9Zmiana warunków umowy wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.§ 10Umowa sporządzona jest w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
.. …...........................................
……………………………………
czytelny
podpis Rodziców (opiekunów prawnych) dziecka
podpis Dyrektora przedszkola
Oświadczenie:
Wyrażam
zgodę na zbieranie, przetwarzanie i wykorzystywanie przez Dyrektora
przedszkola - w celach związanych z przyjęciem i pobytem w
przedszkolu naszego dziecka – danych osobowych naszych i dziecka,
na przedstawianie wizerunku oraz tekstów go dotyczących w mediach.
……………………………………… ……………………………………..
czytelny
podpis Rodziców (opiekunów prawnych) dziecka
1
wybrany posiłek zaznaczyć znakiem „X”

Polityka ochrony dzieci
Chronimy
Dzieci to
program profilaktyki przemocy wobec dzieci realizowany przez Fundację
Dzieci Niczyje.
Jest
to pierwszy program w Polsce, promujący bezpieczne organizacje
(m.in. żłobki, przedszkola, szkoły) i odpowiadający na potrzeby
profesjonalistów i rodziców dzieci, w zakresie wdrażania
standardów bezpiecznej dla dzieci organizacji.
Ideą
programu jest przyznawanie certyfikatu „Chronimy Dzieci”
placówkom, które spełniają wysoki poziom standardów ochrony
dzieci oraz oferują wysoką jakość programów ochrony dzieci przez
krzywdzeniem.
Celem
programu jest zapobieganie i przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci
poprzez wprowadzenie Standardów Ochrony Dzieci przed krzywdzeniem.
Nasze
przedszkole w 2015 roku przystąpiło do realizacji programu Chronimy
Dzieci.
W
ramach jego realizacji została opracowana Polityka
ochrony dzieci obowiązująca w naszym przedszkolu. Treści
w niej zawarte zostały poddane konsultacjom rodziców, pracowników
przedszkola i prawnikowi z Fundacji Dzieci Niczyje.
PRZEDSZKOLE
W BANIACH
POLITYKA
OCHRONY DZIECI
Preambuła
Wszystkim działaniom
podjętym przez pracowników Przedszkola w Baniach przyświeca
troska o bezpieczeństwo i ochronę dobra dziecka, ze szczególnym
zwróceniem uwagi na jego potrzeby.
Każde działanie
pracowników oparte jest na obowiązującym prawie i wewnętrznych
przepisach przedszkola.
Rozdział
I
Objaśnienie
terminów
- Przez pracownika przedszkola rozumie się każdą osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia.
- Przez dziecko rozumie się każdą osobę do ukończenia 18 roku życia.
- Przez opiekuna dziecka rozumie się osobę uprawioną do reprezentowania dziecka.
- Jako dane osobowe rozumie się wszystkie informacje dotyczące dziecka uczęszczającego do przedszkola.
- Przez krzywdzenie dziecka rozumie się popełnienie czynu zabronionego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę, w tym pracownika przedszkola.
Rozdział
II
Zasady
ochrony danych osobowych
- Dane osobowe dziecka podlegają ochronie na zasadach określonych w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
- Każde dziecko ma prawo do ochrony jego danych osobowych.
- Dane osobowe dziecka są przetwarzane, zgodnie z zadaniami wynikającymi z ustawy o systemie oświaty i funkcjami statutowymi Przedszkola.
- Dane osobowe dzieci wykorzystywane są wyłącznie zgodnie z przeznaczeniem do którego zostały udostępnione.
- Opiekunom dzieci przysługuje wgląd do danych osobowych dziecka z możliwością ich zmiany.
- Przedszkole zapewnia środki techniczne i organizacyjne zapewniające ochronę danych osobowych przed wglądem osób nieupoważnionych, utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem.
- Pieczę nad dokumentami zawierającymi dane osobowe dzieci sprawuje Dyrektor Przedszkola.
- Do przetwarzania danych dzieci dopuszczane są tylko osoby uprawnione przez Dyrektora Przedszkola.
- Dane dziecka są wyłącznie udostępniane osobom i podmiotom uprawnionym na podstawie odrębnych przepisów.
- Osoby dopuszczone do przetwarzania danych zobowiązane są do zachowania w tajemnicy tych danych.
- Pracownik instytucji może wykorzystać informacje o dziecku w celach szkoleniowych lub edukacyjnych wyłącznie z zachowaniem anonimowości dziecka oraz w sposób uniemożliwiający identyfikacje dziecka.
- Pracownicy przedszkola nie udostępniają przedstawicielom mediów informacji o dzieciach i ich opiekunach.
- Pracownicy nie kontaktują przedstawicieli mediów z dziećmi.
- W uzasadnionych sytuacjach pracownik może skontaktować się z opiekunami dziecka i zapytać o zgodę na podanie danych kontaktowych osobom zainteresowanym.
Rozdział
III
Zasady
ochrony wizerunku dziecka.
- Przedszkole zobowiązuje się do chronienia wizerunku dziecka.
- Upublicznienie wizerunku dziecka utrwalonego w jakiejkolwiek formie wymaga pisemnej zgody opiekuna.
- Opiekunowie wyrażają pisemną zgodę na umieszczanie zdjęć dziecka na stronach internetowych przedszkola. i wykorzystywanie wizerunku dziecka w materiałach promocyjnych przedszkola.(załącznik nr 1)
- Zdjęcia z wizerunkiem dziecka używane są w przedszkolu jedynie w celu kształtowania lepszej orientacji oraz samodzielności dziecka i występują w następujących miejscach: salach przedszkolnych, łazience, szatni.
- Pracownik przedszkola nie może umożliwić przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka na terenie instytucji bez pisemnej zgody opiekuna dziecka.
- Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda opiekunów na utrwalanie wizerunku dziecka nie jest wymagana.
Rozdział
IV
Zasady
dostępu dzieci do Internetu
- Dzieci na terenie przedszkola nie mają dostępu do Internetu.
- W momencie wprowadzenia możliwości korzystania przez dzieci z Internetu na terenie przedszkola zostaną podjęte działania zabezpieczające dzieci przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju.
- Przedszkole zapewnia dzieciom udział w zajęciach edukacyjnych, mających na celu rozpoznawania zagrożeń w Internecie.
- Przedszkole przekazuje rodzicom informacje na temat zagrożeń dzieci w Internecie.
Rozdział
V
Zasady
bezpiecznych relacji na linii personel- dziecko
- W przedszkolu został ustalony Kodeks postępowania, który określa, jakie zachowania pracowników są dozwolone, a jakie są niedozwolone w stosunku do dziecka. Jest on częścią programu wychowawczo profilaktycznego- przedszkola.(załącznik nr 2)
- Wszyscy pracownicy przedszkola znają zasady bezpiecznego kontaktu na linii personel- dziecko i są zobowiązani do ich przestrzegania.
Rozdział
VI
Procedury
interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka
- Każdy zgłoszony przypadek krzywdzenia dziecka jest monitorowany.
- W przypadku uzyskania informacji o krzywdzeniu dziecka pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania jej wychowawcy (wychowawcom) dziecka lub dyrektorowi palcówki.
- W przypadku gdy osoba krzywdzącą jest pracownik przedszkola, zostaje sporządzona notatka służbowa i przekazana bezpośrednio do Dyrektora przedszkola.
- Dyrektor powołuje zespół interwencyjny, którego zadaniem jest określenie sytuacji dziecka i stworzenie planu pomocy.
- Plan pomocy powinien zawierać:
- Działanie przedszkola w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa (w tym również zgłoszenia podejrzenia do odpowiedniej instytucji, a w przypadku pracownika przedszkola upomnienie lub zawieszenie w czynnościach służbowych)
- Wsparcie, jakie zaoferuje przedszkole dziecku.
- Skierowanie dziecka do specjalistycznej placówki pomocy, jeśli zaistnieje taka potrzeba.
- Dyrektor przedszkola wzywa opiekunów dziecka, którego krzywdzenie jest podejrzewane i informuje ich o podejrzeniach.
- Rodzicom przedstawiany jest plan pomocy dziecku.
- W przypadkach bardziej skomplikowanych Dyrektor informuje rodziców o obowiązku zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej instytucji.
- Po poinformowaniu rodziców Dyrektor przedszkola składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury/ policji lub wniosek o wygląd w sytuację rodziny do Sądu Rejonowego, Wydziału Rodziny i Nieletnich. Dyrektor przedszkola, po poinformowaniu rodziców, składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury/policji lub wniosek o wgląd w sytuację rodziny do Sądu Rejonowego, Wydziału Rodzinnego i Nieletnich, lub przesyła formularz „Niebieska Karta – A” do przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego.
- Dalszy tok postępowania leży w kompetencjach instytucji, do której zostało skierowane zawiadomienie.
- W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili opiekunowie dziecka, powołanie zespołu jest obligatoryjne. Zespół interwencyjny zaprasza opiekunów dziecka na spotkanie, w celu omówienia zgłaszanego podejrzenia. Z przebiegu spotkania sporządza się protokół.
- Wszyscy pracownicy przedszkola i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych pozyskały informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
- Z przebiegu interwencji sporządza się kartę interwencji (załącznik nr 3)
- Kartę załącza się do karty obserwacji dziecka.
Rozdział
VII
Procedura
postępowania w trakcie wydawania dziecka z przedszkola
- Dziecko powinno być odbierane z przedszkola przez rodziców/ prawnych opiekunów lub pisemnie upoważnioną przez nich osobę, zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo.
- Osobom bez pisemnego upoważnienia złożonego osobiście przez rodziców/prawnych opiekunów dziecka, lub osobom nietrzeźwym, dziecko nie będzie wydawane.
- Powtarzający się fakt próby odebrania dziecka przez osobę będącą w stanie nietrzeźwym będzie w konsekwencji zgłoszony do GOPS w celu zainteresowania się sytuacją rodzinną dziecka.
- Każdorazowa próba odebrania dziecka z przedszkola przez nietrzeźwego rodzica/prawnego opiekuna dziecka musi być zgłoszona do Dyrektora przedszkola.
- W przypadku nieodebrania dziecka z przedszkola do godziny zamknięcia przedszkola lub próby odebrania przez osobę w stanie nietrzeźwym, nauczyciel niezwłocznie powiadamia rodziców/prawnych opiekunów lub inną upoważnioną osobę o zaistniałym fakcie i oczekuje z dzieckiem na jej przybycie..
- W przypadku wyczerpania wszelkich możliwości skontaktowania się z osobami uprawnionymi do odbierania dziecka, lub odmowie odebrania dziecka, nauczyciel kontaktuje się z Dyrektorem. Następnie kontaktuje się z Komisariatem Policji w celu poinformowania o braku możliwości zapewnienia dziecku opieki.
- Wszystkie działania nauczyciela związane z opisaną procedurą powinny być wykonywane dyskretnie i ze szczególną troską o komfort psychiczny dziecka i poszanowanie godności osobistej wychowanka oraz jego rodziny.
- Życzenie rodziców dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.
Rozdział
VIII
Monitoring
stosowania Polityki
- Polityka ochrony dzieci dotyczy wszystkich pracowników przedszkola.
- Wszyscy pracownicy Przedszkola podpisują oświadczenie mówiące o zapoznaniu się z polityka ochrony dzieci i przyjęciem jej do realizacji. (załącznik nr 4)
- Przedszkole monitoruje swoich pracowników w celu zapobiegania krzywdzeniu dzieci.
- Każdy z pracowników podpisuje oświadczenie o niekaralności za przestępstwa seksualne oraz przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego.(załącznik nr 5)
- Dyrektor Przedszkola wyznacza Panią …................................. jako odpowiedzialną za monitorowanie realizacji Polityki bezpieczeństwa w przedszkolu.
- Każdy pracownik może zgłaszać zmiany do Polityki i wskazywać naruszenie Polityki w przedszkolu.
- Osoba odpowiedzialna za monitorowanie Polityki przeprowadza co pół roku ankietę monitorującą poziom realizacji Polityki (załącznik nr 6), opracowuje ankiety, a wnioski przedstawi Dyrektorowi przedszkola.
- Dyrektor/ rada pedagogiczna wprowadza zmiany do Polityki i przedstawia je pracownikom.
Rozdział IX
Przepisy
końcowe
- Polityka wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
- Polityka jest dostępna dla pracowników i rodziców poprzez wywieszenie jej na tablicy ogłoszeń, umieszczeniu na stronie internetowej przedszkola i poprzez przesłanie jej tekstu drogą elektroniczną.
Załącznik
nr 1
Przedszkole
w Baniach
Polityka ochrony
dzieci
………………………………………
Banie, dnia………………………
Imię
i nazwisko
OŚWIADCZENIE
Wyrażam zgodę na
publikacje mojego wizerunku, jak również wizerunku mojego dziecka
..................................., oraz jego prac na stronie
internetowej i w materiałach promocyjnych Przedszkola w Baniach ul.
Pocztowa3.
…………………………
podpis rodzica/opiekuna
Załącznik
nr 2
Przedszkole
w Baniach
Polityka ochrony
dzieci
Kodeks
postępowania określa, jakie zachowania pracowników są dozwolone,
a jakie są niedozwolone w stosunku do dziecka:
Posiłki–
dzieci są zachęcane do spożywania posiłków. Dzieci jedzą
samodzielnie, w razie potrzeby z pomocą nauczyciela. Dzieci
spożywają posiłki wspólnie o stałych porach.
Wspólna
aktywność–
Istnieje dowolność udziału w proponowanych dzieciom aktywnościach
i działaniach. Dzieci są zachęcane do udziału w proponowanych
formach i rodzajach aktywności. Zajęcia i zabawy są dostosowane do
możliwości dzieci. Ograniczenia dzieci są akceptowane. Zawsze nad
dziećmi sprawowana jest opieka nauczyciela. Przedstawiciele firm i
instytucji mający kontakt z dziećmi (teatrzyki, koncerty,
wycieczki) są sprawdzani pod względem wiarygodności.
Zabawa
swobodna–
dzieci są obserwowane pod względem zachowania wskazującego na
krzywdzenie – procedury.
Odpoczynek–
W przedszkolu jest odpowiednia pora przeznaczona na odpoczynek.
Dzieci 2,5-3-letnie są zachęcane do odpoczynku. Nawyki dzieci
związane ze snem i zasypianiem są respektowane i zaspokajane są
ich potrzeby w tym względzie.
Spacery,
wycieczki, zabawy na powietrzu – obcy nie mają wstępu na ogród
przedszkola. Nauczyciele sprawują ciągły nadzór i opiekę nad
dziećmi. Nauczyciele i personel pomocniczy monitorują otoczenie
przedszkola podczas pobytu dzieci na ogrodzie, czy na placu zabaw.
Podczas spacerów, wycieczek nauczyciele i personel pomocniczy nie
dopuszczają do kontaktów dzieci z osobami obcymi.
Przyprowadzanie
i odbieranie dzieci–
karta zgłoszenia dziecka do przedszkola zawiera informacje o osobach
upoważnionych przez rodziców/prawnych opiekunów do odbioru dziecka
(dane osobowe osób odbierających są sprawdzane przez
nauczycielki).
Relacje
dziecko – rodzic poddawane są obserwacji nauczyciela pod kątem
krzywdzenia.
Szczegółowe
zasady odbierania dziecka z przedszkola określa Statut Przedszkola.
Język
i równe traktowanie–
dzieci nie są etykietowane, nie są przezywane, możliwości i
ograniczenia dzieci są respektowane.
Dyscyplina
–dzieci
są wdrażane do przyjmowania odpowiedzialności za swoje działania
poprzez ponoszenie konsekwencji własnego zachowania. Dzieci są
zapoznawane z konsekwencjami konkretnych działań nieakceptowanych w
przedszkolu.
Jednolitość
metod wychowawczych–
dzieci, nauczyciele i personel znają zasady panujące w przedszkolu.
Wobec dzieci stosowane są konsekwencje, a nie kary.
Załącznik
nr 3
Przedszkole
w Baniach
Polityka ochrony
dzieci
KARTA
Z PRZEBIEGU INTERWENCJI
Imię i nazwisko dziecka | |
Przyczyna
interwencji (forma krzywdzenia)
|
|
Osoba
zawiadamiająca o podejrzewanym krzywdzeniu
|
|
Opis
działań podjętych przez pedagoga/psychologa
|
Data
:
|
Działania: | |
Spotkania
z opiekunem dziecka
|
Data:
|
Opis spotkania: | |
Forma podjętej interwencji (zakreślić właściwe) |
|
Dane dotyczące interwencji (nazwa organu do którego zgłoszono interwencję), data interwencji | |
Wyniki interwencji, działania organów sprawiedliwości jakie instytucja uzyskała/ działania placówki/ działania rodziców | Data: |
Działania:
|
Załącznik
nr 4
Przedszkole
w Baniach
Polityka ochrony
dzieci
………………………………………
Banie, dnia………………………
Imię
i nazwisko
………………………………………
Miejsce pracy
………………………………………
Stanowisko
OŚWIADCZENIE
Ja niżej podpisany
oświadczam, że zapoznałem/łam się z Polityką Ochrony Dzieci
obowiązującą w Przedszkolu w Baniach i przyjmuję ją do
realizacji.
…………………………
podpis pracownika
Załącznik
nr 5
Przedszkole
w Baniach
Polityka ochrony
dzieci
………………………………………
Banie, dnia………………………
Imię
i nazwisko
………………………………………
Miejsce pracy
………………………………………
Stanowisko
OŚWIADCZENIE
Ja niżej podpisany,
legitymujący się dowodem osobistym nr………....................…..
oświadczam, że nie byłem/łam skazany/a za przestępstwa przeciwko
wolności seksualnej, obyczajności i przestępstwa z użyciem
przemocy na szkodę małoletniego. Nie toczy się tez przeciwko mnie
żadne postępowanie karne w tym zakresie.
…………………………
podpis pracownika
Załącznik
nr 6
Przedszkole
w Baniach
Polityka ochrony
dzieci
ANKIETA
MONITORUJACA POZIOM REALIZACJI
POLITYKI
OCHRONY DZIECI
- Czy znasz dokument Polityka ochrony dzieci? TAK/ NIE
- Czy zapoznałeś się z treścią tego dokumentu? TAK/ NIE
- Czy stosujesz w swojej pracy Politykę ochrony dzieci? TAK/ NIE
- Czy w Twoim miejscu pracy według Twojej oceny przestrzegana jest Polityka ochrony dzieci? TAK/ NIE
- Czy zaobserwowałeś naruszenie Polityki w swoim miejscu pracy? TAK/ NIE
- Czy masz jakieś uwagi, poprawki do Polityki? Jakie?.......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
- Jakie punkty/zagadnienia należałoby do niej włączyć? Dlaczego? Jakie regulacje proponujesz? ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
- Czy jakieś punkty/zagadnienia należałoby usunąć? Jakie? Dlaczego? ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
- Czy jakieś punkty/zagadnienia należałoby zmienić? Jakie? Dlaczego? W jaki sposób? ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Rozdział
VI
Procedury
interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka
1.
W przypadku stwierdzenia przez pracownika przedszkola podejrzenia,
że dziecko jest krzywdzone, pracownik ma obowiązek sporządzenia
notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji osobie
odpowiedzialnej za politykę ochrony dzieci.
2.
Osoba odpowiedzialna za Politykę ochrony dzieci informuje dyrektora
o stwierdzeniu podejrzenia krzywdzenia dziecka, informuje opiekunów
dziecka o podejrzeniu,
3.
Osoba odpowiedzialna za Politykę ochrony dzieci sporządza opis
sytuacji przedszkolnej i rodzinnej dziecka na podstawie rozmów z
dzieckiem, nauczycielami, wychowawcą i rodzicami oraz plan pomocy
dziecku. Plan pomocy dziecku powinien zawierać wskazania dotyczące:
- podjęcia przez instytucję działań w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, w tym zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej instytucji;
- wsparcia, jakie placówka oferuje dziecku;
- skierowanie dziecka do specjalistycznej placówki pomocy dziecku, jeżeli istnieje taka potrzeba.4. W przypadkach wymagających interwencji dyrektor powołuje zespół interwencyjny, w skład którego wchodzą: psycholog, wychowawca dziecka, dyrektor, osoba odpowiedzialna za Politykę ochrony dzieci.5. Zespół interwencyjny sporządza plan pomocy dziecku, spełniający wymogi określone w §5 pkt.3 Polityki, na podstawie opisu sporządzonego przez członków zespołu.6. W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili opiekunowie dziecka, powołanie zespołu jest obligatoryjne. Zespół interwencyjny zaprasza opiekunów dziecka na spotkanie, w celu omówienia zgłaszanego podejrzenia. Z przebiegu spotkania sporządza się protokół.7. Plan pomocy dziecku jest przedstawiany opiekunom dziecka przez osobę odpowiedzialną za Politykę ochrony dzieci w przedszkolu z zaleceniem współpracy przy jego realizacji.8. Dyrektor informuje opiekunów dziecka o obowiązku placówki polegającym na zgłoszeniu podejrzenia krzywdzenia dziecka do odpowiedniej instytucji (prokuratura/policja lub sąd rodzinno-opiekuńczy, lub przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego).9. Dyrektor przedszkola, po poinformowaniu rodziców, składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury/policji lub wniosek o wgląd w sytuację rodziny do Sądu Rejonowego, Wydziału Rodzinnego i Nieletnich, lub przesyła formularz „Niebieska Karta – A” do przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego.10. Dalszy tok postępowania leży w kompetencjach instytucji, do której zostało skierowane zawiadomienie.11.W przypadku gdy istnieje podejrzenie krzywdzenia dziecka, zgłoszone przez opiekunów dziecka lub pracowników przedszkola, należy o tym fakcie poinformować opiekunów dziecka na piśmie.12. przebiegu interwencji sporządza się kartę interwencji, której wzór stanowi załącznik nr 1 do niniejszej Polityki. Kartę załącza się do dokumentacji pobytu dziecka w przedszkolu.13. Wszyscy pracownicy przedszkola i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych pozyskały informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.

Zarządzenie
Nr 11/2016
Wójta
Gminy Banie
z
dnia 29 stycznia 2016 r.
w
sprawie ustalenia harmonogramu czynności w postępowaniu
rekrutacyjnym
i postępowaniu uzupełniającym w roku szkolnym 2016/2017 do przedszkola oraz oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w szkołach podstawowych,
i postępowaniu uzupełniającym w roku szkolnym 2016/2017 do przedszkola oraz oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w szkołach podstawowych,
dla
których organem prowadzącym jest Gmina Banie.
Na podstawie § 14
ust. 2 pkt 1 i ust. 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej
z dnia 2 listopada 2015 r. w sprawie sposobu przeliczania na punkty poszczególnych kryteriów uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym, składu i szczegółowych zadań komisji rekrutacyjnej, szczegółowego trybu i terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego (Dz. U. z 2015 r. poz. 1942), w związku z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia ustawy z dnia 29 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r. poz. 35) zarządzam, co następuje:
z dnia 2 listopada 2015 r. w sprawie sposobu przeliczania na punkty poszczególnych kryteriów uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym, składu i szczegółowych zadań komisji rekrutacyjnej, szczegółowego trybu i terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego (Dz. U. z 2015 r. poz. 1942), w związku z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia ustawy z dnia 29 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r. poz. 35) zarządzam, co następuje:
§ 1.
Ustalam harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym i
postępowaniu uzupełniającym w roku szkolnym 2016/2017 do
przedszkola oraz oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w
szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina
Banie:
L.p.
|
Czynności
rekrutacyjne
|
Termin
w postępowaniu rekrutacyjnym |
Termin
w postępowaniu uzupełniającym |
1.
|
Złożenie
wniosku o przyjęcie do przedszkola, oddziału przedszkolnego w
szkole podstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie
przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym |
od
16.03.2016 r. do 31.03.2016 r.
do
godz. 15:00
|
od
10.05.2016 r. do 12.05.2016 r. do godz. 15:00
|
2.
|
Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, w tym dokonanie przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej czynności, o których mowa w art. 20t ust. 7 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2015 r. poz. 2156 z późn. zm.) |
do
06.04.2016 r.
|
do
16.05.2016 r.
|
3.
|
Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych |
27.04.2016
r.
do
godz. 15:00
|
06.06.2016
r.
do
godz. 15:00
|
4.
|
Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia |
do
05.05.2016 r.
do
godz. 15:00
|
do
09.06.2016 e. do godz. 15:00
|
5.
|
Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych |
09.05.2016
r.
do
godz. 15:00
|
13.06.2016
r.
do
godz. 15:00
|
§ 2.
Wykonanie zarządzenia powierzam dyrektorom szkół podstawowych, dla
których organem prowadzącym jest Gmina Banie.
§ 3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
WÓJT
Teresa
Sadowska
11. PROGRAMY REALIZOWANE W ROKU SZKOLNYM 2016/2017
- Przez pracownika przedszkola rozumie się każdą osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia.
- Przez dziecko rozumie się każdą osobę do ukończenia 18 roku życia.
- Przez opiekuna dziecka rozumie się osobę uprawioną do reprezentowania dziecka.
- Jako dane osobowe rozumie się wszystkie informacje dotyczące dziecka uczęszczającego do przedszkola.
- Przez krzywdzenie dziecka rozumie się popełnienie czynu zabronionego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę, w tym pracownika przedszkola.
- Dane osobowe dziecka podlegają ochronie na zasadach określonych w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
- Każde dziecko ma prawo do ochrony jego danych osobowych.
- Dane osobowe dziecka są przetwarzane, zgodnie z zadaniami wynikającymi z ustawy o systemie oświaty i funkcjami statutowymi Przedszkola.
- Dane osobowe dzieci wykorzystywane są wyłącznie zgodnie z przeznaczeniem do którego zostały udostępnione.
- Opiekunom dzieci przysługuje wgląd do danych osobowych dziecka z możliwością ich zmiany.
- Przedszkole zapewnia środki techniczne i organizacyjne zapewniające ochronę danych osobowych przed wglądem osób nieupoważnionych, utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem.
- Pieczę nad dokumentami zawierającymi dane osobowe dzieci sprawuje Dyrektor Przedszkola.
- Do przetwarzania danych dzieci dopuszczane są tylko osoby uprawnione przez Dyrektora Przedszkola.
- Dane dziecka są wyłącznie udostępniane osobom i podmiotom uprawnionym na podstawie odrębnych przepisów.
- Osoby dopuszczone do przetwarzania danych zobowiązane są do zachowania w tajemnicy tych danych.
- Pracownik instytucji może wykorzystać informacje o dziecku w celach szkoleniowych lub edukacyjnych wyłącznie z zachowaniem anonimowości dziecka oraz w sposób uniemożliwiający identyfikacje dziecka.
- Pracownicy przedszkola nie udostępniają przedstawicielom mediów informacji o dzieciach i ich opiekunach.
- Pracownicy nie kontaktują przedstawicieli mediów z dziećmi.
- W uzasadnionych sytuacjach pracownik może skontaktować się z opiekunami dziecka i zapytać o zgodę na podanie danych kontaktowych osobom zainteresowanym.
- Przedszkole zobowiązuje się do chronienia wizerunku dziecka.
- Upublicznienie wizerunku dziecka utrwalonego w jakiejkolwiek formie wymaga pisemnej zgody opiekuna.
- Opiekunowie wyrażają pisemną zgodę na umieszczanie zdjęć dziecka na stronach internetowych przedszkola. i wykorzystywanie wizerunku dziecka w materiałach promocyjnych przedszkola.(załącznik nr 1)
- Zdjęcia z wizerunkiem dziecka używane są w przedszkolu jedynie w celu kształtowania lepszej orientacji oraz samodzielności dziecka i występują w następujących miejscach: salach przedszkolnych, łazience, szatni.
- Pracownik przedszkola nie może umożliwić przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka na terenie instytucji bez pisemnej zgody opiekuna dziecka.
- Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda opiekunów na utrwalanie wizerunku dziecka nie jest wymagana.
- Dzieci na terenie przedszkola nie mają dostępu do Internetu.
- W momencie wprowadzenia możliwości korzystania przez dzieci z Internetu na terenie przedszkola zostaną podjęte działania zabezpieczające dzieci przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju.
- Przedszkole zapewnia dzieciom udział w zajęciach edukacyjnych, mających na celu rozpoznawania zagrożeń w Internecie.
- Przedszkole przekazuje rodzicom informacje na temat zagrożeń dzieci w Internecie.
- W przedszkolu został ustalony Kodeks postępowania, który określa, jakie zachowania pracowników są dozwolone, a jakie są niedozwolone w stosunku do dziecka. Jest on częścią programu wychowawczo profilaktycznego- przedszkola.(załącznik nr 2)
- Wszyscy pracownicy przedszkola znają zasady bezpiecznego kontaktu na linii personel- dziecko i są zobowiązani do ich przestrzegania.
- Każdy zgłoszony przypadek krzywdzenia dziecka jest monitorowany.
- W przypadku uzyskania informacji o krzywdzeniu dziecka pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania jej wychowawcy (wychowawcom) dziecka lub dyrektorowi palcówki.
- W przypadku gdy osoba krzywdzącą jest pracownik przedszkola, zostaje sporządzona notatka służbowa i przekazana bezpośrednio do Dyrektora przedszkola.
- Dyrektor powołuje zespół interwencyjny, którego zadaniem jest określenie sytuacji dziecka i stworzenie planu pomocy.
- Plan pomocy powinien zawierać:
- Działanie przedszkola w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa (w tym również zgłoszenia podejrzenia do odpowiedniej instytucji, a w przypadku pracownika przedszkola upomnienie lub zawieszenie w czynnościach służbowych)
- Wsparcie, jakie zaoferuje przedszkole dziecku.
- Skierowanie dziecka do specjalistycznej placówki pomocy, jeśli zaistnieje taka potrzeba.
- Dyrektor przedszkola wzywa opiekunów dziecka, którego krzywdzenie jest podejrzewane i informuje ich o podejrzeniach.
- Rodzicom przedstawiany jest plan pomocy dziecku.
- W przypadkach bardziej skomplikowanych Dyrektor informuje rodziców o obowiązku zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej instytucji.
- Po poinformowaniu rodziców Dyrektor przedszkola składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury/ policji lub wniosek o wygląd w sytuację rodziny do Sądu Rejonowego, Wydziału Rodziny i Nieletnich. Dyrektor przedszkola, po poinformowaniu rodziców, składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury/policji lub wniosek o wgląd w sytuację rodziny do Sądu Rejonowego, Wydziału Rodzinnego i Nieletnich, lub przesyła formularz „Niebieska Karta – A” do przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego.
- Dalszy tok postępowania leży w kompetencjach instytucji, do której zostało skierowane zawiadomienie.
- W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili opiekunowie dziecka, powołanie zespołu jest obligatoryjne. Zespół interwencyjny zaprasza opiekunów dziecka na spotkanie, w celu omówienia zgłaszanego podejrzenia. Z przebiegu spotkania sporządza się protokół.
- Wszyscy pracownicy przedszkola i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych pozyskały informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
- Z przebiegu interwencji sporządza się kartę interwencji (załącznik nr 3)
- Kartę załącza się do karty obserwacji dziecka.
- Dziecko powinno być odbierane z przedszkola przez rodziców/ prawnych opiekunów lub pisemnie upoważnioną przez nich osobę, zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo.
- Osobom bez pisemnego upoważnienia złożonego osobiście przez rodziców/prawnych opiekunów dziecka, lub osobom nietrzeźwym, dziecko nie będzie wydawane.
- Powtarzający się fakt próby odebrania dziecka przez osobę będącą w stanie nietrzeźwym będzie w konsekwencji zgłoszony do GOPS w celu zainteresowania się sytuacją rodzinną dziecka.
- Każdorazowa próba odebrania dziecka z przedszkola przez nietrzeźwego rodzica/prawnego opiekuna dziecka musi być zgłoszona do Dyrektora przedszkola.
- W przypadku nieodebrania dziecka z przedszkola do godziny zamknięcia przedszkola lub próby odebrania przez osobę w stanie nietrzeźwym, nauczyciel niezwłocznie powiadamia rodziców/prawnych opiekunów lub inną upoważnioną osobę o zaistniałym fakcie i oczekuje z dzieckiem na jej przybycie..
- W przypadku wyczerpania wszelkich możliwości skontaktowania się z osobami uprawnionymi do odbierania dziecka, lub odmowie odebrania dziecka, nauczyciel kontaktuje się z Dyrektorem. Następnie kontaktuje się z Komisariatem Policji w celu poinformowania o braku możliwości zapewnienia dziecku opieki.
- Wszystkie działania nauczyciela związane z opisaną procedurą powinny być wykonywane dyskretnie i ze szczególną troską o komfort psychiczny dziecka i poszanowanie godności osobistej wychowanka oraz jego rodziny.
- Życzenie rodziców dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.
- Polityka ochrony dzieci dotyczy wszystkich pracowników przedszkola.
- Wszyscy pracownicy Przedszkola podpisują oświadczenie mówiące o zapoznaniu się z polityka ochrony dzieci i przyjęciem jej do realizacji. (załącznik nr 4)
- Przedszkole monitoruje swoich pracowników w celu zapobiegania krzywdzeniu dzieci.
- Każdy z pracowników podpisuje oświadczenie o niekaralności za przestępstwa seksualne oraz przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego.(załącznik nr 5)
- Dyrektor Przedszkola wyznacza Panią Alinę Gąsiewską jako odpowiedzialną za monitorowanie realizacji Polityki bezpieczeństwa w przedszkolu.
- Każdy pracownik może zgłaszać zmiany do Polityki i wskazywać naruszenie Polityki w przedszkolu.
- Osoba odpowiedzialna za monitorowanie Polityki przeprowadza co pół roku ankietę monitorującą poziom realizacji Polityki (załącznik nr 6), opracowuje ankiety, a wnioski przedstawi Dyrektorowi przedszkola.
- Dyrektor/ rada pedagogiczna wprowadza zmiany do Polityki i przedstawia je pracownikom.
- Polityka wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
- Polityka jest dostępna dla pracowników i rodziców poprzez wywieszenie jej na tablicy ogłoszeń, umieszczeniu na stronie internetowej przedszkola i poprzez przesłanie jej tekstu drogą elektroniczną.
- Zawiadomienie o podejrzeniu popełnieni przestępstwa;
- Wniosek o wgląd w sytuacje dziecka/ rodziny;
- Inny rodzaj interwencji, jaki? ………………………………………………………………
- Czy znasz dokument Polityka ochrony dzieci? TAK/ NIE
- Czy zapoznałeś się z treścią tego dokumentu? TAK/ NIE
- Czy stosujesz w swojej pracy Politykę ochrony dzieci? TAK/ NIE
- Czy w Twoim miejscu pracy według Twojej oceny przestrzegana jest Polityka ochrony dzieci? TAK/ NIE
- Czy zaobserwowałeś naruszenie Polityki w swoim miejscu pracy? TAK/ NIE
- Czy masz jakieś uwagi, poprawki do Polityki? Jakie?.......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
- Jakie punkty/zagadnienia należałoby do niej włączyć? Dlaczego? Jakie regulacje proponujesz? ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
- Czy jakieś punkty/zagadnienia należałoby usunąć? Jakie? Dlaczego? ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
- Czy jakieś punkty/zagadnienia należałoby zmienić? Jakie? Dlaczego? W jaki sposób? ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
- podjęcia przez instytucję działań w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, w tym zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej instytucji;
- wsparcia, jakie placówka oferuje dziecku;
- skierowanie dziecka do specjalistycznej placówki pomocy dziecku, jeżeli istnieje taka potrzeba.4. W przypadkach wymagających interwencji dyrektor powołuje zespół interwencyjny, w skład którego wchodzą: psycholog, wychowawca dziecka, dyrektor, osoba odpowiedzialna za Politykę ochrony dzieci.5. Zespół interwencyjny sporządza plan pomocy dziecku, spełniający wymogi określone w §5 pkt.3 Polityki, na podstawie opisu sporządzonego przez członków zespołu.6. W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili opiekunowie dziecka, powołanie zespołu jest obligatoryjne. Zespół interwencyjny zaprasza opiekunów dziecka na spotkanie, w celu omówienia zgłaszanego podejrzenia. Z przebiegu spotkania sporządza się protokół.7. Plan pomocy dziecku jest przedstawiany opiekunom dziecka przez osobę odpowiedzialną za Politykę ochrony dzieci w przedszkolu z zaleceniem współpracy przy jego realizacji.8. Dyrektor informuje opiekunów dziecka o obowiązku placówki polegającym na zgłoszeniu podejrzenia krzywdzenia dziecka do odpowiedniej instytucji (prokuratura/policja lub sąd rodzinno-opiekuńczy, lub przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego).9. Dyrektor przedszkola, po poinformowaniu rodziców, składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury/policji lub wniosek o wgląd w sytuację rodziny do Sądu Rejonowego, Wydziału Rodzinnego i Nieletnich, lub przesyła formularz „Niebieska Karta – A” do przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego.10. Dalszy tok postępowania leży w kompetencjach instytucji, do której zostało skierowane zawiadomienie.11.W przypadku gdy istnieje podejrzenie krzywdzenia dziecka, zgłoszone przez opiekunów dziecka lub pracowników przedszkola, należy o tym fakcie poinformować opiekunów dziecka na piśmie.12. przebiegu interwencji sporządza się kartę interwencji, której wzór stanowi załącznik nr 1 do niniejszej Polityki. Kartę załącza się do dokumentacji pobytu dziecka w przedszkolu.13. Wszyscy pracownicy przedszkola i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych pozyskały informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
1.
„NASZE PRZEDSZKOLE” - PROGRAM EDUKACYJI
PRZEDSZKOLNEJ
WSPOMAGAJĄCY ROZWÓJ
AKTYWNOŚCI DZIECI
AUTORZY:
MAŁGORZATA KWAŚNIEWSKA
WIESŁAWA ŻABA-ŻABIŃSKA
2.
„ZANIM BĘDĘ UCZNIEM”
AUTORZY:
ELŻBIETA TOKARSKA,
JOLANTA KOPAŁA
12. POLITYKA OCHRONY DZIECI
Chronimy
Dzieci to
program profilaktyki przemocy wobec dzieci realizowany przez Fundację
Dzieci Niczyje.
Jest
to pierwszy program w Polsce, promujący bezpieczne organizacje
(m.in. żłobki, przedszkola, szkoły) i odpowiadający na potrzeby
profesjonalistów i rodziców dzieci, w zakresie wdrażania
standardów bezpiecznej dla dzieci organizacji.
Ideą
programu jest przyznawanie certyfikatu „Chronimy Dzieci”
placówkom, które spełniają wysoki poziom standardów ochrony
dzieci oraz oferują wysoką jakość programów ochrony dzieci przez
krzywdzeniem.
Celem
programu jest zapobieganie i przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci
poprzez wprowadzenie Standardów Ochrony Dzieci przed krzywdzeniem.
Nasze
przedszkole w 2015 roku przystąpiło do realizacji program Chronimy
Dzieci.
W
ramach jego realizacji została opracowana Polityka
ochrony dzieci obowiązująca w naszym przedszkolu. Treści
w niej zawarte zostały poddane konsultacjom rodziców, pracowników
przedszkola i prawnikowi z Fundacji Dzieci Niczyje.
PRZEDSZKOLE
W BANIACH
POLITYKA
OCHRONY DZIECI
Preambuła
Wszystkim działaniom
podjętym przez pracowników Przedszkola w Baniach przyświeca
troska o bezpieczeństwo i ochronę dobra dziecka, ze szczególnym
zwróceniem uwagi na jego potrzeby.
Każde działanie
pracowników oparte jest na obowiązującym prawie i wewnętrznych
przepisach przedszkola.
Rozdział
I
Objaśnienie
terminów
Rozdział
II
Zasady
ochrony danych osobowych
Rozdział
III
Zasady
ochrony wizerunku dziecka.
Rozdział
IV
Zasady
dostępu dzieci do Internetu
Rozdział
V
Zasady
bezpiecznych relacji na linii personel- dziecko
Rozdział
VI
Procedury
interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka
Rozdział
VII
Procedura
postępowania w trakcie wydawania dziecka z przedszkola
Rozdział
VIII
Monitoring
stosowania Polityki
Rozdział IX
Przepisy
końcowe
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Załącznik
nr 1
Przedszkole
w Baniach
Polityka ochrony
dzieci
………………………………………
Banie, dnia……………………… Imię
i nazwisko
OŚWIADCZENIE
Wyrażam zgodę na
publikacje mojego wizerunku, jak również wizerunku mojego dziecka
..................................., oraz jego prac na stronie
internetowej i w materiałach promocyjnych Przedszkola w Baniach ul.
Pocztowa3.
…………………………
podpis rodzica/opiekuna
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Załącznik
nr 2
Przedszkole
w Baniach
Polityka ochrony
dzieci
Kodeks
postępowania określa, jakie zachowania pracowników są dozwolone,
a jakie są niedozwolone w stosunku do dziecka:
Posiłki–
dzieci są zachęcane do spożywania posiłków. Dzieci jedzą
samodzielnie, w razie potrzeby z pomocą nauczyciela. Dzieci
spożywają posiłki wspólnie o stałych porach.
Wspólna
aktywność–
Istnieje dowolność udziału w proponowanych dzieciom aktywnościach
i działaniach. Dzieci są zachęcane do udziału w proponowanych
formach i rodzajach aktywności. Zajęcia i zabawy są dostosowane do
możliwości dzieci. Ograniczenia dzieci są akceptowane. Zawsze nad
dziećmi sprawowana jest opieka nauczyciela. Przedstawiciele firm i
instytucji mający kontakt z dziećmi (teatrzyki, koncerty,
wycieczki) są sprawdzani pod względem wiarygodności.
Zabawa
swobodna–
dzieci są obserwowane pod względem zachowania wskazującego na
krzywdzenie – procedury.
Odpoczynek–
W przedszkolu jest odpowiednia pora przeznaczona na odpoczynek.
Dzieci 2,5-3 i 4-letnie są zachęcane do odpoczynku. Nawyki dzieci
związane ze snem i zasypianiem są respektowane i zaspokajane są
ich potrzeby w tym względzie.
Spacery,
wycieczki, zabawy na powietrzu – obcy nie mają wstępu na ogród
przedszkola. Nauczyciele sprawują ciągły nadzór i opiekę nad
dziećmi. Nauczyciele i personel pomocniczy monitorują otoczenie
przedszkola podczas pobytu dzieci na ogrodzie, czy na placu zabaw.
Podczas spacerów, wycieczek nauczyciele i personel pomocniczy nie
dopuszczają do kontaktów dzieci z osobami obcymi.
Przyprowadzanie
i odbieranie dzieci–
karta zgłoszenia dziecka do przedszkola zawiera informacje o osobach
upoważnionych przez rodziców/prawnych opiekunów do odbioru dziecka
(dane osobowe osób odbierających są sprawdzane przez
nauczycielki).
Relacje
dziecko – rodzic poddawane są obserwacji nauczyciela pod kątem
krzywdzenia.
Szczegółowe
zasady odbierania dziecka z przedszkola określa Statut Przedszkola.
Język
i równe traktowanie–
dzieci nie są etykietowane, nie są przezywane, możliwości i
ograniczenia dzieci są respektowane.
Dyscyplina
–dzieci
są wdrażane do przyjmowania odpowiedzialności za swoje działania
poprzez ponoszenie konsekwencji własnego zachowania. Dzieci są
zapoznawane z konsekwencjami konkretnych działań nieakceptowanych w
przedszkolu.
Jednolitość
metod wychowawczych–
dzieci, nauczyciele i personel znają zasady panujące w przedszkolu.
Wobec dzieci stosowane są konsekwencje, a nie kary.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Załącznik
nr 3
Przedszkole
w Baniach
Polityka ochrony
dzieci
KARTA
Z PRZEBIEGU INTERWENCJI
Imię i nazwisko dziecka | |
Przyczyna
interwencji (forma krzywdzenia)
|
|
Osoba
zawiadamiająca o podejrzewanym krzywdzeniu
|
|
Opis
działań podjętych przez pedagoga/psychologa
|
Data
:
|
Działania: | |
Spotkania
z opiekunem dziecka
|
Data:
|
Opis spotkania: | |
Forma podjętej interwencji (zakreślić właściwe) |
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Załącznik
nr 4
Przedszkole
w Baniach
Polityka ochrony
dzieci
………………………………………
Banie, dnia………………………
Imię
i nazwisko
………………………………………
Miejsce pracy
………………………………………
Stanowisko
OŚWIADCZENIE
Ja niżej podpisany
oświadczam, że zapoznałem/łam się z Polityką Ochrony Dzieci
obowiązującą w Przedszkolu w Baniach i przyjmuję ją do
realizacji.
…………………………
podpis pracownika
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Załącznik
nr 5
Przedszkole
w Baniach
Polityka ochrony
dzieci
……………………………………… Banie, dnia………………………
Imię
i nazwisko
………………………………………
Miejsce pracy
………………………………………
Stanowisko
OŚWIADCZENIE
Ja niżej podpisany,
legitymujący się dowodem osobistym nr………....................…..
oświadczam, że nie byłem/łam skazany/a za przestępstwa przeciwko
wolności seksualnej, obyczajności i przestępstwa z użyciem
przemocy na szkodę małoletniego. Nie toczy się tez przeciwko mnie
żadne postępowanie karne w tym zakresie.
…………………………
podpis pracownika
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Załącznik
nr 6
Przedszkole
w Baniach
Polityka ochrony
dzieci
ANKIETA
MONITORUJACA POZIOM REALIZACJI
POLITYKI
OCHRONY DZIECI
Rozdział
VI
Procedury
interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka
1.
W przypadku stwierdzenia przez pracownika przedszkola podejrzenia,
że dziecko jest krzywdzone, pracownik ma obowiązek sporządzenia
notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji osobie
odpowiedzialnej za politykę ochrony dzieci.
2.
Osoba odpowiedzialna za Politykę ochrony dzieci informuje dyrektora
o stwierdzeniu podejrzenia krzywdzenia dziecka, informuje opiekunów
dziecka o podejrzeniu,
3.
Osoba odpowiedzialna za Politykę ochrony dzieci sporządza opis
sytuacji przedszkolnej i rodzinnej dziecka na podstawie rozmów z
dzieckiem, nauczycielami, wychowawcą i rodzicami oraz plan pomocy
dziecku. Plan pomocy dziecku powinien zawierać wskazania dotyczące:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz