NASZE PRZEDSZKOLE DAWNIEJ I DZIŚ

            


              Historia naszego przedszkola sięga czasów powojennych. Przy wielkim wysiłku ówczesnych władz i społeczeństwa już w roku 1948 zaczęło funkcjonować w Baniach jednooddziałowe przedszkole typu wiejskiego. Koszty utrzymania tego przedszkola w części spadły na barki Wydziału Oświaty, a w części  na organizacje społeczne jak: Liga Kobiet, Komitet Rodzicielski.
Powstałe przedszkole spełniało funkcję opiekuńczą dla wszystkich chętnych dzieci, również z okolicznych miejscowości – i tak zostało do dziś. W roku 1955 opieką objęto 44 dzieci, a dwa lata później przedszkole liczyło już dwa oddziały obejmując opieką 66 dzieci. Był to bardzo trudny okres, warunki socjalne pozostawiały wiele do życzenia. Budynek był zniszczony, a pomieszczenia zbyt ciasne. Pomimo tych trudności przedszkole działało sprawnie i spełniało swoją funkcję. W latach 1969 -1971 przedszkole zostało poddane kapitalnemu remontowi i na ten czas zostało przeniesione do budynku zastępczego przy ulicy Polnej.
1 września 1971 roku dzieci wraz z Paniami wróciły do odnowionego przedszkola. Otwarto trzeci oddział. Rozpoczęto intensywne zagospodarowywanie placu zabaw, budowę budynku gospodarczego oraz wyposażanie pomieszczeń w sprzęt i pomoce dydaktyczne. Od 1977 roku w przedszkolu są  już 4 oddziały, a od roku 1981 – 5.

             I tak jest do dziś. Od 1948 roku Przedszkole w Baniach zajmuje ten sam budynek przy ulicy Pocztowej 3 ( z wejściem od ulicy B. Chrobrego).
 Przedszkole w Baniach jest placówką publiczną prowadzoną przez Gminę Banie. Przedszkole mieści się w jednopiętrowym budynku. Bezpośrednio do budynku przedszkola przylega duży ogród przedszkolny służący do zabaw dla dzieci, wyposażony jest w sprzęt do zajęć i zabaw ruchowych oraz wydzielony ogródek do uprawiania roślin przez dzieci. Ostatnio uporządkowano istniejącą zieleń oraz dokonano wielu nowych nasadzeń. Na terenie ogrodu zainstalowano szereg ławek, stolików oraz domków wykorzystywanych do swobodnych zabaw dzieci. Przedszkole dysponuje pięcioma salami dydaktycznym dla dzieci, a także zapleczem kuchennym i administracyjnym.
Placówka czynna jest codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 6.30 – 16.00, od września do czerwca plus jeden miesiąc w czasie wakacji.
W 5 grupach bawią się i uczą dzieci z terenu całej Gminy Banie. Dzieci z pobliskich miejscowości dowożone są autokarami szkolnymi. Podczas dojazdu dzieci mają zapewnioną opiekę, w każdym autobusie jest opiekunka, która czuwa aby bezpiecznie dotarły do przedszkola i z powrotem do domu.

            Wychowaniem przedszkolnym objęte są dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Dzieci pięcio i sześcioletnie realizują obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne.
Warunki lokalowe oraz wyposażenie stwarzają dzieciom warunki do dobrej zabawy, nabywania wiedzy i doskonalenia umiejętności, są wystarczające do realizowania podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz przyjętych programów nauczania. Sale zabaw dla dzieci są przytulne, urządzone tak, by dzieci miały warunki inspirujące je do różnych działań, wyszczególniona jest część do odpoczynku, do zabawy i pracy. Przedszkole wyposażone jest w ergonomiczny sprzęt dostosowany do wieku dzieci, posiadający niezbędne atesty i certyfikaty, szafki dla każdego dziecka, stoliki i krzesełka, kąciki tematyczne. Gry i zabawki oraz pomoce do zajęć plastycznych spełniają wymogi bezpieczeństwa i higieny, posiadają  niezbędne atesty.
Przedszkole dysponuje  bogatym  księgozbiorem  literatury dziecięcej i pedagogicznej. Sale są systematycznie doposażane w sprzęt i pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego i uatrakcyjniania pobytu naszym wychowankom.
Zaplecze sanitarno-higieniczne oraz kuchenne odpowiada wymogom prawidłowego funkcjonowania tejże placówki. Corocznie przeprowadzane remonty obiektu mają na celu podniesienie jakości oferowanych usług, co sprawia że przedszkole jest bardziej nowoczesne, atrakcyjniejsze i zapewnia też optymalne warunki do rozwoju dzieci, jak i efektywnej pracy kadry pedagogicznej.
  Kadrę pedagogiczną stanowią wykwalifikowane nauczycielki, zaangażowane w pracę z dziećmi, znające ich potrzeby, oczekiwania i możliwości. Panie ciągle doskonalą swoje umiejętności, w pracy z dziećmi korzystają z różnych metod technik i narzędzi pracy. Zajęcia w poszczególnych grupach prowadzone są w oparciu o podstawę programową wychowania przedszkolnego, przyjęte przez Radę Pedagogiczną  programy wychowania przedszkolnego oraz opracowania WDN i programy autorskie, takie jak: - Program profilaktyczno- edukacyjny w zakresie wspomagania rozwoju mowy dziecka, - Program wychowawczy, -Program adaptacyjny, - Program edukacji ekologicznej w przedszkolu „Z ekologią na ty”. -Program współpracy z rodzicami dzieci 6 letnich w oddziaływaniu jednorocznym, -Program kółka plastycznego, - Program zajęć teatralnych „Zabawy w teatr”, -Program „Z dziećmi o prawach dziecka”, opracowania WDN – Rola muzyki w wychowaniu fizycznym, Prawa i obowiązki dziecka i rodzica w przedszkolu, Zabawy i ćwiczenia wspomagający prawidłowy rozwój mowy dzieci, Aktywne metody pracy  w przedszkolu. Metod projektów, „Przedszkolak małym europejczykiem”.
               Podczas codziennej pracy nauczycielki przedszkola stosują szereg różnorodnych metod aktywizujących oraz wykorzystują różne sytuacje, które zachęcają dzieci do działań na rzecz własnego rozwoju w kierunku wdrażania do samodzielności i aktywności na co dzień.
Nauczycielki poza tym, że inspirują dzieci do aktywności także uwzględniają podczas zajęć i zabaw propozycje płynące od przedszkolaków. Starają się na co dzień wzbudzać i rozwijać w dzieciach zainteresowania oraz zachęcać je do poszerzania wiedzy na różne tematy.
W przedszkolu organizowana jest pomoc psychologiczno-pedagogiczna. Prowadzone są zajęcia logopedyczne przez logopedę dla dzieci z wadami wymowy. Przedszkole oferuje zajęcia dodatkowe, które uatrakcyjniają i urozmaicają pobyt dziecka w placówce –język angielski, taniec, zajęcia plastyczne i teatralno-taneczne oraz religia.
Przedszkole dba o bezpieczeństwo dzieci. Pomieszczenia, w których przebywają wychowankowie są urządzone bezpiecznie i dostosowane do wieku dziecka. Plac zabaw jest ogrodzony, piaskownica zabezpieczona, a urządzenia zadbane. Podczas organizacji spacerów i wycieczek poza teren przedszkola, dzieci zakładają kamizelki odblaskowe. Opracowane są regulaminy i wewnętrzne zasady grupowe, które są znane i przestrzegane przez dzieci. Wychowankowie w ramach realizowanych programów wychowawczego i profilaktyki biorą udział w pokazach bezpieczeństwa, odbywają się szkolenia ewakuacyjne, pogadanki z policjantami, strażakami.
Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy organizowane są dla wszystkich pracowników.
W przedszkolu prężnie działa Rada Rodziców, wspierająca działalność placówki. Rodzice znają Koncepcję Pracy Przedszkola i są naszymi sojusznikami, a nasze wspólne działania są skoordynowane.
 Rodzice dzieci są partnerami w procesie wychowania i edukacji dzieci. Nauczyciele mają z nimi dobry kontakt. Organizowane są indywidualne kontakty z rodzicami, zebrania ogólne i grupowe, zajęcia otwarte, prowadzona jest pedagogizacja rodziców przez nauczycieli oraz specjalistów (logopeda, pedagog).
Realizacja działalności przedszkola jest prowadzona we współpracy z instytucjami znajdującymi się w lokalnym środowisku. Dzieci reprezentują swoje umiejętności i osiągnięcia na zewnątrz. Uczestniczą w konkursach, zawodach, co powoduje rozwój aktywności dzieci i pobudza w nich ciekawość poznawania świata.
Przedszkole dba o dobry przepływ informacji i promocję swoich działań. Informacje na temat działalności przedszkola można uzyskać na stronie internetowej przedszkola oraz na gazetkach dla rodziców.  Dzięki realizowanym programom szerokiej współpracy ze środowiskiem bliższym i dalszym, placówka  promuje swoją działalność. Uczestniczymy w ogólnopolskich akcjach: „Góra Grosza”, „Cała Polska czyta dzieciom”, „Dzień Pluszowego Misia”, Zbiórka Baterii -Dbamy o środowisko”, „Czyste powietrze wokół na – program antynikotynowy”. Realizujemy własne przedsięwzięcia (promowane w środowisku lokalnym): „Sianko dla reniferów świętego Mikołaja”,  „ Kiermasz Bożonarodzeniowy i Wielkanocny”, przedstawienia teatralne z udziałem rodziców i dzieci. Bierzemy udział w akcjach organizowanych w środowisku lokalnym (cyklicznie): „Pełna miska dla schroniska”, „Cecyliada”,  „Przegląd Jasełek”, „Konkurs piosenki wakacyjnej”, „ Festyn na Ziemi Bańskiej”, „Dzień Seniora”, „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”, „Dzień Odzyskania Polskiej Państwowości na Pomorzu Zachodnim”, „ Europejski Dzień Sportu”. Potrafimy stworzyć ciepłą rodzinną atmosferę, sprawiając że nasi wychowankowie czuja się bezpiecznie. Organizujemy dzieciom warunki do wszechstronnego rozwoju, rozbudzamy ciekawość świata, otwarcie na ludzi i nowe wyzwania ,wskazujemy drogę empatii w życiu codziennym. Przedszkole dba o rozwój kulturalny i rozwija zainteresowania sztuką. Ponieważ środowisko wiejskie ma utrudniony dostęp do ośrodków kultury zapraszamy zespoły teatralne, muzyków z filharmonii, a także wyjeżdżamy na spektakle do pobliskich miast.
Rozwijamy osobowość dziecka poprzez naturalną dla niego formę aktywności jaką jest zabawa. Kształtujemy postawę przynależności patriotyzmu, rozbudzamy zainteresowanie kulturą regionalną. Staramy się stwarzać sytuację uczące samodzielności i odpowiedzialności (oczywiście na poziomie wieku dziecka).
Troska o fizyczne i psychiczne bezpieczeństwo podopiecznych sprawia,że najmłodsze dzieci szybko się w przedszkolu adaptują.
 Piękno, dobro, prawda i miłość to wartości dla nas uniwersalne, w które wprowadzamy dziecko podczas codziennego pobytu w naszym przedszkolu.

"Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć o tym, jak żyć, co robić i jak postępować, nauczyłem
się w przedszkolu. (...) Tam się nauczyłem, że trzeba: dzielić wszystko, postępować uczciwie, nie
bić innych, odkładać na miejsce każdą znalezioną rzecz, sprzątać po sobie, nie brać nic, co do
mnie nie należy, powiedzieć "przepraszam", jeśli się kogoś uraziło, myć ręce przed jedzeniem,
spuszczać wodę, jeść ciepłe bułeczki i popijać zimnym mlekiem, prowadzić zrównoważone życie, trochę się uczyć i trochę myśleć, malować i rysować, i śpiewać, i tańczyć, i bawić się, i
codziennie trochę popracować, po południu zdrzemnąć się. A kiedy wyjdziesz z domu, uważaj na ruch, trzymaj ręce i kij przy sobie. Zwracaj uwagę, jak cudowne jest wszystko, co ciebie otacza (...) Zapamiętaj też to ważne słowo, jedno z pierwszych, jakiego się nauczyłeś: PATRZ.

Wszystko to, co trzeba wiedzieć, gdzieś istnieje. Niepodważalne reguły i miłość, i troska o higienę. Ekologia i polityka, i równość wszystkich, i zdrowe życie." 
Źródło: Robert Fulghum "All I Really Need to Know I Learned in Kindergarten",
Villard Books, New York 1988.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz