poniedziałek, 4 maja 2015

28-04-2015 WYSTAWA MINIATUR POJAZDÓW ZAPRZĘGOWYCH


OTO PAN ZYGMUNT KARG
 pasjonat modelarstwa i emerytowany nauczyciel przedmiotów technicznych.

Dziś mieliśmy niebywałą okazję spotkać się z Panem Zygmuntem Kargiem i obejrzeć wystawę jego prac modelarskich  w MCTKiS w Baniach.
Przedstawione modele zostały wykonane przez Pana Zygmynta własnoręcznie w skali 1;10.
 Powstają one  w zaciszu mieszkania na Osiedlu Zachód w Stargardzie.
Wśród prezentowanych miniatur mogliśmy obejrzeć dyliżans Poczty Polskiej, furgon, wagonette, wozy gospodarskie, tilbury, dorożki, biedki, bryczki, karety, sikawki konne i parową oraz wiele innych.

O tym, co robi, mówi – modelarstwo. Ale jego modele zabytkowych zaprzęgów konnych są wyjątkowe. To kunsztownie wykonane, wedle historycznych wzorów, miniatury. Praca nad każdym z nich jest bardzo pracochłonna – trwa od 1 do 6 miesięcy, a przy najbardziej skomplikowanych może potrwać nawet dłużej niż pół roku.
Technika i technologia budowy modeli pojazdów zaprzęgowych sprawiły, że musiał poszerzyć swoje dotychczasowe umiejętności o zawody: stolarza, kołodzieja, stelmacha, tapicera, lakiernika, a czasem szklarza.

Wiedzę o zabytkowych powozach Zygmunt Karg nabywa podczas częstych wizyt w muzeach, m.in. w Łańcucie, Kórniku, Czerniejewie i Rakoniewicach. Ponadto kontaktuje się z innymi osobami, podzielającymi jego pasję, co prowadzi do wymiany fachowej wiedzy i uwag. Efektem tej wymiany jest m.in. opracowany przez niego „Przewodnik po pojazdach zaprzęgowych”.

 Panu Zygmuntowi dziękujemy za garść wiedzy i piękne modele, które zatrzymały czas.

Serce dla Pana:
zapraszamy do galerii

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz