piątek, 1 maja 2015

02-05-2015 DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej. Jest to święto stosunkowo młode. Ustanowiono je w 2004 r. ustawą Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004. Tego dnia Polacy wspominają długą historię biało-czerwonych barw narodowych i z dumą eksponują flagi na zewnątrz.
Garść ciekawostek:
Dlaczego 2 maja? Tego dnia zdobywający Berlin żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie.

Polskie barwy narodowe jako jedne z nielicznych w świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego.
 W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli Orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, który jest godłem Litwy.
 Oba te godła znajdują się na czerwonych tarczach herbowych.
Na fladze biel znalazła się u góry, a czerwień na dole,
 ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Barwy biała i czerwona zostały po raz pierwszy uznane za narodowe 3 maja 1792 r., 
                                  w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.                                              Formalnie zostały przyjęte jako kolory państwa polskiego
               przez Sejm Królestwa Polskiego w 1831 r., w czasie powstania listopadowego.                                Po odzyskaniu niepodległości wygląd polskiej flagi zatwierdził 
Sejm Ustawodawczy 1 sierpnia 1919 r.


Ten wiersz powinien znać każdy Polak:

„Powiewa flaga” Cz. Janczarski


Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie

A na tej fladze biel jest i czerwień. 

Czerwień – to miłość, biel – serca czyste 

Piękne są nasze barwy ojczyste.

W naszym przedszkolu zdobyliśmy dużo informacji na temat naszych symboli narodowych. Wiemy jaki szacunek należy się tym symbolom.
A na zajęciach plastycznych samodzielnie wykonaliśmy flage panstwową.
zapraszamy do galerii

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz